Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. NKU
|
aktualizacja

Nowe 500+ nie dla wszystkich? Zasada równości na skraju

90
Podziel się:

Od przyszłego roku wchodzą nowe zasady wnioskowania o popularne świadczenie 500+. Obowiązek sprawdzenia wniosku przejmie ZUS na rzecz samorządów. RCL ma wątpliwości, czy nowe przepisy nie naruszają zasady równości.

Nowe 500+ nie dla wszystkich? Zasada równości na skraju
P (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

Od 1 tycznia 2022 roku o 500+ opiekunowie będą wnioskować nie w swoich gminach, a w ZUS. Zmieni się nie tylko miejsce, ale i sposób składania dokumentu. Bowiem o świadczenie będzie można się ubiegać tylko drogą internetową.

Jak czytamy na łamach "Dziennika Gazety Prawnej", Rządowe Centrum Legislacji zauważa jeszcze jeden problem. Zmieni się również sposób poboru pieniędzy, bo z racji przeniesienia procedury do internetu, rodzice nie będą mogli już otrzymać gotówki do ręki. Świadczenie otrzymają na konto bankowe.

Zdaniem RCL w tej sytuacji może dojść do naruszenie zasady równości, która zagwarantowana jest w polskiej konstytucji. Jak zaznacza dziennik, RCL argumentuje to brakiem środków technicznych oraz umiejętności cyfrowych wśród niektórych rodziców, które mogą uniemożliwić im pozyskanie 500+ przy wnioskowaniu przez internet.

Zobacz także: Czwarta fala koronawirusa. Szef sprawdzi, czy jesteś zaszczepiony? „Wiedza nie zaszkodzi”

Natomiast przedstawiciele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej widzą plusy proponowanego rozwiązania. Ich zdaniem i tak już wielu rodziców wnioskuje o świadczenie przez internet, a przeniesienie całej procedury do sieci pozwoli na zachowanie w budżecie około 3,1 mld zł w ciągu 10 lat.

RCL wskazuje, że obywatel ma prawo odmówić wysyłania dokumentów drogą internetową. Według kodeksu pracy, na który powołuje się Rządowe Centrum Legislacji, doręczanie elektroniczne wiążę się z dobrowolnością orz możliwością rezygnacji.

Zmiana ośrodka wnioskowania z gmin na ZUS nie jest również na rękę wielu urzędnikom samorządowym. Od przyszłego roku aż 12 tys. pracowników zatrudnionych do obsługi świadczenia pożegna się ze swoim stanowiskiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(90)
Kotek
3 lata temu
A co dla starszych dzieci tylko 500+i 300+które nie starcza na całą wyprawkę?
Kasia
3 lata temu
Kiedyś tego nie było i trzeba było sobie dać radę,a teraz tak bez niczego rozdawane są podatników pieniadze
5555
3 lata temu
Nie powtarzacie artykułów co dwa, trzy tygodnie !!!! Na nic więcej Was nie stać!?
Bobo
3 lata temu
I bardzo dobrze
Matka
3 lata temu
To niech się ci wykluczeni społecznie, jeśli chcą pieniądze z 500+, zdobędą na największy wysiłek intelektualny w życiu i założą konto bankowe i nauczą się z niego korzystać. To taki problem? Dzieci są w stanie zmachać i wychowywać to i konto obczają. To zwykłe cwaniactwo i lenistwo pobieranie pieniędzy do garści i składanie papierowych wniosków i generowanie kosztów. Coś za coś.
...
Następna strona