Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Aleksandra Piasna
|

Rolnicy dostaną większe zaliczki. O ile wzrosną dopłaty?

0
Podziel się:

Wakacyjna susza spowodowała, że Komisja Europejska podjęła decyzję o zwiększeniu dopłat dla rolników. Wypłata już 16 października.

Rolnicy otrzymają większe zaliczki
Rolnicy otrzymają większe zaliczki (WP.PL, Stanik)

Zaliczki dopłat bezpośrednich wzrosną z 50 do 70 procent. Płatności obszarowe również będą wyższe – wyniosą teraz 85 procent.

Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, możliwe będzie również skorzystanie z derogacji dotyczącej zazielenienia. Rolnicy będą mieć zatem większą dowolność, jeśli chodzi o użytkowanie ziemi, która normalnie nie byłaby wykorzystywana do produkcji. Decyzja KE wywołana była oczekiwaniami w zakresie zwiększenia możliwości wykorzystania dostępnych gruntów na cele paszowe, co było spowodowane suszą.

„W ramach odstępstwa rolnicy będą mieli możliwość wysiania międzyplonu składającego się z pojedynczej uprawy, zamiast dotychczas obowiązkowej mieszanki składającej się z co najmniej dwóch gatunków roślin. Ponadto za międzyplony w ramach EFA uznawane będą również uprawy roślin ozimych, uprawiane w plonie głównym z przeznaczeniem na pasze dla zwierząt lub wypasanie” – pisze Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w swoim komunikacie.

Decyzje podjęto 28 sierpnia, pakiet środków zostanie formalnie przyjęty na początku września.

Zobacz także: Oglądaj również: Susza dobija rolnictwo. "To przez bylejakość"
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)