Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Wnioski o kapitał opiekuńczy i 500 plus. ZUS pomoże

7
Podziel się:

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społeczny będą pomagać przy składaniu wniosków o świadczenie "Rodzina 500 plus" i o rodzinny kapitał opiekuńczy. Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną.

Wnioski o kapitał opiekuńczy i 500 plus. ZUS pomoże
- W placówkach ZUS wypełnić wniosek o świadczenia pomogą sami pracownicy ZUS – zapowiada prezes Gertruda Uścińska (money.pl, Rafał Parczewski)

- Chcemy pomóc wszystkim rodzicom i opiekunom, którzy potrzebują informacji na temat możliwości złożenia wniosków o 500 plus, a także o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Nasi klienci zawsze mogą zadzwonić na naszą specjalną infolinię 22-290-55-00 lub umówić się na e-wizytę. W placówkach ZUS wypełnić wniosek o świadczenia pomogą również sami pracownicy ZUS – mówi PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Mobilne punkty Poczty i KRUS

W ostatnich dniach grudnia 2021 r. prezes ZUS zawarła listy intencyjne z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i z Pocztą Polską o współpracy. Dotyczy ona realizacji ustaw o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz o rodzinnym kapitale opiekuńczym.

"Przepisy wchodzące w życie 1 stycznia 2022 r. powierzają realizację zadań zapisanych w obu ustawach Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Z naszego punktu widzenia celem tych listów intencyjnych jest podniesienie jakości obsługi wniosków o świadczenie wychowawcze oraz rodzinny kapitał opiekuńczy" – mówi prof. Uścińska.

Zobacz także: Nowy instytut zadziała lepiej niż 500+? „Wspierałby rodzinę, rodzinny styl życia, posiadanie dzieci”

"Zachodzi bowiem potrzeba zapewnienia dogodnej możliwości założenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych oraz złożenia elektronicznego wniosku o oba rodzaje świadczeń przez osoby, które potrzebują naszego bezpośredniego wsparcia" – dodaje prezes ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomi też mobilne punkty rozlokowane w niektórych placówkach Poczty Polskiej i KRUS.

Od 1 stycznia 2022 r. można składać do ZUS elektroniczne wnioski o wypłatę rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO). Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia.

W ramach RKO rodzice małych dzieci otrzymają maksymalnie 12 tys. zł. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS przejmuje obsługe 500+

ZUS ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku od dnia jego złożenia wraz z dokumentami. Z kolei wypłata przysługującego kapitału następuje nie wcześniej niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do kapitału.

Od stycznia ZUS zaczął przejmować również obsługę programu "Rodzina 500 plus". Gminy będą jednak kontynuowały wypłatę przyznanych już świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r.

Wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus od 1 stycznia można przesyłać tylko drogą elektroniczną. Środki z programu będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie na e-mail lub SMS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
emka-em
2 lata temu
Jakieś wsparcie dla rodziców ze strony państwa jest potrzebne, nie wiem, czy akurat w formie 500+ czy RKO czy jeszcze innej- można o tym dyskutować- najważniejsze, żeby było przemyślane, przygotowane i przeprowadzone profesjonalnie przez ekspertów, którzy znają się na rzeczy, a nie nieprzygotowanych polityków z populistycznym zacięciem. Pozdrawiam- jako matka biorąca 500+ (żeby nie było- pracuję, nie piję, nie palę ;) 500 idzie na jedzenie i potrzeby dziecka). Pozdrawiam tych, którzy myślą, że te pieniądze większość ludzi marnuje na życie w patologii-myślcie sobie, co chcecie, ale jesteście w błędzie.
Dzieci z targ...
2 lata temu
Tak nasi Kochani rodzice sprzedaliście nas za 500 zł jak na targu niewolników. Staliśmy się własnością Państwa. Nigdy wam tego nie wybaczymy.
Maria
2 lata temu
Wiekszos Polaków niema ani lappa ani telewizora a niektórzy będą likwidować telewizory ja już dzieciom nie pozwolę się uczyć na laptopie bo prąd drogi i trzeba płacić za internet będą lekcjie zdalne nie pozwolę im się telewizor nie będziemy nic placouczyć bo już chce zlikwidować internet i
Polacy
2 lata temu
To ja niedostane bo nie mam komputra
tatko
2 lata temu
W Sylwestra już tradycyjnie nachlałem się za pińcet plus. Potem ze starą poszli my robić czwartego pińceta, no i dwanaście tysięcy plus w ramach kapitału opiekuńczego na chlanie. Dziś już też wstałem z barłogu i otworzyłem wino Dzban Leśny za pińcet plus. Znowu się nachlam czyli dzień jak co dzień zresztą. Jutro i pojutrze też się nachlam za pińcet plus. To był wspaniały jabolowy Sylwester . Polskie rodziny dziękują sponsorowi PiS za program jabole za pińcet plus ;-)