Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Zmiany w 500 plus. Rząd zaoszczędzi, rodzice nie stracą. Jest jedno "ale"

48
Podziel się:

Składanie wniosków o 500 plus ma się odbywać wyłącznie w sposób elektroniczny. Rodziny dostaną pieniądze tylko przelewem. Opozycja ostrzega, że niektórzy mogą mieć teraz problem.

Zmiany w 500 plus. Rząd zaoszczędzi, rodzice nie stracą. Jest jedno "ale"
Rząd chce zmian w sztandarowym programie PiS. (Flickr, Personal Creations (CC BY 2.0) Flickr)

Rząd chce zmian w sztandarowym programie PiS. W komisjach senackich rozgorzała dyskusja nad nowelizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci w sprawie zmian w programie "Rodzina 500 plus". Rząd chce, aby składanie wniosków o pieniądze przebiegało wyłącznie w sposób elektroniczny, a wypłata była dokonywana jedynie w formie bezgotówkowej.

- Celem zmian w programie 500 plus jest wprowadzenie oszczędności dla budżetu państwa - wyjaśniała wiceminister rodziny Barbara Socha. - My nie zmieniamy programu, zmieniamy sposób jego wypłacania - podkreślała.

Zobacz także: Waloryzacja 500+? Zapomnij. Minister Maląg rozwiewa wątpliwości

2,5 mld zł oszczędności

Takie rozwiązanie ma dać 2,5 mld zł oszczędności w ciągu 10 lat. Jednak pomysł nie podoba się opozycji, która podkreśla, że wiele osób nadal jest wykluczonych cyfrowo i może mieć trudności w obsłudze programu.

Nowela zakłada również, że ZUS będzie stopniowo przejmował sprawy dotyczące 500 plus. Senackie komisje opowiedziały się w środę za odrzuceniem ustawy.

ZUS bierze kolejne zadanie

Opozycja zwracała uwagę na to, że na ZUS spadną nowe zadania. - Nowelizacja komplikuje, bo będzie to zadanie realizowane przez dwie instytucje - ZUS i wojewodę - system wypłat świadczeń w koordynacji zabezpieczenia społecznego - mówiła senator KO Magdalena Kochan.

Pojawiły się też wątpliwości, czy zmiana organu przyjmującego wnioski i wypłacającego świadczenia, jakimi były do tej pory jednostki samorządu terytorialnego, na ZUS wydłuży drogę między świadczeniobiorcą a świadczeniodawcą.

Nowela zakłada, że ZUS będzie stopniowo przejmował sprawy dotyczące 500 plus. Sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane, do zakończenia postępowania, przez dotychczasowe organy. Samorządy będą również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, tj. do 31 maja 2022 r. w okresie styczeń – maj 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze, będzie też od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejne okresy, począwszy od 1 czerwca 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(48)
Feministka
2 lata temu
Nie 500+Tylko dla pracujących A jak zasiłek to powinien być udokumentowany niezdolności do pracy bo jedne przeznaczają na dzieci A 2 robią bękart byle z kim byle by było 500 plus i z czystości na kasę.Weryfikacjia musi być bo w tym kraju są i uczciwe dobre matki i żony ale też ladacznice które za kasę robią z domu burdel bo praca ich boli choć są zdrowe i mlode
Daily
2 lata temu
500 plus wykorzystuję opłacając szkołę średnią prywatną bo do państwowej przez reformę dziecko się nie dostało (kumulacja roczników). W tym roku dziecko kończy 18 lat i jest w 3 klasie LO, co oznacza że kolejny rok szkolny 4 klasę będę musiała płacić z własnych środków. W mojej opinii rządzący powinni wydłużyć czas dodatku 500 plus do ukończenia szkoły, gdyż dodatek pasował do ówczesnej reformy gdzie dzieci szły rok wcześniej liceów i tym samym były one 3 letnie.
Norma
2 lata temu
500 plus dla pracujących ,a nie płodzących. A najlepiej to obiady szkolne opłacać za te pieniądze i wyprawki do szkoły. A nie na wódkę czy fajki
dyrektor
2 lata temu
Pis zrobił drożyzne i rozdaje nasze pieniądze tym samym powiększa dług publiczny ludziom się żyje gorzej należy ten rząd podać do dymisji a najgorsze zło to 500+    !!!!!!!!!! PIS podzielił ludzi i rodziny jednym daje 14ke tym daje co nie chciało się robić a teraz podatek nieroby nie będą płacić podatku a ci co całe życie zapiepszali dalej będą płacić podatek taki podział robi PIS a w dodatku daje 500+ dzieciorobom z naszych podatków a oni chlają za te pieniądze i nie muszą pracować jest wiele przykładów udokumentowanych ludzie co się słyszy mają już dość tego rządu nikt już na PIS nie zagłosuje bo to druga komuna drożyzna goni drożyzne non stop podwyżki na 500+ dość a teraz PIS rozdaje dzieciorobom 12tys zł my was niedługo rozliczymy !  To koniec PISowców .A emerytów którzy pracowali ciężko to się ich dyskryminuje tylko daje się tym nierobom ! W tym kraju tylko dobrze żyją celebryci księża piłkarze i ci w rządzie podwyżki sobie robią po 10tys a większość ma zarobki miljonowe a ludzom pracy lub emerytom po 50zł podwyżki a w sklepach co tydzień podwyżki ludzie musimy wyjść na ulice i to zmienić !!!!!!
Obiektywnie
2 lata temu
Należy zauważyć, iż program wypłacany jest tylko do 18 roku życia dziecka, i tak w połowie nauki w liceum 4- letnim /po reformie/, to wsparcie pieniężne dziecko traci, chociaż nadal jest uczniem jeszcze przynajmniej przez kolejne półtorej roku - ale już bez 500+, choć nadal jest jeszcze uczacym się...
...
Następna strona