Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

500+ po nowemu. Wnioski tylko elektronicznie. Obsługą zajmie się ZUS

54
Podziel się:

Wnioski o 500+ będzie można składać tylko elektronicznie, a wypłata świadczenia odbędzie się tylko w formie bezgotówkowej. Obsługą programu "Rodzina 500+" zajmie się ZUS, a nie, jak dotąd, samorządy. Takie zmiany zakłada nowelizacja, którą w piątek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz do Senatu.

500+ po nowemu. Wnioski tylko elektronicznie. Obsługą zajmie się ZUS
500+ po nowemu. Wnioski tylko elektronicznie. Obsługą zajmie się ZUS (ARKADIUSZ ZIOLEK)

W świetle nowych przepisów obsługą programu "Rodzina 500+" będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie - jak obecnie - samorządy. Wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać tylko przez internet, a pieniądze będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawców numer rachunku bankowego.

Sejm odrzucił wcześniej poprawki opozycji, które zakładały m.in. że to gminy a nie ZUS będą zajmowały się obsługą 500+. Dopuszczały także możliwość gotówkowej wypłaty świadczeń oraz składania wniosków zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej.

Za uchwaleniem nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci głosowało 236 posłów, 161 było przeciw, 49 wstrzymało się od głosu.

Zobacz także: 500+ nie podnosi dzietności. Jak można było wydać te pieniądze lepiej?

Resort rodziny szacuje, że koszty obsługi 500+ spadną

Zgodnie z nowelizacją ZUS będzie stopniowo przejmował sprawy dotyczące 500 +. To oznacza, że sprawy dotyczące praw do świadczeń za okres sprzed 1 stycznia 2022 roku będą nadal realizowane przez samorządy. Będą one również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 roku do końca okresu, na jaki zostały przyznane, tj. do 31 maja 2022 roku w okresie styczeń - maj 2022 roku.

ZUS będzie z kolei od 1 stycznia 2022 roku wypłacał przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze. Natomiast od 1 lutego 2022 roku będzie przyjmować wnioski na kolejne okresy, począwszy od 1 czerwca 2022 roku.

Koszty obsługi świadczenia "500+" w latach 2016-2020, czyli od początku funkcjonowania programu, wyniosły ponad 1,6 mld zł. Według resort rodziny dzięki wprowadzonym zmianom koszty spadną i dadzą oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 3,1 mld zł w ciągu 10 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(54)
WAWA
3 lata temu
Myśmy się nie nabrali tą darmową paszę jak dla zwierzyny w ZOO, a dzisiaj za to nawet trudno utrzymać kota. Spokojne życie we dwoje, w miarę dostanie, w włanym mieszkaniu bez pożyczek na głowach. Zamiast narobić sobie dzieci na życznie PiS-u oraz KK i zrobić z żony płatną krowę rozpłodową, bujać się z nimi i narobić sobie tylko problemów. Mamy swoje życie i nie musimy naśladować swoich rodziców, którzy nie pobierali na nas tego pińcet.
marek
3 lata temu
Jak ktoś sie decyduje na dzieci to ma go na nie stac!
marek
3 lata temu
Powinno byc w formie bonów i tylko dla samotnych rodziców i rodzin gdzie przynajmniej jedna osoba pracuje na etat. Cały etat!
Bolo
3 lata temu
Po nowemu to obiboków rząd powinien zmusić do pracy tak jak zmuszają ludzi do szczepień a nie rozpuszczać darmową kasą.Za chwilę jak UE zakręci kurek ,nie będzie co rozdawać i my w podwyżkach wszystkiego będziemy na nich płacić,a oni sobie będą leżeć i robić dzieci.Patologia!!!!
Pozytywna
3 lata temu
I w ten oto sposób zmuszamy obywateli do opłat dodatkowych za posiadanie konta w banku, bo banki muszą zarobić, bo tak chce UE i rząd i lekk0i przedsionek do likwidacji pieniędzy w obrocie, jak zapowiadali globaliści
...
Następna strona