Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Rodzina 500+. Maląg: wniosek tylko do końca miesiąca z szansą na wyrównanie

8
Podziel się:

W tym roku rodzice chcący skorzystać ze wsparcia z programu "Rodzina 500 plus" muszą złożyć wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego. - Tylko złożenie wniosku o 500 plus do końca czerwca gwarantuje, że świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca - przypomina minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rodzina 500+. Maląg: wniosek tylko do końca miesiąca z szansą na wyrównanie
Nie należy zwlekać ze złożeniem wniosku o 500 plus - przypomina Marlena Maląg. (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

W tym roku rodzice chcący skorzystać ze wsparcia z programu "Rodzina 500 plus" muszą złożyć wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego.

- Wnioski przyjmujemy już od 1 lutego, zdecydowana większość rodziców już je złożyła. Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, nie powinni zwlekać. Tylko złożenie wniosku do końca czerwca gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca- wyjaśnia szefowa MRiPS.

Jej zdaniem złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone będzie od miesiąca złożenia wniosku.

Zobacz także: Dzietność w Polsce spada. Co zrobi rząd? "Mamy zbadane potrzeby polskich rodzin"

Wniosek można złożyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej, portalu Empatia lub PUE ZUS. Przyjmowane są one również drogą tradycyjną - podczas wizyty w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Marlena Maląg przypomina, że jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie do 30 czerwca danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do 31 sierpnia tego roku.

Resort przypomina, że od czasu zniesienia kryterium dochodowego rodzice nie muszą już dokumentować swojej sytuacji dochodowej, a ustalając prawo do świadczenia wychowawczego, organ realizujący to świadczenie opiera się na informacjach zawartych we wniosku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Kosaostra1
3 lata temu
A Ukraińcy nie muszą. Co więcej, za każdym razem rodzina odwiedzając Polskę dostaje 500+. Za wjazd cztery razy w miesiącu z czwórką dzieci mogą na czysto zarobić ok. 2000 USD.
Wojciech
3 lata temu
"W związku z koniecznością przeprowadzenia prac serwisowych od 25 czerwca 2021 r. od godziny 22:00 do 30 czerwca 2021 r. do godziny 23:59 składanie wniosków o świadczenie „Rodzina 500+” przez portal PUE ZUS jest czasowo niedostępne. Za utrudnienia przepraszamy. Zapraszamy do elektronicznego składania wniosków od 1 lipca 2021 r." To się pojawia przy próbie utworzenia wniosku . Brawo WY. Państwo z dykty.
Zed
3 lata temu
Po co składać wnioski co roku, skoro świadczenie jest wypłacane bezwarunkowo do 18 roku życia? A nuż ktoś zapomni?
Massa
3 lata temu
Bzdura. Pieniądze nie mogą przepaść! Mogą zostać u podatników i być wydane na inne cele niż wrzucanie ich w przepaść pijanych dzieciorobów.
rfead
3 lata temu
Kasa jest bezmyślnie rozdawana. Ludziom biorącym 6 tys. zł rocznie na dziecko (z 500+) od 5 lat trzeba jeszcze dawac po 300 zł na zeszyty i długopisy dla dzieci. Młodzi często uczyć się nie chcą. Nie chodzą do szkoły. Na zdalnych śpią albo tylko się podłączają i zajmują się czym innym. Znajoma pracuje w zawodówce i technikum. Blisko połowa nieobecności jest niemal normą. Nawet na zdalne lekcje nie chce im się włączyć komputera. Jak się podłączą to mówią że nie mają mikrofonu żeby odpowiadać na pytania. Dostają tylko 6000 rocznie i nie mają 20-30 zł na słuchawki z mikrofonem Dajcie im jeszcze z 10 tysięcy w ramach programu mokrofon+. Na koniec roku poprawianie jedynkowiczów marzących o ocenie 2, żeby mogli zdać. 500+ powinno byc płacone małym dzieciom do wieku szkolnego, a potem tym które mają wysoką frekwencję w szkole, np. 90% i średnią ocen co najmniej 3,0. Takie podejście mobilizowałoby dzieciaki i czegoś uczyło . Byłaby motywacja da rodziców by dzieci dopilnować i dawałoby też oszczędności dla budżetu.. Powinno się stawiać na edukację (praktyczne umiejętności), odpowiedzialność i samodzielność (przedsiębiorczość) młodych ludzi. Jak zmotywować dziecko (ucznia/studenta) do nauki umiejętności za które inni chcą dobrze płacić? – przeczytajcie sobie poradnik dla rodziców i uczniów pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiać. O takim podejściu do 500+ tam piszą. Warto prezczytać.