Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

500+ po nowemu. Wnioski tylko elektronicznie. Obsługą zajmie się ZUS

54
Podziel się:

Wnioski o 500+ będzie można składać tylko elektronicznie, a wypłata świadczenia odbędzie się tylko w formie bezgotówkowej. Obsługą programu "Rodzina 500+" zajmie się ZUS, a nie, jak dotąd, samorządy. Takie zmiany zakłada nowelizacja, którą w piątek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz do Senatu.

500+ po nowemu. Wnioski tylko elektronicznie. Obsługą zajmie się ZUS
500+ po nowemu. Wnioski tylko elektronicznie. Obsługą zajmie się ZUS (ARKADIUSZ ZIOLEK)

W świetle nowych przepisów obsługą programu "Rodzina 500+" będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie - jak obecnie - samorządy. Wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać tylko przez internet, a pieniądze będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawców numer rachunku bankowego.

Sejm odrzucił wcześniej poprawki opozycji, które zakładały m.in. że to gminy a nie ZUS będą zajmowały się obsługą 500+. Dopuszczały także możliwość gotówkowej wypłaty świadczeń oraz składania wniosków zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej.

Za uchwaleniem nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci głosowało 236 posłów, 161 było przeciw, 49 wstrzymało się od głosu.

Zobacz także: 500+ nie podnosi dzietności. Jak można było wydać te pieniądze lepiej?

Resort rodziny szacuje, że koszty obsługi 500+ spadną

Zgodnie z nowelizacją ZUS będzie stopniowo przejmował sprawy dotyczące 500 +. To oznacza, że sprawy dotyczące praw do świadczeń za okres sprzed 1 stycznia 2022 roku będą nadal realizowane przez samorządy. Będą one również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 roku do końca okresu, na jaki zostały przyznane, tj. do 31 maja 2022 roku w okresie styczeń - maj 2022 roku.

ZUS będzie z kolei od 1 stycznia 2022 roku wypłacał przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze. Natomiast od 1 lutego 2022 roku będzie przyjmować wnioski na kolejne okresy, począwszy od 1 czerwca 2022 roku.

Koszty obsługi świadczenia "500+" w latach 2016-2020, czyli od początku funkcjonowania programu, wyniosły ponad 1,6 mld zł. Według resort rodziny dzięki wprowadzonym zmianom koszty spadną i dadzą oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 3,1 mld zł w ciągu 10 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(54)
WAWA
rok temu
Myśmy się nie nabrali tą darmową paszę jak dla zwierzyny w ZOO, a dzisiaj za to nawet trudno utrzymać kota. Spokojne życie we dwoje, w miarę dostanie, w włanym mieszkaniu bez pożyczek na głowach. Zamiast narobić sobie dzieci na życznie PiS-u oraz KK i zrobić z żony płatną krowę rozpłodową, bujać się z nimi i narobić sobie tylko problemów. Mamy swoje życie i nie musimy naśladować swoich rodziców, którzy nie pobierali na nas tego pińcet.
marek
rok temu
Jak ktoś sie decyduje na dzieci to ma go na nie stac!
marek
rok temu
Powinno byc w formie bonów i tylko dla samotnych rodziców i rodzin gdzie przynajmniej jedna osoba pracuje na etat. Cały etat!
Bolo
rok temu
Po nowemu to obiboków rząd powinien zmusić do pracy tak jak zmuszają ludzi do szczepień a nie rozpuszczać darmową kasą.Za chwilę jak UE zakręci kurek ,nie będzie co rozdawać i my w podwyżkach wszystkiego będziemy na nich płacić,a oni sobie będą leżeć i robić dzieci.Patologia!!!!
Pozytywna
rok temu
I w ten oto sposób zmuszamy obywateli do opłat dodatkowych za posiadanie konta w banku, bo banki muszą zarobić, bo tak chce UE i rząd i lekk0i przedsionek do likwidacji pieniędzy w obrocie, jak zapowiadali globaliści
...
Następna strona