Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|

Nowy okres 500+. Ostatni dzień, by pieniądze przyszły jeszcze w wakacje

4
Podziel się

1 czerwca zaczyna się nowy okres świadczeniowy programu "Rodzina 500 plus". Z tego powodu każdy musi złożyć nowy wniosek o pieniądze. Kto jeszcze tego nie zrobił, lepiej, żeby się pospieszył. To ostatni moment, by pieniądze przyszły jeszcze w wakacje. Kolejna kluczowa data to 30 czerwca. Później część pieniędzy przepadnie.

Nowy okres 500+. Ostatni dzień, by pieniądze przyszły jeszcze w wakacje
"Rodzina 500 plus", nowy okres świadczeniowy. Sprawdź, co zrobić, by utrzymać ciągłość 500+ (Adobe Stock)
bEiDFigR

Koniec maja to ostatni dzwonek, by pieniądze z programu "Rodzina 500 plus" przyszły jeszcze w wakacje. Spóźnialscy przelew dostaną dopiero wczesną jesienią. Wszystko przez to, że od w 2021 r. zmieniły się nieco zasady wypłacania pieniędzy.

Przypomnijmy, że nabór wniosków na nowy okres rozliczeniowy 500+ zaczął się już 1 lutego. Każdy, kto złożył go do 30 kwietnia, ma pewność, że pieniądze będą wpływały na konto bez przestoju. Jednak jeśli jeszcze nie złożyłeś wniosku, a chcesz otrzymać pieniądze w wakacje, 31 maja to ostatni dzień, by sobie to zagwarantować.

bEiDFigT

Wnioski o 500+ złożone do 31 maja to pewność, że pieniądze z wyrównaniem za czerwiec i lipiec, wpłyną na konto najpóźniej do 31 lipca 2021 roku. Wnioski składane od 1 czerwca oznaczają, że 500+ za czerwiec, lipiec i sierpień pojawią się na koncie do 31 sierpnia 2021 roku. Na kontach mogą się więc pojawić na sam koniec wakacji.

Zobacz także: Waloryzacja 500+? Zapomnij. Minister Maląg rozwiewa wątpliwości

Zmiana zasad 500+

Wiele osób o złożeniu wniosku mogły zapomnieć. W ubiegłym roku nie był potrzebny. Zmieniły się jednak zasady i terminy rozpatrywania wniosków o 500+. Poprzedni okres rozliczeniowy obejmował lata 2019-2021, stąd w 2020 r. nie trzeba się było martwić formalnościami.

bEiDFigZ

Od tego roku wnioski będzie jednak trzeba składać co 12 miesięcy. Najbliższy okres świadczeniowy w ramach programu "Rodzina 500 plus" będzie trwał od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r.

Od lutego wnioski można składać przez internet za pośrednictwem portalu empatia.mrpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS.

bEiDFiha

1 kwietnia ruszył nabór wniosków również drogą tradycyjną (papierową). Taki wniosek składa się osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Dotąd przez internet złożono 3 mln 380 tys. wniosków na nowy okres 500+. Nie wiadomo, jak dużo wpłynęło drogą papierową, te dane poznamy po 10 czerwca. Natomiast uprawnionych do otrzymywania 500+ jest 6,6 mln dzieci.

Ciągłość świadczenia

Jak pisaliśmy na wstępie, złożenie wniosku w odpowiednim czasie jest ważne, by nie utracić ciągłości wypłat 500+. Jeśli ktoś jeszcze nie złożył wniosku, niestety nie ma gwarancji, że pieniądze będą w czerwcu (czyli bez przerwy w wypłatach 500+), natomiast na pewno składając wniosek 31 maja, pieniądze trafią na konto jeszcze w wakacje.

bEiDFihb

W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia nastąpi w maksymalnym terminie do 3 miesięcy.

Co ważne, by nie stracić pieniędzy, wniosek należy złożyć najpóźniej do końca czerwca, wtedy wypłata nastąpi z wyrównaniem od 1 czerwca. Dla przykładu, jeśli składamy wniosek 15 czerwca, pieniądze na konto mogą trafić nawet po 3 miesiącach, ale z wyrównaniem za czerwiec, lipiec i sierpień, czyli jednorazowo wpłynie wtedy 1500 zł.

Jeśli ktoś spóźni się jeszcze bardziej i wniosek złoży dopiero w lipcu (lub później) świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku (nie będzie wyrównania do czerwca). Część pieniędzy po prostu przepadnie.

bEiDFihc

Program "Rodzina 500+" wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku. W ramach 500+ przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEiDFihu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
klara
3 tyg. temu
Cieszę się na wakacje, naprawdę nie mogę się już doczekać. Mam nawet już nocleg w Grand Lubicz w Ustce i mam nadzieję, że będzie super.
popp
3 tyg. temu
Po co zmuszać ludzi do ponownego składania wniosku, przecież wiadomo że 99,999% którzy pobierali świadczenia do tej pory, nadal chcą je pobierać. Lepiej jak by rozpatrywali wnioski o rezygnacji z świadczenia. Po co zwiększać biurokrację i liczyć że kilku zapomni, lub źle wypełni?
wstyd
3 tyg. temu
a niepełnosprawnym liczą złotówka za złotówkę, w zależności od dochodu
bEiDFihv
ZK590
3 tyg. temu
Podatnik pracuje po 12 godzin aby beneficjenci m.in. 500+ byli zadowoleni w wakacje.