Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

12 tys. na dziecko. Sejm zajął się ustawą

20
Podziel się:

W piątek Sejm zajął się projektem ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Świadczenie w wysokości 12 tys. złotych będzie przysługiwać rodzicom drugiego i kolejnego dziecka.

12 tys. na dziecko. Sejm zajął się ustawą
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Sejm zdecydował. (PAP, PAP/Wojciech Olkuśnik)

Po pierwszym czytaniu projekt ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym skierowano do dalszych prac w komisji rodziny i polityki społecznej.

W czasie dyskusji nad projektem przedstawiciele opozycji zwracali uwagę, że programy społeczne przekazujące pieniądze rodzicom nie poprawiają sytuacji demograficznej.

Politycy mówili też, że w ustawie brani pod uwagę są wyłącznie rodzice, w ustawie nie ma ani słowa o rodzicach zastępczych, opiekunach, czy choćby dziadkach przejmujących opiekę nad wnukami.

Zobacz także: 500+ nie podnosi dzietności. Jak można było wydać te pieniądze lepiej?

- Wykluczanie tych ludzi nie ma absolutnie żadnego sensu - powiedziała Katarzyna Kotula, posłanka Lewicy.

- To nie jest dodatkowe 500 Plus - tłumaczyła wiceminister rodziny Barbara Socha. - To jest projekt, który ma umożliwić pogodzenie pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem.

Ustawa przewiduje wprowadzenie nowego świadczenia kierowanego do rodzin z dziećmi – maksymalnie 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do ukończenia 36. miesiąca życia.

Nowe świadczenie ma być wypłacane od 2022 r. na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia.

Rodzice będą mogli wybrać, czy chcą dostawać po 500 złotych miesięcznie przez dwa lata, czy po 100 złotych przez rok.

Świadczenie będzie wypłacane na wniosek osoby uprawnionej i nie będzie uzależnione od dochodów rodziny. Rząd szacuje, że w 2022 r. wsparciem zostanie objętych ok. 410 tys. dzieci, a kolejne 110 tys. otrzyma dofinansowanie na pobyt w żłobku lub klubie dziecięcym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
wee
2 lata temu
Mi nie muszą nic dawać. Wystarczy, że nie będą zabierać. Żeby pieniądze zamiast do nierobów i tych, co pracują na czarno i nie płacą podatków trafiały do ludzi uczciwych i pracujących legalnie, należy zwiększyć kwotę wolną od podatku. Ci, co dają się przekupić rozdawnictwem chyba nie rozumieją, że żaden rząd nie ma własnych pieniędzy. Rozdawana kasa jest naszą wspólną kasą (która mogłaby pójść na utworzenie miejsc pracy, remonty dróg, poprawę bezpieczeństwa, darmowe przedszkola, lekarstwa czy badania zdrowotne itp.) lub zaciągniętym długiem, który też my będziemy musieli oddać. Zapłacimy wszyscy. Właśnie trwa największy transfer majątku od ludzi zaradnych, pracowitych i kompetentnych do nieudolnych, leniwych i o niskich kwalifikacjach. Jako że jestem przedsiębiorczy i bez dzieci, nie mam złudzeń. Nic nie dostanę, a wręcz będą mnie łupić podatkami i coraz większym ZUSem. Ode mnie głównie zależy jak mi się wiedzie i jak będę żył na starość. Żaden polityk czy partia mi nie pomoże. Zobaczcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Nawet przy ograniczonych zasobach rozsądne i systematyczne działania pozwalają zbudować dla siebie finansowe bezpieczeństwo, a nawet finansową wolność i zostawić coś dzieciom.
Wyborca
2 lata temu
A na samolot prywatny też dacie? Na mieszkanie już jest, na dzieci też, na wycieczki, obiady, itd jest . Brak jest na prywatny samolot, bo samochód jest już przeżytkiem. Czekamy na kasę inaczej dzieci nie będzie. Czy to co rząd robi jest mądre? Uczą młodych tylko brania i to coraz więcej. Emeryci wam pokażą gdzie wasze miejsce.
zdrowy rozsąd...
2 lata temu
Tak Wam źle za PIS ? chyba nie pamiętacie jak to było za Panów: Tuska, Millera, Buzka...Inflacja inflacja bla ba fakt daje się w tym roku we znaki ale już nie przesadzajcie tak jakby to było z 15%! (w 2012r było 4%) I czy Wy nie zarabiacie lepiej? odpowiedzcie sobie kiedy w Polsce żyło się lepiej i czy teraz nie możecie więcej odkładać? czy teraz nie jest lepiej niż te 7-15lat lat temu ? porównajcie sobie zarobki... ile wtedy zarabiały miedzy innymi: pielęgniarki, ratownicy medyczni, policjanci, nauczyciele, wykładowcy , żołnierze, młodzi lekarze-teraz wszyscy zarabiają z 30% więcej, w sektorze prywatnym tez znaczące podwyżki płac i emerytom się polepszyło... jakie są teraz stypendia dla sportowców, doktorantów, studentów a co było wcześniej. 6 lat temu 40% Polaków miało oszczędności a teraz już 60%. Jak dla mnie to jest lepiej o te 20-30% i większość moich znajomych tez tak uważa. Polska nie jest krajem miodem i mlekiem płynącym ale patrząc na takie kraje jak Hiszpania, Portugalia, Grecja a nawet Włochy, w Niemczech tez żaden już nie taki raj, u Nas wcale nie jest tak źle. Wiecie jak wygląda zadłużenie innych krajów? Polska ma stosunkowo zdrowe finanse publiczne. Najgorzej w Europie ma Grecja, Włochy, Portugalia i wiele innych krajów w tym Francja i UK mają ponad 100% PKB długu. Polska miała na koniec 2020r - 57%.
ZK590
2 lata temu
Kolejne bezwarunkowe prezenty za nic. Przecież kobiety biorące ++ powinny pracować a za wynagrodzenie opłacać pobyt dziecka w żłobku, przedszkolu. Hodowla roszczeniowych ludzi za pieniądze ludzi ciężko pracujących to horror.
Pan Tadeusz
2 lata temu
Pan co piszę ten tekst powinien przeczytać przed dodanie pokaże jeden z wielu błędów w tym tekście "Rodzice będą mogli wybrać, czy chcą dostawać po 500 złotych miesięcznie przez dwa lata, czy po 100 złotych przez rok." A miało być 1000zl a nie 100zl .polecam czytać co się piszę