Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Rosja przyznaje, że załamały się transakcje z "nieprzyjaznymi" krajami. Wskazała, gdzie nadrabia straty

Podziel się:

W poniedziałek (27 czerwca) Rosja pierwszy raz od ponad stu lat stała się "technicznym bankrutem". Reżim Władimira Putina był niewypłacalny w momencie, gdy zapadał termin spłaty jej odsetek od zagranicznego długu. Władze przekonują jednak, że nic złego z finansami państwa się nie dzieje. Dyrektor Federalnej Służby Nadzoru Finansowego wskazał, gdzie kraj nadrabia straty ponoszone w transakcjach z "nieprzyjaznymi" państwami.

Rosja przyznaje, że załamały się transakcje z "nieprzyjaznymi" krajami. Wskazała, gdzie nadrabia straty
Prezydent Rosji Władimir Putin na X Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu (GETTY, Contributor)

Jurij Chikhanchin, dyrektor Federalnej Służby Nadzoru Finansowego (Rosfinmonitoringu), przekazał na spotkaniu z Władimirem Putinem, relacjonowanym przez stronę prezydenta, że transakcje finansowe z "nieprzyjaznymi" krajami - czyli tymi, które nałożyły na Rosję sankcje za napaść zbrojną na Ukrainę - spadły o 80 proc.

Podkreślił przy tym, że potroiła się za to liczba transakcji z krajami Azji Południowo-Wschodniej, Środkowej, a także arabskimi. "Są przepływy finansowe, co oznacza, że gospodarka działa" - przekonywał szef Rosfinomonitoringu w dniu ogłoszenia "technicznego bankructwa" Rosji.

Rosja bankrutem pierwszy raz od ponad wieku

W niedzielę upłynął termin zapłaty 100 mln dolarów odsetek od dwóch obligacji rządowych wyemitowanych w dolarach i euro. Federacja Rosyjska miała dokonać płatności 27 maja, ale nie zrobiła tego. Wprowadzono 30-dniowy okres karencji, który właśnie dobiegł końca. A Rosja stała się "technicznym bankrutem".

Niespłacenie długu zagranicznego jest wyraźnym sygnałem, że bariera sankcji nałożonych na Rosję przez Zachód w odpowiedzi na wojnę w Ukrainie przynosi rezultaty - pisze Bloomberg. "Jest to ponury sygnał świadczący o szybkiej transformacji kraju w gospodarczego, finansowego i politycznego wyrzutka" - komentuje agencja.

Kreml od samego rana przekazuje informacje, z których wynika, że sytuacja finansów państwa nie jest zła. Moskwa dyskredytuje np. "zachodnią" agencję Bloomberg, która pierwsza poinformowała o bankructwie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl