Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Zmiany w 500 Plus. Komisja sejmowa odrzuciła poprawki opozycji

14
Podziel się:

Poprawki miały zdjąć z ZUS obowiązek obsługi świadczenia. Chcą tego sami pracownicy Zakładu. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny jest jednak innego zdania.

Zmiany w 500 Plus. Komisja sejmowa odrzuciła poprawki opozycji
Rządowy projekt zakłada, że ZUS będzie stopniowo przejmował sprawy dotyczące 500 plus. (money.pl, KI)

Po poprawkach to nadal samorządy obsługiwałyby program. Jednak po negatywnej opinii Komisji, Sejm nadal zajmować się będzie projektem przygotowanym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. 

ZUS przejmie 500+

Przewiduje on, że obsługą programu "Rodzina 500 plus" będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać tylko przez internet, a pieniądze będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

W toku prac sejmowych do projektu zgłoszono w sumie ponad 120 poprawek, które podzielono na 8 bloków głosowań. Poprawki zaproponowane przez posłów opozycji zakładają m.in. odrzucenie proponowanych zmian tak, by to nie ZUS, a gminy dalej zajmowały się obsługą 500 plus, dopuszczenie możliwości gotówkowej wypłaty świadczeń, możliwość składania wniosków zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Inna z poprawek przewiduje, że zmianę terminu wejścia w życie ustawy.

Zobacz także: 500+ nie podnosi dzietności. Jak można było wydać te pieniądze lepiej?

Rządowy projekt zakłada, że ZUS będzie stopniowo przejmował sprawy dotyczące 500 plus. Sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane, do zakończenia postępowania, przez dotychczasowe organy.

Samorządy będą również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, tj. do 31 maja 2022 r. w okresie styczeń – maj 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze, będzie też od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejne okresy, począwszy od 1 czerwca 2022 r.

500+ ma być tańszy w obsłudze

Koszty obsługi świadczenia "500 plus" w latach 2016–2020, czyli od początku funkcjonowania programu, wyniosły ponad 1,6 mld zł. Resort rodziny szacuje, że dzięki projektowanym zmianom koszty te spadną i dadzą oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 3,1 mld zł w okresie 10 lat.

Wcześniej podobne zmiany przeprowadzono w programie "Dobry start", czyli w tzw. wyprawce szkolnej. Już od tego roku obsługą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski są składane online.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
reformator
2 lata temu
500 plus powinno być zależne od dochodu. im więcej zarabiasz tym więcej dostajesz. zarabiasz zero masz 500 zł na dziecko. Zarabiasz 2000 na głowę masz 600 plus. zarabiasz 10000 na głowę masz 1000 plus. zarabiasz 100000 na głowę miesięcznie masz 10000 w zamian 500 plus. zarabiasz milion miesięcznie masz 100000 plus.
Rodzina pracu...
2 lata temu
500+ powinno być tylko dla rodzin w których przynajmniej jedno z rodziców pracuje. W przeciwnym razie jasne jest to, że to nie rodzice utrzymują dziecko a dziecko rodzinę. Koszmarna patologia. Druga sprawa dostępność przedszkoli w pierwszej kolejności dla samotnych rodziców i obojga pracujących rodziców a nie dla żyjących z 500+ matek, które żyją na koszt państwa a wychowanie potomstwa placówkom od żłobka poprzez szkołę. I nie piszcie, że poświęcają się dla rodziny. Bo skoro kobieta nie pracuje a dzieci od 8 do 16 są w przedszkolach/szkołach to jest to zwyczajne lenistwo i żerowanie na matkach pracujących, które mają 2 etaty.
agaR
2 lata temu
Polakom nigdy nie dogodzi, nie było programów socjalnych było źle, tylko wyjechać na zachód bo tam można utrzymać się z socjalu na dzieci, wprowadzono u nas programy socjalne też jest źle bo utrzymuje się nierobów, ludzie zdecydujcie się co chcecie.
ale
2 lata temu
dlaczego 500+ nie jest waloryzowane o inflację
plratio
2 lata temu
Jak chcą odchodzić 500+ to wystarczy że przestaną dawać je ukraińcą