Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|

Rosyjska ziemia dla obywateli Unii Europejskiej? Niecodzienna propozycja

Podziel się:

Deputowany do rosyjskiej Dumy Państwowej zaproponował, by zachęcić do osiedlania się w Rosji obywateli Unii Europejskiej i USA poprzez oferowanie im ziemi – czytamy w rosyjskich mediach. Miałoby to pomóc rozwiązać pogłębiającej się problemy demograficzne Rosji.

Rosyjska ziemia dla obywateli Unii Europejskiej? Niecodzienna propozycja
Etniczni Rosjanie wymierają. Stanowią już zaledwie nieco ponad 70 proc. mieszkańców Rosji (Getty, 2022 Anadolu Agency)

Jak czytamy na stronach gazeta.ru, pod koniec stycznia Dmitij Gusiew (szef frakcji frakcji Sprawiedliwa Rosja – Za prawdę) przedstawił propozycję, żeby nadawać rosyjskie obywatelstwo obywatelom USA i Unii Europejskiej. Osiedleńcy na zachętę mieliby dostawać po 10 hektarów ziemi. Jak stwierdził deputowany, w UE i USA "jest teraz piekło i horror", więc na wieść o takiej propozycji, "ludzie zaczną masowo uciekać do Rosji".

Rosjanie wymierają. W ostatnich latach problem tylko się pogłębił

Wypowiedź Gusiewa zbiega się z przekazem rosyjskich mediów państwowych, które starają się stworzyć obraz, że w Europie z powodu wojny w Ukrainie ludzie nie mają czym się ogrzać czy brakuje jedzenia. Równocześnie Gusiew wskazuje jednak na jak najbardziej realny rosyjski problem – demograficzny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Rosja już nie może ukryć tego, co się dzieje". Ekspert o polityce Kremla

Ujemny przyrost naturalny odnotowywano w Rosji już w latach 1992-2012, a teraz mniej Rosjan rodzi się, niż umiera, co rok od 2016 r.

W 2020 r. te problemy tylko pogłębiły się z powodu pandemii COVID-19, a rozpoczęta na początku 2022 r. wojna w Ukrainie sytuacji demograficznej na pewno nie poprawiła. Zginęło już na niej ponad 100 tysięcy rosyjskich żołnierzy, a jeszcze więcej Rosjan mogło uciec z kraju przed mobilizacją,

Jak zauważył sam Gusiew, tylko w 2022 r. Rosję "opuściło" pół miliona osób.

Etniczni Rosjanie na wymarciu. Kraj ratuje imigracja

Problemy demograficzne szczególnie dotyczą etnicznych Rosjan, którzy stanowią trzon putinowskiej ideologii "Rosyjskiego Świata". Mimo że – jak mówią oficjalne rosyjskie dane ze spisu ludności – populacja Rosji w latach 2010-21 nieznacznie wzrosła, to stało się tak za sprawą imigracji. W tym samym czasie liczba osób identyfikujących się jako etniczni Rosjanie zmalała o blisko 5 proc. ze 111 do 105,5 miliona.

Jak zauważa waszyngtońska Jamestown Foundation, to też oznacza, że udział etnicznych Rosjan w populacji Federacji Rosyjskiej zmalał z blisko 78 proc. w 2010 r. do niecałych 72 proc. obecnie, czyli "znacznie poniżej rutynowo powtarzanego przez Kreml poziomu 80 proc."

Oto dlaczego Rosja będzie z roku na rok coraz mniej rosyjska

Co więcej, jak wskazują eksperci, problem rosyjskich nacjonalistów, którzy mogą stać się mniejszością we własnym kraju, z roku na rok będzie się tylko pogłębiał.

Europejskie regiony Rosji mają niższy wskaźnik dzietności, niż wynosi średnia dla całego kraju, czyli mniej niż 1,5 dziecka rodzącego się na kobietę. To o wiele za mało, by utrzymać poziom populacji (potrzeba 2,1). Dodatkowo stan zdrowia Rosjan pozostawia wiele do życzenia.

Szczególnie o wiele krócej od mieszkańców Unii Europejskiej żyją rosyjscy mężczyźni, którzy mogą liczyć zaledwie na 66 lat średniej długości życia (dane z 2020 r.) wobec 77 lat w UE.

Wielu z Rosjan umiera też znacznie młodziej. Jak stwierdza badanie opublikowane przez "The Lancet" w 2014 r., mężczyzna w Rosji ma aż 25 proc. szans, że umrze przed ukończeniem 55. roku życia. W efekcie Rosja ma też jeden z najniższych na świecie stosunek liczby mężczyzn do kobiet, który wynosi 0,86 mężczyzny na kobietę (dane z 2020 r.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl