Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|

Nowy okres 500+. Ostatni dzień, by pieniądze przyszły jeszcze w wakacje

4
Podziel się:

1 czerwca zaczyna się nowy okres świadczeniowy programu "Rodzina 500 plus". Z tego powodu każdy musi złożyć nowy wniosek o pieniądze. Kto jeszcze tego nie zrobił, lepiej, żeby się pospieszył. To ostatni moment, by pieniądze przyszły jeszcze w wakacje. Kolejna kluczowa data to 30 czerwca. Później część pieniędzy przepadnie.

Nowy okres 500+. Ostatni dzień, by pieniądze przyszły jeszcze w wakacje
"Rodzina 500 plus", nowy okres świadczeniowy. Sprawdź, co zrobić, by utrzymać ciągłość 500+ (Adobe Stock)

Koniec maja to ostatni dzwonek, by pieniądze z programu "Rodzina 500 plus" przyszły jeszcze w wakacje. Spóźnialscy przelew dostaną dopiero wczesną jesienią. Wszystko przez to, że od w 2021 r. zmieniły się nieco zasady wypłacania pieniędzy.

Przypomnijmy, że nabór wniosków na nowy okres rozliczeniowy 500+ zaczął się już 1 lutego. Każdy, kto złożył go do 30 kwietnia, ma pewność, że pieniądze będą wpływały na konto bez przestoju. Jednak jeśli jeszcze nie złożyłeś wniosku, a chcesz otrzymać pieniądze w wakacje, 31 maja to ostatni dzień, by sobie to zagwarantować.

Wnioski o 500+ złożone do 31 maja to pewność, że pieniądze z wyrównaniem za czerwiec i lipiec, wpłyną na konto najpóźniej do 31 lipca 2021 roku. Wnioski składane od 1 czerwca oznaczają, że 500+ za czerwiec, lipiec i sierpień pojawią się na koncie do 31 sierpnia 2021 roku. Na kontach mogą się więc pojawić na sam koniec wakacji.

Zobacz także: Waloryzacja 500+? Zapomnij. Minister Maląg rozwiewa wątpliwości

Zmiana zasad 500+

Wiele osób o złożeniu wniosku mogły zapomnieć. W ubiegłym roku nie był potrzebny. Zmieniły się jednak zasady i terminy rozpatrywania wniosków o 500+. Poprzedni okres rozliczeniowy obejmował lata 2019-2021, stąd w 2020 r. nie trzeba się było martwić formalnościami.

Od tego roku wnioski będzie jednak trzeba składać co 12 miesięcy. Najbliższy okres świadczeniowy w ramach programu "Rodzina 500 plus" będzie trwał od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r.

Od lutego wnioski można składać przez internet za pośrednictwem portalu empatia.mrpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS.

1 kwietnia ruszył nabór wniosków również drogą tradycyjną (papierową). Taki wniosek składa się osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Dotąd przez internet złożono 3 mln 380 tys. wniosków na nowy okres 500+. Nie wiadomo, jak dużo wpłynęło drogą papierową, te dane poznamy po 10 czerwca. Natomiast uprawnionych do otrzymywania 500+ jest 6,6 mln dzieci.

Ciągłość świadczenia

Jak pisaliśmy na wstępie, złożenie wniosku w odpowiednim czasie jest ważne, by nie utracić ciągłości wypłat 500+. Jeśli ktoś jeszcze nie złożył wniosku, niestety nie ma gwarancji, że pieniądze będą w czerwcu (czyli bez przerwy w wypłatach 500+), natomiast na pewno składając wniosek 31 maja, pieniądze trafią na konto jeszcze w wakacje.

W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia nastąpi w maksymalnym terminie do 3 miesięcy.

Co ważne, by nie stracić pieniędzy, wniosek należy złożyć najpóźniej do końca czerwca, wtedy wypłata nastąpi z wyrównaniem od 1 czerwca. Dla przykładu, jeśli składamy wniosek 15 czerwca, pieniądze na konto mogą trafić nawet po 3 miesiącach, ale z wyrównaniem za czerwiec, lipiec i sierpień, czyli jednorazowo wpłynie wtedy 1500 zł.

Jeśli ktoś spóźni się jeszcze bardziej i wniosek złoży dopiero w lipcu (lub później) świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku (nie będzie wyrównania do czerwca). Część pieniędzy po prostu przepadnie.

Program "Rodzina 500+" wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku. W ramach 500+ przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
klara
3 lata temu
Cieszę się na wakacje, naprawdę nie mogę się już doczekać. Mam nawet już nocleg w Grand Lubicz w Ustce i mam nadzieję, że będzie super.
popp
3 lata temu
Po co zmuszać ludzi do ponownego składania wniosku, przecież wiadomo że 99,999% którzy pobierali świadczenia do tej pory, nadal chcą je pobierać. Lepiej jak by rozpatrywali wnioski o rezygnacji z świadczenia. Po co zwiększać biurokrację i liczyć że kilku zapomni, lub źle wypełni?
wstyd
3 lata temu
a niepełnosprawnym liczą złotówka za złotówkę, w zależności od dochodu
ZK590
3 lata temu
Podatnik pracuje po 12 godzin aby beneficjenci m.in. 500+ byli zadowoleni w wakacje.