Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

Rosjanie zamknęli Łotwie placówkę. Odpowiedź była bardzo szybka

Podziel się:

Władze Łotwy podjęły decyzję o zawieszeniu od 1 sierpnia umowy o uproszczonym przekraczaniu granicy przez obywateli Rosji, mieszkających w regionach przygranicznych — podało w poniedziałek niezależne Radio Swoboda.

Rosjanie zamknęli Łotwie placówkę. Odpowiedź była bardzo szybka
Łotwa zawiesiła umowę o małym ruchu granicznym z Rosją (Getty, Michal Fludra)

Władze w Rydze informując o zawieszeniu umowy o uproszczonym przekraczaniu granicy przez obywateli Rosji, powołały się na fakt, że Rosja zamknęła konsulat Łotwy w Pskowie, a właśnie ta placówka wydawała Rosjanom pozwolenia na przekraczanie granicy.

Radio Swoboda (rosyjska redakcja Radia Wolna Europa/Radia Swoboda, RFE/RL) przypomina, że umowa o małym ruchu granicznym między Rosją i Łotwą obowiązywała od 2010 roku.

24 lutego, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, Łotwa poinformowała, że przestanie wydawać wizy obywatelom Rosji. Do Rygi wezwano na konsultacje ambasadora Łotwy w Moskwie. Na początku kwietnia Łotwa podjęła decyzję o zamknięciu konsulatów generalnych Rosji w Dyneburgu i Lipawie. Personel dyplomatyczny tych placówek został uznany za osoby niepożądane na Łotwie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja odcięła gaz Polsce. Damy sobie radę? "Sami podziękowalibyśmy za dostawy"

To nie jedyne spięcia na linii Moskwa-Ryga. W sobotę Gazprom ogłosił, że wstrzymuje dostawy gazu na Łotwę. Wcześniej łotewskie przedsiębiorstwo Latvijas Gaze poinformowało, że kupuje gaz w Rosji, ale nie od Gazpromu i płaci za surowiec w euro.

W połowie lipca łotewski Sejm zdecydował, że od 1 stycznia 2023 roku będzie obowiązywał zakaz importu gazu z Rosji na Łotwę. Sejm pozwolił przy tym firmie Latvijas Gaze na napełnienie magazynów do końca sierpnia, by zagwarantować rezerwy na zimę.

Łotewska minister gospodarki Ilze Indriksone zapewniła, że Łotwa zagwarantuje wystarczającą ilość gazu na sezon grzewczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP