Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Nowe 500+. Od stycznia 2022 rodzice mogą wiele zyskać

54
Podziel się:

Szykują się wielkie zmiany dla rodziców. Już od stycznia przyszłego roku mogą oni liczyć na nowe wsparcie. Pieniądze trafią do nich niezależnie od wypłacanego już 500+. Chodzi o wypłatę nawet 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku 12-36 miesięcy.

Nowe 500+. Od stycznia 2022 rodzice mogą wiele zyskać
Od stycznia 2022 roku rodzice będą mogli liczyć na dodatkowe wsparcie. (Marcin - stock.adobe.com)

Pomoc dla rodziców przewidziana jest w Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, będącym elementem Polskiego Ładu. Wprowadza on nowe świadczenie skierowanego do rodzin z dziećmi - maksymalnie 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do ukończenia 36. miesiąca życia.

Zobacz także: 500+ nie podnosi dzietności. Jak można było wydać te pieniądze lepiej?

Do Sejmu właśnie wpłynął przygotowany przez rząd projekt. Ustawa ma wejść w życie w 2022 roku. Od tego momentu będą wypłacane pieniądze - informuje ‘’Fakt’’

Pomoc nie trafi jednak do wszystkich rodzin. Projekt zakłada, że nowe 500 + przeznaczone będzie na drugie i kolejne dziecko w wieku 12–36 miesięcy. Jeśli urodzą się bliźnięta, rodzice będą musieli sami zdecydować, na które dziecko będą się ubiegać o wsparcie. Wsparcie nie będzie jednak obejmowało rodzin zastępczych.

Zgodnie z rządową ustawą rodzice mają również zdecydować, czy chcą otrzymywać 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czy 1 tys. zł miesięcznie przez rok. W przypadku jeśli sąd orzekł opiekę naprzemienną, matka i ojciec dostaną po 6 tys. zł.

Rodzice, aby dostawać nowe 500+, muszą wcześniej złożyć wniosek w ZUS, który będzie przyjmowany tylko elektronicznie – przez portal Emp@tia, Platformę Usług Elektronicznych ZUS lub bankowość elektroniczną.

Ważne jest także pilnowanie terminów. W przypadku, gdy rodzice będą chcieli dostać pełne 12 tys. zł, będą musieli złożyć wniosek nie wcześniej, niż przed ukończeniem przez dziecko 9. miesiąca życia i nie później niż w 13. miesiącu życia. Jeśli wniosek zostanie złożony później, dostaną pomniejszone świadczenie.

W ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego rodzice mogą dostawać także 400+. To świadczenie przysługuje z kolei rodzicom dziecka (pierwszego w rodzinie) w wieku 12–36 miesięcy. Będą to pierwsze dzieci w rodzinie lub jedynaki. Jednak rodzice nie odstaną pieniędzy do ręki. Wsparcie będzie przysługiwać jako dopłata do miejsca w żłobku lub klubie dziecięcym. Rodzic nie dostanie więc przelewu na konto, ani wypłaty gotówką.

Środki będą przelewano na konto żłobka lub klubiku, do którego będzie zapisane dziecko. O to świadczenie również trzeba złożyć wniosek w ZUS drogą internetową przez portal Emp@tia, Platformę Usług Elektronicznych ZUS lub bankowość elektroniczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(54)
nataliakinasz...
10 miesięcy temu
Masakra nie ma sprawiedliwości rząd? tylko widzi że potrzeby &mają większe dzieci mniejsze a to dzieci im starsze tym większe potrzeby#
Zbulwersowana
11 miesięcy temu
Za pieniądze podatników.!
Zuza
12 miesięcy temu
A ja powiem tak: przed ciążą pracowałam i miałam 3 tysiące na rękę.... W chwili obecnej kończy mi się macierzyński i mam problem- mieszkam na wsi, u nas nie ma żłobka, mieszkam sama i niestety rozstałam się z tatą mojego synka. I zostaję bez środków do życia i praktycznie bez możliwości podjęcia pracy. I jeszcze "dodatkowe 400+" nie dla mnie.... Szkoda, bo wchodzę do sfery skrajnego ubóstwa
Pracująca mam...
rok temu
Nie chciałabym wrzucać wszystkich do jednego wora, ale od razu przypomniała mi się pani, którą widuję codziennie - 4 dzieci chodzących (najstarsze około 7 lat), 1 w wózku, kolejne w brzuchu. Pani nie pracuje, bo jak kiedyś przyznała szczerze - nie opłaca się jej. Ma 500+, kartę dużej rodziny, dopłatę do czynszu i mediów, wyprawki, i regularna pomoc z MOPS, bo przecież rodzina wielodzietna i tylko tat pracuje. Serio potrzebujemy takich wzorców? Tez jestem matką, wiem ile wysiłku kosztuje wychowanie dziecka. Pracuje zawodowo, prowadzimy z mężem dom, wychowujemy córkę. Każdy jest kowalem swojego losu. Moja córka kiedyś, gdy musiałam wziąć dzień wolnego rano była zszokowana, że nie wychodzę do pracy - miała wtedy chyba z 11 lat - i zapytała dlaczego nie poszłam do pracy. Wie, ze musi zdobyć dobre wykształcenie, zawód i prace, bo trzeba liczyć na siebie. Jakie wzorce mają dzieci wspomnianej wcześniej pani? Że wystarczy iść do MOPS bo akurat władza z pieniędzy pracujących obywateli, bo nie ma własnych płaci innym za posiadanie dzieci? Serio? Tego chcemy za 20-30 lat? zawodowych zasiłkowych? Jak czytam o kolejnych + to mnie szlag trafia. Fajnie ze jest socjal, ale może by tak wprowadzić jakieś mechanizmy sprawdzające, czy ktoś nie żyje z tego socjalu i traktuje go jako jedyne i główne źródło utrzymania bo tak wygodniej? Owszem pobieram 500+ (córka jest jedynaczką, więc relatywnie niedawno) oboje z mężem od ponad 20 lat płacimy podatki. Córka odkłada sobie te pieniądze na studia. Słabo mi jak widzę kolejne kupczenie głosami wyborców. Myślę że pracujący rodzice mają w nosie + rządu PIS - wolelibyśmy niższe podatki, zmniejszenie darowizn na rzecz skarbu państwa i mniejsza inflację.
Wus12
rok temu
"500 + przeznaczone będzie na drugie i kolejne dziecko w wieku 12–36 miesięcy" - dobrze się przygotował Pis do następnych wyborów parlamentarnych.
...
Następna strona