Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Bartman
|

Rodziny wielodzietne będą całkowicie zwolnione z podatku dochodowego? Mamy odpowiedź resortu finansów

308
Podziel się:

Państwo znalazło nowy sposób na zachęcenie Polaków do zwiększenia dzietności. Jest szansa, że rodzice czwórki i więcej dzieci nie będą od przyszłego roku płacić podatku dochodowego. Ministerstwo Finansów potwierdziło, że pracuje już nad tym rozwiązaniem.

Rodziny wielodzietne będą całkowicie zwolnione z podatku dochodowego? Mamy odpowiedź resortu finansów
Pomysł nowej ulgi zaakceptował wicemister finansów Piotr Patkowski oraz premier Mateusz Morawiecki. (East News)
bEDdZaoR

Rodzice czwórki i więcej dzieci nie płaciliby zaliczek na podatek dochodowy - o nowym pomyśle wsparcia rodzin wielodzietnych pisaliśmy w money.pl. Wyszedł on z Partii Republikańskiej, ale jak zapewniał poseł Kamil Bortniczuk, zyskał wstępną akceptację premiera Mateusza Morawieckiego i wiceministra finansów Piotra Patkowskiego.

"Ministerstwo Finansów pozytywnie odnosi się do pomysłu ulgi dla rodzin wielodzietnych. Będziemy, jako rząd, pracować nad rozwiązaniami w tym zakresie" – czytamy w krótkim komunikacie, który otrzymaliśmy w czwartek z resortu finansów.

Ulgą zostałoby objętych 60 tysięcy polskich rodzin. W 50 tysiącach spośród nich wychowuje się czwórka dzieci, a w pozostałych 10 tysiącach – więcej niż czworo.

bEDdZaoT
Zobacz także: Abp Głódź sołtysem. Wymowny komentarz posłanki

Jak informował nas poseł Kamil Bortniczuk z Partii Republikańskiej, rodziny wielodzietne zaoszczędziłyby w sumie ok. 250 mln zł (obrachunki Ministerstwa Finansów nie obejmowały jednak innych planowanych zmian w podatkach), co daje średnio w przeliczeniu na rodzinę 4,1 tysiąca złotych.

Rozwiązanie to ma się znaleźć w jednej z ustaw przygotowywanych przez rząd w związku z Polskim Ładem i zacząć obowiązywać już od przyszłego roku.

bEDdZaoZ

Nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie będzie skonstruowana nowa ulga.

Zdaniem prof. Adama Mariańskiego, doradcy podatkowego, adwokata i eksperta BCC oraz szefa Krajowej Rady Doradców Podatkowych, można zakładać, że zwolnienie to będzie dotyczyło wyłącznie dochodów z działalności wykonywanej osobiście (umowa o pracę czy zlecenia), podobnie jak ma to teraz miejsce w przypadku zwolnienia z podatków dochodowych osób do 26. roku życia.

Zdaniem profesora, nowa ulga wpisywałaby się w prorodzinną politykę państwa i nie narusza konstytucyjnej zasady równości obywateli wobec prawa, o ile będzie miała ona wyznaczone progi.

bEDdZapa

Państwo ma prawo i obowiązek chronić rodzinę, nadając jej również przywileje podatkowe. Przykładem może być tu Francja, która w podobny sposób wspiera już rodziny wielodzietne.

Kto skorzystałby na zmianach najbardziej? Zdaniem ekspertów podatkowych beneficjentami nowego programu będą te rodziny, które będą miały do odprowadzenia za 2022 r. podatek wyższy niż 6924,12 zł. Tyle obecnie wynosi bowiem ulga podatkowa na czworo dzieci. Zatem każdy rodzic lub małżeństwo, które będzie miało do zapłacenia podatek wyższy niż 6,9 tys. zł, na tym rozwiązaniu już skorzysta.

Zdaniem posła Bortniczuka, który ma na razie czwórkę dzieci i niepracującą żonę, z którą wspólnie rozlicza się z podatków, ulga może być impulsem do tego, by niepracujący rodzic z rodziny wielodzietnej wrócił na rynek pracy. Jego zarobki nie będą bowiem opodatkowane. Jest też drugi istotny cel nowej ulgi – zwiększenie prokreacji.

bEDdZapb

Ponad 300 tysięcy małżeństw w Polsce ma trójkę dzieci. Zwolnienie z podatku mogłoby zdaniem posła przyczynić się do podejmowania decyzji o kolejnym dziecku.

Argument ten nie przekonuje jednak prof. Mariańskiego. Jak przypomina profesor, dotychczasowe rozwiązania, takie jak chociażby 500 plus, nie zwiększyły dzietności, mało prawdopodobne jest więc, że ulga podatkowa to zmieni. Jak dodaje, planowanie rodziny składa się bowiem z wielu uwarunkowań, czynnik finansowy jest tylko jednym z elementów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDdZapu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(308)
Dafodyl
2 miesiące temu
Dobrze by było, żeby ulga nie omijała rodziców prowadzących działalność gospodarczą. Samozatrudnienie jest czasami jedyną szansą na pracę i utrzymanie dużej rodziny Dlaczego ulgi mialyby być tylko dla tych z umową o pracę lub zlecenie???
Kira
2 miesiące temu
To nie wiele zmieni... nie płacąc podatków nie skorzysta z ulg i odliczeń, a przy rodzinach wielodzietnych te ulgi i odliczenia są znaczące i często niemalże równe należnej zaliczce na podatek dochodowy już przy 3 czy 4 dzieci. Przy piątce dzieci nie wiem jakie zarobki musieliby mieć rodzice by podatek dochodowy był wyższy niż ulgi i odliczenia ale na pewno nie przeciętne. Tym samym ta zmiana to tylko mydlenie oczu...niczego nie zmieni, a wprowadzi podział społeczeństwa bo jedni płaca podatki inni nie i tym bardziej wielodzietnych będzie się zaliczało do patologii, Tymczasem najwięcej zyskają bogacze z więcej niż trójką dzieci, bo w ich przypadku nie płacenie podatku będzie odczuwalnie korzystne - należna zaliczka na podatek dochodowy będzie wyższa znacząco od możliwych ulg i odliczeń .... tu nie skorzystają przeciętni obywatele z liczną dziatwą, a jedynie bogacze z liczną dziatwą. Przeciętnej rodzinie wielodzietnej praktycznie nic to nie zmieni...a już na pewno nie patologii. Trochę myślcie ludzie zanim zaczniecie się gorączkować i wiadro pomyj i jad swój wylewać na ludzi pracujących i wychowujących dzieci . Każdy podejmuje swoje decyzje, każdy kij ma dwa końce.
Kira
2 miesiące temu
ułatwiać należy dostęp do mieszkań, niech państwo buduje i przydziela m2 ... może bezdzietnym pomoże to podjąć decyzję choćby o 1 dziecku, a większym rodzinom można ułatwić dostęp do większych mieszkań
bEDdZapv
wernat
3 miesiące temu
Pracuję na cały etat na dwie zmiany , mam 3 astoletnich dzieci, urodzonych gdy nikt nie slyszał o 500+, jestem po rozwodzie też chętnie bym skorzystała z ulgi, do niedawna rodzina 3+ to też była rodzina wielodzietnej, teraz już nie?
Polka
3 miesiące temu
Nie zgadzam się zeby z moich pieniędzy znow wspierać dzuetne rodziny. Tez jestem człowiekiem, pomimo że nie mogę mieć dzieci.Tez mam marzenia, aspiracje i potrzeby. Nie urodziłam się jako wasal zeby wypracowywać datki dla nadmiernie, owocnie kopulujących!!!
...
Następna strona