Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

500+ powinno wzrosnąć do 600. Rodzice czują inflację w portfelu

77
Podziel się:

Aż 70 proc. osób pobierających świadczenie 500+ chce jego podwyżki. Uważają, że powinno wzrosnąć o 100 złotych. Przyczyna jest jedna: inflacja. Realna wartość świadczenia wynosi obecnie ok. 430 złotych w przeliczeniu na ceny z roku 2017. Osoby nie pobierające świadczenia chcą za to jego obniżenia.

500+ powinno wzrosnąć do 600. Rodzice czują inflację w portfelu
53 proc. osób, które nie pobierają 500+ chciałoby jego obniżenia (PAP Archiwum, PAP, Andrzej Grygiel)

Wśród respondentów pobierających świadczenie 500 plus 70 proc. opowiada się za jego wzrostem. Najczęściej twierdzą, że powinien on być większy o około 20 proc., a głównym powodem podwyżki jest inflacja – wynika z najnowszego badania UCE RESEARCH i SYNO Poland.

Najwięcej zwolenników podniesienia 500 plus jest wśród samych beneficjentów świadczenia, stanowią oni 70 proc. badanych. 18 proc. z nich jest temu przeciwnych, a 12 proc. pozostaje niezdecydowanych w tej kwestii.

Za podniesieniem wysokości świadczenia są głównie osoby mające 23–35 lat (50 proc.) W przedziale wiekowym 36–55 lat jest ich 45 proc., a w przedziale 56–80 lat – 35 proc. Najniższy odsetek występuje w grupie będącej pomiędzy 18 a 22 rokiem życia – 24 proc.

Zobacz także: Waloryzacja 500+? Zapomnij. Minister Maląg rozwiewa wątpliwości

Pod kątem wysokości zarobków 52 proc. badanych zwolenników podniesienia świadczenia to osoby zarabiające ponad 9 tys. zł netto. Nieznacznie mniejszy odsetek jest wśród zarabiających od 5 tys. zł do 7 tys. zł (51 proc.).

W małych miejscowościach 500+ znaczy więcej

Biorąc pod uwagę wielkość miejsca zamieszkania, można zauważyć, że zwolennikami podniesienia wysokości świadczenia są głównie respondenci z miejscowości liczących 5–19 tys. mieszkańców (48 proc.). Natomiast na końcu zestawienia są ankietowani z miast mających ponad 500 tys. ludności (39 proc.)

39 proc. ankietowanych, którzy opowiadają się za podniesieniem świadczenia, uważa, że należy je zwiększyć o 10–20 proc. Wzrost o 30 proc. wskazało 16 proc. badanych, a 6 proc. zwolenników zwiększenia zasiłku nie określiło preferowanego poziomu podwyżki. Wśród samych beneficjentów Programu "Rodzina 500+", którzy są za podniesieniem świadczenia, 25 proc. twierdzi, że powinno ono wzrosnąć o 20 – 30 proc. Najczęściej wymienianym powodem podniesienia 500 plus jest inflacja i wzrost cen.

Inflacja w tym przypadku ma ogromne znaczenie, bo pieniądze ze świadczenia dla ogromnej części rodzin stanowiły bardzo poważny zastrzyk finansowy. Ten program pozwolił rzeczywiście rodzinom zainwestować w różne dobra i działania, łącznie ze sportem i odpoczynkiem czy dalszym kształceniem dzieci. Teraz te pieniądze się kurczą – powiedział PAP psycholog z SWPS Uniwersytetu Humanistyczno-Społecznego socjolog, prof. Piotr Sałustowicz.

Jak dodał, te rodziny będą teraz odczuwać, że otrzymywane świadczenie mniej znaczy, a dla części z nich – zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych – to stanowi bardzo poważny problem w budżecie.

Z kolei wśród osób, które nie korzystają z Programu "Rodzina 500+", aż 53 proc. chce jego obniżenia, 25 proc. opowiada się za zwiększeniem, a 22 proc. nie ma wyrobionej opinii na ten temat.

– Podnoszenie świadczeń socjalnych ze względu na sytuację ekonomiczną, kiedy pandemia powoduje stres i niepewność sprawia, że ludzie zaczynają się pytać: czy państwo stać na to, żeby podnosić takie świadczenie, czy to nie jest za dużo, czy nie pojawi się konieczność podnoszenia podatków. Takie czynniki powodują, że jest pewien społeczny opór u części ludzi – podkreślił prof. Sałustowicz.

Wśród osób, które nie pobierają świadczenia, ale są za jego zwiększeniem, 19 proc. uważa, że wzrost powinien wynieść ponad 30 proc. Od początku istnienia programu 500+, pochłonął on prawie 160 miliardów złotych.

Rząd nie zamierza podnosić 500+

- Badania, które przeprowadziliśmy wokół świadczenia 500+, pokazują, że Polacy nie chcą zmian w tym świadczeniu. Przede wszystkim jest to świadczenie powszechne, a więc nie ma kryterium dochodowego, gdybyśmy to wprowadzili, to nie byłoby zadowolenia Polaków. 500+ gwarantuje podniesienie godności i poprawę sytuacji finansowej rodzin - mowiła w programie "Money. To się liczy" minister rodziny Marlena Maląg.

- 500+ tak naprawdę to swoista tarcza antykryzysowa w tym trudnym czasie. Miałam przyjemność wdrażać świadczenie 500+ w Wielkopolsce. Spotykałam się z samorządowcami, wieloma osobami, a opozycja krzyczała, że rodziny nie będą wiedziały, na co wydać te pieniądze. Dziś widzimy, że polska rodzina jest siłą i wie, jak wydatkować pieniądze, szczególnie w czasie, gdy walczymy z pandemią - dodała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(77)
DPSTXXv
rok temu
Rodzice niech pójdą do pracy, a nie plusy tylko. Na pieniądze trzeba pracować, a nie rozdawnictwo.
Stara
2 lata temu
To moje wynagrodzenie za pracę też wzrośnie proporcjonalnie do plusów ?
Taaak...
2 lata temu
Żądajcie po 1000+. a co... Tylko kto na was urobi. Na pewno znów (tak jak po 500+) wzrosłaby konsumpcja wódy...
marek.polak.
2 lata temu
niedlugo-juz,KOALICJA-OBYWATELSKA-wam,podniesie-o,tyle-ile-zazadacie
bell
2 lata temu
a dzieci w wieku 18 lat (uczące się) to nie dzieci??? No według rządu to już dorośli, szkoda, że chodzą do szkoły i też trzeba im kupić np. ubranie, buty, podręczniki itp.
...
Następna strona