Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Była minister od 500+ ujawniła swoją emeryturę. Pokaźne świadczenie Elżbiety Rafalskiej

479
Podziel się

W rządzie PiS była propagatorką programu "Rodzina 500 plus", później koordynowała go jako minister rodziny. Elżbieta Rafalska jest obecnie europosłanką, a od 2019 roku pobiera także emeryturę. Z oświadczenia majątkowego wiemy, ile dostaje co miesiąc.

Była minister od 500+ ujawniła swoją emeryturę. Pokaźne świadczenie Elżbiety Rafalskiej
Emerytura Elżbiety Rafalskiej. Była minister PiS ujawniła kwotę w oświadczeniu majątkowym (Getty Images, Mateusz Wlodarczyk, NurPhoto)
bEiEvCSZ

Pojawiają się kolejne oświadczenia majątkowe polskich polityków, nie tylko tych działających w kraju. Najnowsze oświadczenie opublikowała także Elżbieta Rafalska, była minister rodziny w rządzie PiS, a obecnie europsłanka.

Dzięki pracy w Brukseli Elżbieta Rafalska może liczyć na wyższą emeryturę, choć i tak jest wysoka, ze względu na jej wcześniejszą aktywność zawodową i zarobki. Z racji na pełnienie funkcji europosła może liczyć na dodatek. Za każdy pełny rok przepracowany w europarlamencie dodaje się 3,5 proc. wysokości wynagrodzenia zasadniczego. Ten koszt pokrywany jest z budżetu Unii Europejskiej.

bEiEvCTb

Każdemu europosłowi emerytura przysługuje po ukończeniu 63 lat. Rafalska do Europarlamentu trafiła w 2019 roku, wtedy też ukończyła dokładnie tyle lat i od wtedy pobiera emeryturę. 2020 rok był pierwszym, w którym pobierała świadczenie przez wszystkie 12 miesięcy.

Zobacz także: Jesteś singlem? Rząd ma dla ciebie niewiele. Minister: Tak to jest

Jak podaje "Super Express", z oświadczenia majątkowego Elżbiety Rafalskiej wynika, że w 2020 roku pobrała 58 tys. 713 zł emerytury, co daje blisko 4900 zł miesięcznie. Średnia emerytura w Polsce to 2500 zł, jest to więc prawie dwa razy tyle. Porównując to z najniższą emeryturą, która wynosi 1250 zł, to blisko cztery razy więcej.

bEiEvCTh

To i tak nic w porównaniu z jej zarobkami jako europoseł. Każdy członek europarlamentu dostaje po opodatkowaniu, czyli już na rękę, 6825 euro, co przy obecnym kursie przekłada się na blisko 31 tys. zł na rękę miesięcznie. A do tego trzeba doliczyć diety i dodatki. Na koniec kadencji w europarlamencie emerytura Elżbiety Rafalskiej jeszcze wzrośnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEiEvCTC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(479)
Pozdrawiam
3 tyg. temu
Jak ma taka kase to niech cos zrobi z twarza bo jest ohydna
222
3 tyg. temu
A gdzie dzieci z 500plus. Rodziło się przed programem 400tyś. A teraz 320 tyś. Proszę o odpowiedz.
Emeryt
3 tyg. temu
I ją będzie stać na starość opłacić dom opieki. A wielu innych emerytura pokryje 1/6 ceny pobytu. Pierwsza linia rządu?
bEiEvCTD
Emeryt
3 tyg. temu
I ją będzie stać na starość opłacić dom opieki. A wielu innych emerytura pokryje 1/6 ceny pobytu. Pierwsza linia rządu?
tolek nowak
3 tyg. temu
i to jest Pani która zdania po angielsku czy w innym języku nie powie
...
Następna strona