Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Bloomberg: wojna w Ukrainie przyspiesza katastrofę demograficzną w Rosji

Podziel się:

Jeśli w nadchodzących miesiącach Rosja będzie kontynuować inwazję na Ukrainę, to Moskwa będzie mieć duży problem. Liczba urodzeń w przyszłym roku może być najniższa w najnowszej historii tego kraju i wynieść mniej niż 1,2 mln. Z kolei średnia roczna liczba zgonów w Rosji jest szacowana na około 2 miliony - informuje Bloomberg.

Bloomberg: wojna w Ukrainie przyspiesza katastrofę demograficzną w Rosji
Kryzys demograficzny rozpoczął się w Rosji w latach 90. XX wieku. Angażowanie w wojnę w Ukrainie coraz większej liczby obywateli może przyspieszyć katastrofę demograficzną (GETTY, Anadolu Agency)

Wojna przyspiesza katastrofę demograficzną w Rosji - pisze Bloomberg.

Prezydent Władimir Putin spędził lata, ścigając się z rosyjskim zegarem demograficznym tylko po to, aby zarządzić inwazję na Ukrainę, która prowadzi populację jego kraju do historycznego spadku - informuje agencja.

Agencja podkreśla, że mobilizacja mężczyzn wywraca rodziny do góry nogami i to prawdopodobnie w najbardziej napiętym momencie pod względem demograficznym. Bloomberg zwraca uwagę, że liczba kobiet w wieku rozrodczym spadła w Rosji o około jedną trzecią w ciągu ostatnich 10 lat.

To zjawisko zbiega się z jednym z najwyższych wskaźników zgonów na świecie, a także z kurczącym się rynkiem pracy w związku z emigracją z kraju. Pojawiają się pytania o zdolność Rosji do przyciągania pracowników z zagranicy.

Populacja Rosji spada, a wojna jeszcze ją zmniejszy. Powody? Emigracja, niższa dzietność i ofiary wojny. Spowoduje to zarówno erozję potencjalnego wzrostu, jak i nadwyrężenie polityki fiskalnej, bo rząd próbuje odwrócić spadek siły roboczej za pomocą polityki pronatalistycznej - ocenia ekonomista Bloomberga ds. Rosji Aleksandr Isakow.

Agencja podkreśla, że rosyjska gospodarka zagrożona jest stagnacją lub jeszcze gorszymi konsekwencjami rozpętania wojny - takimi, które będą trwać długo po zakończeniu inwazji.

300 tys. zmobilizowanych

Kryzys demograficzny rozpoczął się w Rosji już w latach 90. XX wieku wraz z upadkiem Związku Sowieckiego i wynikającymi z tego trudnościami ekonomicznymi. Ale skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę sprawiają, że coraz bardziej prawdopodobne stają się najgorsze scenariusze - jeśli chodzi o problemy demograficzne Rosji - a w dodatku mogą ziścić się one znacznie wcześniej niż oczekiwano - podkreśla Bloomberg.

Moskwa zapewnia, że zmobilizowanych nie zostanie więcej niż 300 tys. osób. Takie informacje przekazał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. - Taka liczba jest zapisana w dekrecie Władimira Putina - cytuje go "Kommiersant".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP