Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Maląg: Jedna czwarta uprawnionych złożyła wnioski

224
Podziel się:

W pierwszych kilku dniach od wejścia w życie przepisów o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym 1/4 uprawnionych rodziców i opiekunów złożyła już wnioski o świadczenie. - W 80 proc. przypadków rodzice występują o świadczenie na jedno dziecko – mówi w tygodniku "Sieci" szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Maląg: Jedna czwarta uprawnionych złożyła wnioski
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowy instrument wsparcia polskich rodzin, który ma pomóc w pokryciu wydatków związanych z wychowaniem dziecka (money.pl, Rafał Parczewski)

Minister powiedziała, że "rodzice nie mają problemu ze składaniem wniosków drogą elektroniczną".

- Od ubiegłego roku tylko online można składać wnioski o Dobry Start, a sukces tego rozwiązania sprawił, że w przypadku nowego świadczenia dla rodzin z dziećmi, jakim jest RKO, postawiliśmy na to samo rozwiązanie. Co więcej, od tego roku również wnioski o 500+ złożymy tylko online– powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w wywiadzie dla poniedziałkowego tygodnika "Sieci".

Zobacz także: Dzietność w Polsce spada. Co zrobi rząd? "Mamy zbadane potrzeby polskich rodzin"

Jak zaznaczyła, rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowy instrument wsparcia polskich rodzin, który ma pomóc w pokryciu wydatków związanych z wychowaniem dziecka, opieką nad nim i zaspokajaniem jego potrzeb życiowych.

500 zł przez 2 lata lub tysiąc zł miesięcznie przez rok

To świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia – w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Minister podkreśliła, że świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1 tys. zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica.

- W 80 proc. przypadków rodzice występują o świadczenie na jedno dziecko. Najczęściej wybierają wypłaty w wysokości 1 tys. zł miesięcznie przez rok – dodała Maląg.

Zaznaczyła, że wnioskodawca ma prawo do zmiany sposobu wypłaty jeden raz podczas całego okresu pobierania świadczenia i że można to zrobić poprzez złożenie wniosku korygującego. Jak zaznaczyła, wnioski o świadczenie można także składać, jeśli rodzice mają drugie dziecko, które nie skończyło 35. miesiąca życia.

Benefity dla wielodzietnych rodzin

Maląg przypomniała także o uldze podatkowej, która obejmuje rodziców z co najmniej czwórką dzieci.

- Na Polskim Ładzie zyskają rodziny, w tym wielodzietne, z co najmniej czworgiem dzieci, które od tego roku mogą skorzystać z nowego instrumentu, jakim jest PIT-0 dla Rodzin 4+ - podkreśliła.

- Zgodnie z nim każdy rodzic co najmniej czworga dzieci, którego dochód wynosi do 85 528 zł, nie będzie płacił PIT. W przypadku obojga rodziców będzie to 171 056 zł. Przy wyższych zarobkach podatek będzie płacony dopiero od nadwyżki ponad te kwoty. Przekroczenie tej kwoty nie zawsze oznaczać będzie konieczność zapłaty PIT, bo rodzice, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, według skali podatkowej, dzięki reformie Polskiego Ładu będą też korzystać z 30 tys. zł kwoty wolnej. W sumie więc rodzic rozliczający się na zasadach ogólnych nie będzie płacić PIT przy dochodzie do 115 528 zł. Przy wspólnym rozliczeniu małżonków kwota bez PIT będzie wynosić 231 056 zł – zauważyła minister rodziny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(224)
baba
2 lata temu
pani maląg, niech pani już da spokój z tym rozdawnictwem na rodzinki z dziećmi, dzieci więcej nie będzie przybywać problem tkwi w kryzysie rodziny, traktowaniu polskich ojców i ich krewnych ojczystych, inaczej- baba wszystko może a facet żadnych praw nie ma, zacofanie coraz większe, slyszalam, ze jeszcze więcej haków na facetów wymyślacie w tym waszym próżnym ministerstwie- teraz jeszcze dochodzi przemoc ekonomiczna wobec świętych kobiet, a słyszała pani, że kobiety tez biją i znęcają się nad rodziną?
Aron
2 lata temu
Wychowaliśmy pokolenie które tylko wyciąga rękę, na szczęście nie ma jaj żeby w razie co wyjść na ulicę jak kiedyś solidarność. Ludzkość upada nie tego chciałem doczekać, dziękuję tylko życiu że mogłem dorastać w latach 80-90 i poznać smak życia prawdziwych przyjaźni. Kto nami rządzi ? Ci którzy nie mieli miejsca w piaskownicy, beczeli pod blokiem itd rolę się odwróciły już gruby i rudy nie szuka ;(
babcia zosia
2 lata temu
bandycka organizacja rabująca Naród aby dać dzieciorobom na papierosy i piwo. daliście sobie ogromne pieniądze to może to rozdawnictwo ze swojego ?
Gość
2 lata temu
Współczuję tym co decydują się na dużą ilość dzieci
Zła
2 lata temu
I co jeszcze?! Dość tego rozdawnictwa!!! Dajcie emerytom, którzy ciężko pracowali na swoje wypłaty i chorym, którzy potrzebują na drogie leki.
...
Następna strona