Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Problemy z wypłatami 500 plus dotyczą setek Polaków. Ministerstwo zapowiada zmiany

25
Podziel się:

- Nie dostaję 500 plus, choć do Polski wróciłem dawno temu, a brytyjskich środków nie braliśmy od lat. Ani funta - opowiada nam pan Paweł z Chojnic. W podobnej sytuacji są setki Polaków. Resort rodziny i polityki społecznej zapewnia jednak money.pl, że niebawem problem może się rozwiązać.

Problemy z wypłatami 500 plus dotyczą setek Polaków. Ministerstwo zapowiada zmiany
Wiele polskich rodzin nie może się doczekać 500 plus. Rząd uważa, że sprawę rozwiąże planowana zmiana przepisów (East News, Monkpress)

Pan Paweł wrócił do Polski z Wielkiej Brytanii niecały rok temu. Na Wyspach był łącznie 15 lat. W ostatnich latach jednak jego żona z dwójką dzieci mieszkała w Polsce.

- Przez 5 lat nie wzięliśmy ani funta z brytyjskich środków na dzieci czy na rodziny - zapewnia w wiadomości wysłanej poprzez dziejesie.wp.pl. Zgodnie z przepisami środki z 500 plus powinny więc do rodziny trafiać. Tak się jednak nie stało.

Po wielu interwencjach wojewoda pomorski przyznał na każde dziecko 123 zł miesięcznie za większość 2020 roku. Wyrównanie za ten okres miało być wypłacone, ale rodzina ciągle nie widzi pieniędzy na kontach. - Nie rozumiemy też, czemu to jest 123 zł plus, a nie 500. Nikt nam tego nie wyjaśnił - opowiada pan Paweł.

Zobacz także: Polski Ład zwiększy deficyt w budżecie? Minister finansów tłumaczy

500 plus nie przychodzi. Takich przypadków jest wiele

Podobnych przypadków jest w całym kraju wiele - takie sytuacje wielokrotnie opisywaliśmy w money.pl. Gdy jedno z rodziców pracuje w za granicą, a drugie jest w kraju, można otrzymywać 500 plus, ale wojewoda musi sprawdzić, czy rodzina nie dostaje podobnego świadczenia za granicą. Jeśli tak jest, pełne 500 plus zwykle nie jest wypłacane.

Jednak często kończy się tak, że rodziny w takich przypadkach w ogóle świadczenia nie dostają. Winna jest zazwyczaj biurokracja. Urzędy wojewódzkie sprawdzają, czy dany rodzic nie pobiera świadczenia w kraju, w którym pracuje.

Ustalenie tego nie jest jednak takie proste i spawy się ciągną się miesiącami, a nawet latami. Przez chaos w urzędach wiele rodzin nawet po powrocie z innych krajów bardzo długo walczy o 500 plus.

Zaginione 500 plus. Jest zapowiedź zmian

Co na to Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej? Rzeczniczka resortu Małgorzata Czerepak ma nadzieję, że problem rozwiąże w dużej mierze opracowywana właśnie nowelizacja ustawy o 500 plus.

- Nowelizacja zakłada m.in., że świadczenie przysługiwać będzie w Polsce w pełnej wysokości niezależnie od ustalenia pierwszeństwa w wypłacie świadczeń w innym kraju. Będzie to duża zmiana, która powinna ograniczyć mocno sytuacje, że rodziny, w których jeden rodzic pracuje za granicą mają problemy z otrzymywaniem wypłat - mówi money.pl Małgorzata Czerepak.

Na razie nowelizacja została już przyjęta przez Sejm, a teraz trafi do Senatu. Jednak nie rozwiązuje ona wszystkich problemów. Wciąż nie wiadomo, jak interpretowane będą sytuacje gdy rodzina pobiera świadczenia z dwóch krajów.

500 plus zajmie się ZUS. Będą nowe problemy?

Zgodnie z tą samą nowelizacją wypłaty 500 plus przejdą z samorządów do ZUS. O sprawach rodziców pracujących w różnych krajach nie będą już zatem decydować wojewodowie.

Czy poprawi to wypłacalność 500 plus w skomplikowanych sprawach? Nie wszyscy są co do tego przekonani. Niektórzy uważają, że nawet jeśli przeniesienie wypłat do ZUS rozwiąże stare problemy, to może jednocześnie spowodować nowe.

- Moim zdaniem 500 plus może się po prostu "posypać" po przeniesieniu do ZUS - mówił niedawno money.pl Piotr Szumlewicz ze Związkowej Alternatywy. Przedstawiciele Zakładu natomiast są przekonani, że z wypłatami świadczenia sobie poradzą - jeśli oczywiście nowelizacja 500 plus przejdzie pełną ścieżkę legislacyjną.

Czy więc pan Paweł i jego rodzina muszą czekać aż do nowelizacji ustawy o 500 plus, żeby mogli liczyć na środki? Wysłaliśmy zapytanie do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w sprawie sytuacji tej rodziny. W tej chwili czekamy na odpowiedzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
Asia
2 lata temu
Mi wczoraj przyszla decyzja o uchyleniu 500+.bo meza mam za granicą choc pracodawca z Polski ,dodam ze maz nie pobiera zadnych swiadczeń za granicą,bede się odwolywać,czy mozliwe ze doszlo do pomylki
Roziu
2 lata temu
Nie kasujcie komentarzy zgodnych z regulaminem. To przestępstwo.
Zosia
2 lata temu
Ja pracuję w polskiej firmie. Płacę podatki w Poksce. Jestem kierowcą międzynarodowym. Też nie distaję od 2 lat. Wojewoda sprawdza czy nie pobieram za granicą. Pytam się czy sprawdza wszystkie kraje orzez które orzejeżdzam? Chory ten kraj
Michał
2 lata temu
Uwaga , Polacy ! Kopcimy panie za pińćset po nowemu .
Rubby
2 lata temu
Rząd musi najpierw komuś zabrać aby dać .Teraz chce zabrać bogatym bo biednym komuchom się należy ; lekarz ,nauczyciel ksiądz ,adwokat .Bogaty nic wam nie da ,wytnijcie sobie to z głowy
...
Następna strona