Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Duże zmiany w 500 plus. Prezydent podpisał ustawę

520
Podziel się:

Prezydent podpisał w piątek nowelizację ustawy ws. 500 plus. Przewiduje ona m.in., że obsługą programu zajmie się ZUS, a wnioski będzie można składać jedynie drogą elektroniczną.

Duże zmiany w 500 plus. Prezydent podpisał ustawę
Prezydent podpisał ustawę w sprawie zmian w 500 plus (Adobe Stock, Maciej Matlak)
bETtRdTp

Nowelizacja przewiduje, że obsługą programu "Rodzina 500 plus" będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych a nie – jak obecnie – samorządy. Wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać tylko przez internet, a pieniądze będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

"W celu umożliwienie osobom wykluczonym cyfrowo składania wniosków o świadczenie w formie elektronicznej w ustawie wprowadzono przepisy, na podstawie których Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie obowiązany do zapewnienia w swojej siedzibie, oddziale lub innej wyznaczonej jednostce organizacyjnej dostępu do środków technicznych umożliwiających złożenie wniosku i załączników do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego" – poinformowało biuro prasowe KPRP.

Zobacz także: Waloryzacja 500+? Zapomnij. Minister Maląg rozwiewa wątpliwości
bETtRdTr

Duże zmiany w 500 plus. Prezydent podpisał ustawę

Nowela zakłada, że ZUS będzie stopniowo przejmował program "Rodzina 500 plus". Sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane, do zakończenia postępowania, przez dotychczasowe organy. Samorządy będą również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, tj. do 31 maja 2022 r. w okresie styczeń – maj 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze, będzie też od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejne okresy, począwszy od 1 czerwca 2022 r.

bETtRdTx

Koszty obsługi świadczenia 500 plus w latach 2016–2020, czyli od początku funkcjonowania programu, wyniosły ponad 1,6 mld zł. Resort rodziny szacuje, że dzięki projektowanym zmianom koszty te spadną i dadzą oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 3,1 mld zł w okresie 10 lat.

Wcześniej podobne zmiany przeprowadzono w programie "Dobry start", czyli w tzw. wyprawce szkolnej. Już od tego roku obsługą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski są składane online.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r. z wyjątkiem przepisów mających na celu dostosowanie się Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do nowych obowiązków nałożonych ustawą, które wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETtRdTS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(520)
Antyojom
miesiąc temu
@ojom dlaczego palacze mają wizyty na NFZ i operacje w szpitalach państwowych? Sami sobie winni to niech sami sobie opłacają opiekę zdrowotną. I to tego odszkodowanie dla mnie za zmuszanie mnie do biernego palenia. Podobnie chorzy na AIDS - sami sobie winny (oprócz dziedziczenia). Otyli tak samo, z chorymi zębami tak samo... Rozumiesz? Większość chorób to wynik złego trybu życia. Więc nie rób wykluczenia dla niezaszczepionych bo pewnie sam też stracisz z jakiegoś powodu opiekę zdrowotną.
Do Łukasza
miesiąc temu
Tylko pamiętaj, że ci pracujący i WYSOKO ZARABIAJĄCY - też BIORĄ 500+ i 300+..
Emeryt.
miesiąc temu
Dziś opłaci się płodzić dzieci i z zasiłków się utrzymywać, to nie jest normalne jakie to wychowanie bez miłości Ojca i matki, Ci co pracują to widzą taką patologię, która uczy nieróbstwa, z pokolenia na pokolenie!.
bETtRdTT
ojom
miesiąc temu
dlaczego mam płacić w szpitalu za niezaszczepionych ....niech będą wystawiani przed szpital albo płacą
kola
miesiąc temu
Zlikwidować 500+ !!! kiedyś rodziny były duże , rodzice nas wychowali bez 500+ , dali nam szkołę i nie było nierobów jak dzisiaj, ze za te pieniądze pala papierosy , pi ja alkohol, bo maja za co a do pracy po co maja iść, państwo da, wstyd i hańba , państwo zadłużone. Dlatego dzisiaj matki nie dbają o dzieci bo mamusie sobie pozwalają. Piszą w internecie ,ze w Wroclawiu dziecko chodzi po ulicy same jak się okazało mamusia pijana, no bo ma za co i więcej jest takich mam, albo nasprowadza dzieci na świat i wtedy matka wielce samotna a w myśli ma ze dostanie 500? i będzie hulać, same państwo jest temu winne, ich rządy .KARYGODNE !!!!
...
Następna strona