Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Rząd oszczędza na 500 Plus. 3 mld złotych w 10 lat

41
Podziel się:

Zmiany w programie 500 Plus, które zatwierdził prezydent Andrzej Duda, mają pozwolić na zaoszczędzenie 3 mld złotych w ciągu 10 lat - twierdzi wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Za obsługę świadczenia będzie od teraz odpowiadał ZUS, a wnioski o jego przyznanie będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną.

Rząd oszczędza na 500 Plus. 3 mld złotych w 10 lat
Zmiany w Programie Rodzina 500 Plus podpisane przez prezydenta. (money.pl, KI)

W piątek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Tym samym zmiany w programie 500 Plus zostały zatwierdzone. Oznacza to m.in., że wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać wyłącznie przez internet.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed pytany był w sobotę w TVP Info o to, jaką pomoc resort planuje dla osób, które albo nie mają komputera, albo mają kłopoty z jego obsługą, a chciałyby złożyć wniosek.

- W każdym inspektoracie ZUS będą specjalne wydzielone stanowiska, gdzie pracownicy będą pomagali takie wnioski osobiście złożyć. Ale również chcemy uruchomić takie stoiska na Poczcie Polskiej, w KRUS-ie, żeby jak najbardziej ułatwić tym osobom, które z różnych względów nie mogą sobie wypełnić wniosku sami czy przy pomocy kogoś bliskiego - powiedział wiceszef resortu.

Zobacz także: Waloryzacja 500+? Zapomnij. Minister Maląg rozwiewa wątpliwości

Oszczędności na 500 Plus

Choć merytorycznie zasady przydzielania świadczenia 500 Plus się nie zmieniają, to cała obsługa programu przechodzi z samorządów w ręce ZUS.

- Ta zmiana to jest właściwie techniczna, ona oczywiście jest podyktowana tym, żeby ułatwić, ale też przyniesie znaczne oszczędności przy tym programie, jeśli chodzi o obsługę, bo w ciągu tych ponad 10 lat, które szacowaliśmy, to zaoszczędzimy około 3 mld zł na tych zmianach, ale w programie nic się nie zmienia. Każde dziecko do 18 r. życia jest uprawnione do kwoty 500 zł - powiedział Szwed.

500 Plus po nowemu

Nowela zakłada, że ZUS będzie stopniowo przejmował sprawy dotyczące 500 Plus. Sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane, do zakończenia postępowania, przez dotychczasowe organy. Samorządy będą również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, tj. do 31 maja 2022 r. w okresie styczeń – maj 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze, będzie też od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejne okresy, począwszy od 1 czerwca 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(41)
podatnik
3 lata temu
samorząd przynajmniej mógł skontrolować jak taka patologiczna rodzina wydaje pieniądze i zamienić wypłatę na środki rzeczowe (bony) w przypadku stwierdzenia, że pieniądze idą na wódę, fajki ale nie na dzieci. ZUS takiej możliwości nie posiada.
Borys
3 lata temu
Pytam się gdzie podziało się złoto sprowadzone z Anglii przez PiS.
Polka
3 lata temu
A już myślałam że zmienią się kryteria i bogacze przestaną inkasować te pieniądze na dzieci to po pierwsze Po drugie ZUS i tak jest zawalony robotą bo nie ma tam ludzi do pracy cały ten kraj po prostu kosmos !
Nick
3 lata temu
Czy się stoi czy się leży 500 Zeta się należy. Tak PiS "pobudza" gospodarkę.
palladyn
3 lata temu
Nierobom będą dalej płacic za głosy a oszczędzą na pracujących, dobra zmiana a kiedy pis pojdzie na bruk to też będzie dobra zmiana🤣
...
Następna strona