Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Rodzice mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku

0
Podziel się:

Od wtorku do 27 lutego rodzice i opiekunowie mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. To efekt wprowadzenia nauki zdalnej.

Rodzice mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku
Od wtorku rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego (Adobe Stock, barnaba)

Jak przekazała PAP szefowa MRiPS, Rada Ministrów w trybie obiegowym przyjęła rozporządzenie, na mocy którego rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Będzie on obowiązywał od 1 do 27 lutego.

Zobacz także: Powrót nauczania zdalnego w szkołach. "Gdyby nie stało się w sposób formalny, stałoby się to w sposób rzeczywisty"

Decyzja podyktowana jest wprowadzeniem nauki zdalnej w szkołach podstawowych (w klasach 5-8) i w szkołach ponadpodstawowych.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwać będzie, w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówki z powodu COVID-19, do której uczęszcza dziecko. Decydując się ponownie na wprowadzenie nauki zdalnej, zdecydowaliśmy, że rodzice znów będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku, żeby zapewnić dzieciom opiekę podczas nauki w domu – podkreśliła minister Maląg.

Zgodnie z rozporządzeniem dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, które opiekują się dzieckiem: do lat 8, do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności, do lat 18 z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub osobą do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeśli nie ma drugiego rodzica, który może zapewnić opiekę dziecku lub osobie niepełnosprawnej. Nie wlicza się on do okresu, za który przysługuje zasiłek opiekuńczy przewidziany w przepisach ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)