Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Rosja podjęła strategiczną decyzję. Ceny ropy w górę

Podziel się:

Rosja zapowiedziała zmniejszenie wydobycia ropy w marcu o 500 tysięcy baryłek dziennie – poinformował wicepremier Rosji Aleksander Nowak. Ceny ropy po tej wiadomości w piątek rano skoczyły o 2 proc. do poziomu ponad 86 dolarów za baryłkę.

Rosja podjęła strategiczną decyzję. Ceny ropy w górę
Władimir Putin. (Getty Images, Contributor#8523328)

Rosyjska decyzja ma być odpowiedzią na zachodnie sankcje i ma na celu destabilizację cen na światowych rynkach – ocenia Bloomberg. Z kolei wicepremier Rosji o destabilizację oskarża sankcje, które od grudnia wprowadziły limit cenowy na rosyjską ropę.

Rosja ma problem z ropą

Od tego czasu rosyjskie zyski z handlu ropą gwałtownie się kurczą. Rosja może teraz ograniczać produkcję także dlatego, że w przeciwnym razie miałaby problem ze sprzedażą surowca. Dzisiejsza decyzja ograniczy wydobycie o 5 proc. w porównaniu ze styczniem.

Mimo wzrostów w piątek, ceny ropy na światowych rynkach w ostatnich miesiącach 2022 r. spadały, przyczyniając się w dużym stopniu do zwiększenia nastojów dezinflacyjnych.

Rosyjska ropa sprzedawana jest i tak ze znaczącym upustem, co sprawia, że Rosja może mieć problem z zamknięciem swojego budżetu. By zwiększyć wpływy budżetowe, mówi się w Rosji m.in. o wprowadzeniu nowego, "dobrowolnego" podatku dla biznesu.

Ceny ropy – dużo ma zależeć od skali ożywienia w Chinach

Analitycy wskazują obecnie dwie tendencje na rynku ropy. Z jednej strony jest ryzyko związane ze spowolnieniem globalnego wzrostu gospodarczego, które może wpłynąć na spadki cen. Z drugiej perspektywy ożywienia popytu w Chinach po zakończeniu obostrzeń związanych z koronawirusem, które sprawiają, że cena może iść w górę.

Dużo ma też zależeć od podtrzymania przez amerykański bank centralny strategii zacieśniania polityki pieniężnej w USA. Kilku członków Fed zasygnalizowało w tym tygodniu dalsze zaostrzanie polityki monetarnej w walce z wysoką inflacją, która obecnie jest w USA na poziomie ok. 6 proc. przy stopie wynoszącej 4,75 proc.

Na rynku są prognozy mówiące o tym, że popyt na paliwa w Chinach może wywołać wzrost cen ropy Brent jeszcze w tym roku do ponad 100 dolarów za baryłkę. Z drugiej strony osłabienie światowego popytu i umocnienie dolara mogą ciągnąć cenę ropy w dół.

Jak na razie "rynek obserwuje ożywienie popytu, a mobilność w Chinach, Stanach Zjednoczonych i Europie wykazuje poprawę" – stwierdza w swoim komentarzu Gui Chenxi, analityk CITIC Futures Co.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl