Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Rosną długi wobec ZUS. "To prawdziwy obraz kondycji wielu przedsiębiorców"

27
Podziel się:

Ponad 1,3 mln firm miało w 2022 r. problemy z płaceniem składek. To mniej niż w 2021 r., jednak wartość ich długu wzrosła - pisze "Rzeczpospolita". Eksperci oceniają, że świadczy to o skali tarapatów, w jakich znaleźli się przedsiębiorcy. Zwłaszcza ci mniejsi.

Rosną długi wobec ZUS. "To prawdziwy obraz kondycji wielu przedsiębiorców"
Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. (PAP, Tomasz Gzell)

Najnowsze dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na koniec listopada 2022 r. mówią o zaległościach 1 mln 351 tys. 83 firm w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. To mniej w porównaniu z tym samym okresem 2021 r., kiedy takich firm było o 4 tys. 390 więcej. Wzrosła za to łączna kwota zadłużenia - z 37,8 mld zł do 38,5 mld zł.

Dziennik pisze o tym, że szalejąca inflacja i wojna w Ukrainie nie sprzyjały prowadzeniu biznesu w 2022 r. W tym samym czasie nastąpiła jednak "pełna normalizacja życia gospodarczego po pandemii", czyli zniesienie obostrzeń. - Efekt tej normalizacji najwyraźniej był silniejszy niż rosnące koszty prowadzenia działalności czy drożejącej energii. Stąd też mniejsza liczba zadłużonych w ZUS – wskazuje Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile zarabiają polskie przedsiębiorczynie? "Co siódma ma przychody na poziomie 20 tys. zł i wyżej"

Zaległości firm wobec ZUS. "Prawdziwy obraz kondycji wielu przedsiębiorców"

Główny ekonomista Pracodawców RP uważa, że spadek liczby dłużników ZUS nie zmienia faktu, że ogromna liczba płatników nie reguluje składkowych zobowiązań na czas. - Zaleganie z płatnościami wobec ZUS ma charakter masowy – stwierdza Kamil Sobolewski w rozmowie z "Rz".

Nie odstraszają wysokie odsetki za zwłokę, sięgające 16 proc. - Odsetki od zaległych składek i podatków pierwszy raz od lat zrównały się praktycznie z tymi za zwłokę w relacjach handlowych – wskazuje ekspert. Zaznacza też, że ZUS bez problemu uzyskuje tytuły egzekucyjne wobec swoich dłużników.

Wniosek? Brak realnej możliwości zapłaty zobowiązań wobec ZUS przez ponad milion firm. - To daje prawdziwy obraz kondycji wielu, szczególnie drobnych, przedsiębiorców – stwierdza Sobolewski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
sianko 31
12 miesięcy temu
ZUS powinien mieć składki tych ludzi co są na emeryturach bo gdzie ich składki się podziały przecież każdy odkładał 40 lat żeby brać emeryturę przez 3-5 lat po 1500 zeta
sianko 31
12 miesięcy temu
w tym kraju nie da się prowadzić działalności jedno osobowej bo zaraz cię okradnie państwo z kotem
Mario
12 miesięcy temu
Zrozumcie ze zadluzenie ZUS jest wynikiem tego ze przedsiebiorcy pracodawcy nie placa skladek !!! Dlatego tez ZUS nie pieniedzy na placenie rent i emerytur
***** ***
rok temu
Choruję na schizofrenię paranoidalną od 10 lat. Pracowałem ostatnie 8 lat. Już nie, bo nie jestem w stanie. Zus dał mi częściową niezdolność do pracy bez prawa do renty. Dziękuję, dobranoc
Matylda
rok temu
A kiedy prezes Uścicka będzie ścigana za wydanie nakazu oszukiwania i okradania byłych emerytek wcześniejszych ur. w latch 1949-1952 z należnych emerytur powszechnych i to pomimo wydania przez TK postanowienia w ich sprawie. WIELKA pani profesor, specjalistka od oszukiwania i fałszowanie przepisów prawa, w tym Konstytucji, w celu ich obejścia i umożliwiania organom rentowym ZUS okradania świadczeniobiorców, za co z pobiera co miesiąc ogromne honoraria. Wstyd i hańba...
...
Następna strona