Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
AZI
|

Nowe 500+. Od stycznia 2022 rodzice mogą wiele zyskać

50
Podziel się:

Szykują się wielkie zmiany dla rodziców. Już od stycznia przyszłego roku mogą oni liczyć na nowe wsparcie. Pieniądze trafią do nich niezależnie od wypłacanego już 500+. Chodzi o wypłatę nawet 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku 12-36 miesięcy.

Nowe 500+. Od stycznia 2022 rodzice mogą wiele zyskać
Od stycznia 2022 roku rodzice będą mogli liczyć na dodatkowe wsparcie. (Marcin - stock.adobe.com)
bEKqANVN

Pomoc dla rodziców przewidziana jest w Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, będącym elementem Polskiego Ładu. Wprowadza on nowe świadczenie skierowanego do rodzin z dziećmi - maksymalnie 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do ukończenia 36. miesiąca życia.

Zobacz także: 500+ nie podnosi dzietności. Jak można było wydać te pieniądze lepiej?

Do Sejmu właśnie wpłynął przygotowany przez rząd projekt. Ustawa ma wejść w życie w 2022 roku. Od tego momentu będą wypłacane pieniądze - informuje ‘’Fakt’’

bEKqANVP

Pomoc nie trafi jednak do wszystkich rodzin. Projekt zakłada, że nowe 500 + przeznaczone będzie na drugie i kolejne dziecko w wieku 12–36 miesięcy. Jeśli urodzą się bliźnięta, rodzice będą musieli sami zdecydować, na które dziecko będą się ubiegać o wsparcie. Wsparcie nie będzie jednak obejmowało rodzin zastępczych.

Zgodnie z rządową ustawą rodzice mają również zdecydować, czy chcą otrzymywać 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czy 1 tys. zł miesięcznie przez rok. W przypadku jeśli sąd orzekł opiekę naprzemienną, matka i ojciec dostaną po 6 tys. zł.

Rodzice, aby dostawać nowe 500+, muszą wcześniej złożyć wniosek w ZUS, który będzie przyjmowany tylko elektronicznie – przez portal Emp@tia, Platformę Usług Elektronicznych ZUS lub bankowość elektroniczną.

bEKqANVV

Ważne jest także pilnowanie terminów. W przypadku, gdy rodzice będą chcieli dostać pełne 12 tys. zł, będą musieli złożyć wniosek nie wcześniej, niż przed ukończeniem przez dziecko 9. miesiąca życia i nie później niż w 13. miesiącu życia. Jeśli wniosek zostanie złożony później, dostaną pomniejszone świadczenie.

W ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego rodzice mogą dostawać także 400+. To świadczenie przysługuje z kolei rodzicom dziecka (pierwszego w rodzinie) w wieku 12–36 miesięcy. Będą to pierwsze dzieci w rodzinie lub jedynaki. Jednak rodzice nie odstaną pieniędzy do ręki. Wsparcie będzie przysługiwać jako dopłata do miejsca w żłobku lub klubie dziecięcym. Rodzic nie dostanie więc przelewu na konto, ani wypłaty gotówką.

Środki będą przelewano na konto żłobka lub klubiku, do którego będzie zapisane dziecko. O to świadczenie również trzeba złożyć wniosek w ZUS drogą internetową przez portal Emp@tia, Platformę Usług Elektronicznych ZUS lub bankowość elektroniczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKqANWq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(50)
Wus12
miesiąc temu
"500 + przeznaczone będzie na drugie i kolejne dziecko w wieku 12–36 miesięcy" - dobrze się przygotował Pis do następnych wyborów parlamentarnych.
fgvbfgvdf
2 miesiące temu
alimenty 500+ to sobie pis sam może płacić a nie okradać ludzi podatkami
ferad
2 miesiące temu
Mi nie muszą nic dawać. Wystarczy, że nie będą zabierać. Żeby pieniądze zamiast do nierobów i tych, co pracują na czarno i nie płacą podatków trafiały do ludzi uczciwych i pracujących legalnie, należy zwiększyć kwotę wolną od podatku. Ci, co dają się przekupić rozdawnictwem chyba nie rozumieją, że żaden rząd nie ma własnych pieniędzy. Rozdawana kasa jest naszą wspólną kasą (która mogłaby pójść na utworzenie miejsc pracy, remonty dróg, poprawę bezpieczeństwa, darmowe przedszkola, lekarstwa czy badania zdrowotne itp.) lub zaciągniętym długiem, który też my będziemy musieli oddać. Zapłacimy wszyscy. Właśnie trwa największy transfer majątku od ludzi zaradnych, pracowitych i kompetentnych do nieudolnych, leniwych i o niskich kwalifikacjach. Jako że jestem przedsiębiorczy i bez dzieci, nie mam złudzeń. Nic nie dostanę, a wręcz będą mnie łupić podatkami i coraz większym ZUSem. Ode mnie głównie zależy jak mi się wiedzie i jak będę żył na starość. Żaden polityk czy partia mi nie pomoże. Zobaczcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Nawet przy ograniczonych zasobach rozsądne i systematyczne działania pozwalają zbudować dla siebie finansowe bezpieczeństwo, a nawet finansową wolność i zostawić coś dzieciom.
bEKqANWr
Dexter
2 miesiące temu
To jest patologia. Rząd powinien stworzyć warunki wysokopłatnej i stabilnej pracy. Wtedy będzie więcej dzieci niż z 500+ a to co teraz jest to uczenie społeczeństwa złych wzorców. Takie pieniądze powinny być tylko w przypadkach losowych
Zagłoba
2 miesiące temu
To rozdawnictwo jest po to aby usprawiedliwic rabunek pozostałej części Polaków jacy to oni dobrzy =OHYDA
...
Następna strona