Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Rośnie armia urzędników. Ministerstwa zatrudniają i wydają coraz więcej na pensje

112
Podziel się:

Ministerstwa z roku na rok zatrudniają coraz więcej osób; jeszcze szybciej zwiększają się koszty płac - pisze "Rzeczpospolita". Dziennik przywołuje odpowiedź na interpelację poselską Krystyny Skowrońskiej (Koalicja Obywatelska). Od 2015 r. tylko w resorcie finansów liczba pracowników wzrosła o niemal 30 proc., a wydatki na pensję prawie się podwoiły.

Rośnie armia urzędników. Ministerstwa zatrudniają i wydają coraz więcej na pensje
Tylko w resorcie finansów zatrudnienie wzrosło o blisko 30 proc. od 2015 r., a wydatki na pensje prawie się podwoiły (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Z odpowiedzi na interpelację wynika, że w Ministerstwie Finansów w 2015 r. pracowały 2002 osoby; teraz jest ich 2597 (wzrost o ponad 29 proc.). Wiązały się z tym rosnące wydatki. Wtedy na pensje przeznaczono 163 mln zł, a w zeszłym roku prawie dwa razy więcej, bo 297 mln zł.

Z kolei w resorcie kultury i dziedzictwa narodowego w 2015 r. zatrudniano 400 osób, teraz 495. W 2015 r. na płace wydano 28,3 mln zł, a w zeszłym roku 50,5 mln. Resort kultury zwiększenie kadr tłumaczy walką z umowami śmieciowymi - wylicza "Rz".

Resort kultury w piśmie do redakcji money.pl zaznacza, że zwiększenie zatrudnienia związane jest w szczególności z "przyjęciem z dniem 1 sierpnia 2016 roku pracowników wraz z zadaniami Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Biura Rady Ochrony Walki i Męczeństwa", przejęciem przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego kompetencji Ministra Skarbu Państwa związanych z nadzorem nad spółkami w związku z likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa.

Dodatkowo - jak dodaje resort kultury - zwiększenie zatrudnienia związane jest również z "naturalną fluktuacją pracowników".

Zatrudnienie zwiększały również Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Liczbę pracowników zwiększyło Ministerstwo Zdrowia - w 2015 r. zatrudniało 620 osób. W tym zaś 705.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kiedy powstanie CPK? Horała odpowiada na niewygodne pytania

Rośnie zatrudnienie w ministerstwach. "Skandaliczne dane"

To skandaliczne dane. Zatrudnienie w Ministerstwie Zdrowia wzrosło o 15 proc., a koszty płac o 55 proc. Także dane z resortu finansów, zwłaszcza w czasie jego porażek legislacyjnych i szalejącej inflacji budzą sprzeciw. Zatrudnienie w ciągu kilku lat wzrosło tam o 30 proc., a fundusz płac zwiększył się dwukrotnie – komentuje posłanka Krystyna Skowrońska.

Jednak zdaniem Centrum Informacyjnego Rządu (CIR) porównywanie poziomu zatrudnienia w kolejnych latach jest "niewłaściwe i nieprawidłowe". Dlaczego? Bo od 2015 r. zmieniał się zakres obowiązków poszczególnych ministerstw, co wymuszało także zmiany kadrowe.

Jednak zdaniem ekspertów przyczyną wzrostów zatrudnienia może być zła organizacja pracy. Dziwi mnie, że zatrudnienie w ministerstwach aż tak wzrosło. Nie widać poprawy jakości usług publicznych i prawa. Nie widzę również przyrostu nowych zadań – komentuje dla "Rz" prof. Jacek Męcina z Uniwersytetu Warszawskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(112)
szokkk
miesiąc temu
bezrobocie zmniejszyli wśród pisowców
szokkk
miesiąc temu
bezrobocie zmniejszyli wśród pisowców
szokkk
miesiąc temu
PiS miał redukować administracje , tak obiecywał w 2015
nigdy na PiS
miesiąc temu
KONIEC 500+ -- RZĄD NIEFORMALNIE JUŻ WIE ŻE WYPŁACANIE 500+ TYLKO DO KOŃCA ROKU A POTEM KONIEC - STAN BUDŻETU JEST TAK FATALNY ŻE NASTĄPIĄ CIĘCIA. KONIEC 500+ -- RZĄD NIEFORMALNIE JUŻ WIE ŻE WYPŁACANIE 500+ TYLKO DO KOŃCA ROKU A POTEM KONIEC - STAN BUDŻETU JEST TAK FATALNY ŻE NASTĄPIĄ CIĘCIA. KONIEC 500+ -- RZĄD NIEFORMALNIE JUŻ WIE ŻE WYPŁACANIE 500+ TYLKO DO KOŃCA ROKU A POTEM KONIEC - STAN BUDŻETU JEST TAK FATALNY ŻE NASTĄPIĄ CIĘCIA. KONIEC 500+ -- RZĄD NIEFORMALNIE JUŻ WIE ŻE WYPŁACANIE 500+ TYLKO DO KOŃCA ROKU A POTEM KONIEC - STAN BUDŻETU JEST TAK FATALNY ŻE NASTĄPIĄ CIĘCIA. KONIEC 500+ -- RZĄD NIEFORMALNIE JUŻ WIE ŻE WYPŁACANIE 500+ TYLKO DO KOŃCA ROKU A POTEM KONIEC - STAN BUDŻETU JEST TAK FATALNY ŻE NASTĄPIĄ CIĘCIA. KONIEC 500+ -- RZĄD NIEFORMALNIE JUŻ WIE ŻE WYPŁACANIE 500+ TYLKO DO KOŃCA ROKU A POTEM KONIEC - STAN BUDŻETU JEST TAK FATALNY ŻE NASTĄPIĄ CIĘCIA.
BBBBBB
miesiąc temu
BIORĄ BO IM SIE NALEZY
...
Następna strona