Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KWY
|
aktualizacja

Ropa mocno tanieje. W tle słabnąca chińska gospodarka i możliwe porozumienie z Iranem

134
Podziel się:

Ceny ropy w USA mocno spadają. Według ekspertów inwestorzy niepokoją się o kondycję chińskiej gospodarki i popyt na paliwa w tym kraju po tym, jak w poniedziałek bank centralny Chin niespodziewanie obniżył stopy procentowe. Perspektywa powrotu na rynek większej ilości ropy z Iranu wzmacnia 'niedźwiedzie' nastroje na globalnych rynkach paliw.

Ropa mocno tanieje. W tle słabnąca chińska gospodarka i możliwe porozumienie z Iranem
Perspektywa powrotu na rynek większej ilości ropy z Iranu wzmacnia 'niedźwiedzie' nastroje na globalnych rynkach paliw. Ropa w Stanach Zjednoczonych mocno tanieje. (Getty images, @2016 German Vogel)

W poniedziałek baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 90,32 dol. (niżej 1,92 proc., ale po wzroście od początku tego roku o ok. 20 proc.). Z kolei ropa Brent na ICE w dostawach na X wyceniana jest po 96,36 dol. za baryłkę - w dół o 1,83 proc.

W Chinach narasta niepokój

Inwestorzy niepokoją się o kondycję chińskiej gospodarki i popyt na paliwa w tym kraju po tym, jak w poniedziałek bank centralny Chin niespodziewanie obniżył stopy procentowe, zwiększając wsparcie dla chińskiej gospodarki dotkniętej negatywnymi skutkami lockdownów wprowadzonych w czasie epidemii Covid-19.

Dane z Chin wskazują, że popyt na ropę w lipcu spadł o 9,7 proc. do 12,16 mln baryłek dziennie w ujęciu rok do roku (r/r).

W okresie od stycznia do lipca popyt na ropę w Chinach zmniejszył się z kolei o 4,6 proc. r/r, do 12,74 mln baryłek dziennie.

- Lockdowny covidowe w Chinach wciąż ciążą popytowi na paliwa, wraz z utrzymującymi się obawami o recesję - mówi Vandana Hari, współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

Tymczasem inwestorzy z uwagą śledzą trwający od kilkunastu miesięcy proces przywracania porozumienia nuklearnego z Iranem, który nieco przyspieszył.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Kryzys byłby ogromny". Szantaż Rosji może mieć katastrofalne skutki

Porozumienie nuklearne coraz bliżej

Rzecznik irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wskazał, że istnieją podstawy do podpisania porozumienia nuklearnego w "bardzo bliskiej przyszłości". Dodał też, że podczas ostatniej rundy rozmów na temat ożywienia umowy nuklearnej poczyniono "znaczne postępy".

Tydzień temu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że po 11 miesiącach rozmów w sprawie ożywienia umowy nuklearnej z Iranem z 2015 r. wypracowany "finalny tekst" porozumienia został przekazany Teheranowi.

Umowa z 2015 r. zawierała ograniczenia w działalności nuklearnej Iranu w zamian za zniesienie sankcji międzynarodowych, nałożonych wcześniej na ten kraj.

W 2018 r. USA wycofały się z umowy, a irańskie władze odpowiedziały na ten krok złamaniem narzuconych przez układ restrykcji nuklearnych.

Rozmowy Iranu z Francją, Wielką Brytanią, Niemcami, Chinami i Rosją oraz pośrednio z USA na temat ożywienia umowy nuklearnej, które rozpoczęły się w Wiedniu w 2021 r., toczyły się z przerwami od 11 miesięcy.

- Perspektywa powrotu na rynek większej ilości ropy z Iranu wzmacnia 'niedźwiedzie' nastroje na globalnych rynkach paliw - ocenia Hari.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(134)
xyz
miesiąc temu
nie zauważyłam tego przy tankowaniu samochodu....ludzie tych rządzących powinni rozliczyć....
Obiektywny
miesiąc temu
A prezesa Obajtka nie obchodzi cena ropy ani jak notowany jest dolar. Kieruje się potrzebami kolegów. A potrzeby mają ogromne.....
Emerytka
miesiąc temu
Nawet, gdyby ropa była warta 0,00$, to Obajtek nie obniży ceny ani w hurcie ani w detalu, bo musi zapełnić pisowski budżet i zedrzeć pieniądze z kieszeni Polaków. Brak obniżki cen paliwa wytłumaczy wysokimi notowaniami $.
Tadek
miesiąc temu
A w Polsce ropa droga, jakby kosztowała z 300 dolców za baryłkę.
rachung
miesiąc temu
Handel Rosja Chiny to tylko aż 3% światowego handlu
...
Następna strona