Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Ministerstwo Kultury: Polska w czołówce państw, które wsparły artystów w dobie pandemii

41
Podziel się:

Polska jest jednym z ośmiu krajów, które najhojniej wsparły i ludzi kultury podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 - podaje "The New York Times". Informacją tą chwali się na swojej stronie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ministerstwo Kultury: Polska w czołówce państw, które wsparły artystów w dobie pandemii
Koronawirus. MDKiN powołuje się na "The New York Times" i informuje o hojnym wsparciu ludzi kultury i artystów. Na zdjęciu wicepremier i szef MKiDN Piotr Gliński. (KPRM)

"NYT" w swoim artykule opisywał pakiet pomocowy wart prawie 900 mld dolarów, który pod koniec grudnia uchwalił Kongres USA. Ma on pomóc w walce z gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w USA.

W pakiecie tym znalazły się również środki przeznaczone na wsparcie dla sektora kultury. Dziennik zwraca uwagę, że Stany Zjednoczone pomogą temu sektorowi przeszło pół roku po tym, jak inne państwa wsparły artystów i ludzi kultury.

Aby nie być gołosłownym, "NYT" wskazuje na osiem państw, których pomoc dla artystów była najbardziej hojna. "W tym gronie znalazły się cztery państwa europejskie - Francja, Wielka Brytania, Niemcy i Polska, która m.in. przeznaczyła 400 mln złotych (ok. 100 mln euro) na Fundusz Wsparcia Kultury" - poinformował MKiDN.

Zobacz także: Afera z pieniędzmi dla artystów. Piotr Gliński się tłumaczy

Ministerstwo idzie krok dalej i podaje, że wsparło kulturę daleko bardziej, aniżeli wspomnianym Funduszem. Według informacji przedstawionych przez resort udało mu się zorganizować "wsparcie wielowymiarowe", którego wartość w 2020 roku szacowana na ok. 6 mld złotych.

"Stało się tak m.in. dlatego, że niezwłocznie po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego i ograniczeń w działalności instytucji kultury w marcu 2020 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przystąpiło do pracy nad rozwiązaniami rekompensującymi straty związane z zawieszeniem działalności w tym sektorze" - podano.

Skąd sektor kultury czerpał wsparcie? MKiDN wymienia m.in. sześć odsłon tzw. tarcz antykryzysowych, w ramach których dostępne były m.in. świadczenia postojowe dla osób na umowach cywilnoprawnych, dofinansowanie kosztów wynagrodzeń, zwolnienia z ZUS, pożyczki obrotowe i pożyczki niskooprocentowane dla przedsiębiorców.

Tarcza 6.0 natomiast wprowadziła możliwość uzyskania świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek ZUS dla freelancerów oraz przepisy znacznie rozszerzające dostępność przedsiębiorców z sektora kultury do narzędzi wparcia finansowego. Sektor kultury może również skorzystać z tzw. tarczy finansowej 2.0.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(41)
PreczZKomuną
3 lata temu
Zapomnial dodac ze wsparli artystów sobie przychylnych. KACZYNSKI ZE SWOIM REŻIMEM wprowadza PRL BIS.. tvp to Dziennik Telewizyjny, wszyscy maja miec tyle samo, własnosc prywatna ma być zniesiona.. PRECZ Z KOMUNĄ.
guanabana
3 lata temu
Nie chcę zranić Ministra Glińskiego, ale to największa bzdura świata. Czekam na pomoc od ponad 2 miesięcy. Kontakt z Ministerstwem jest żaden, pomimo iż wiele razy pisałam we wniosku, że moja sytuacja jest bardzo zła, że od 6 miesięcy nie mogą znaleźć pracy i utrzymują sie ze zleceń, i najprawdopodobniej nie będę miała nawet jak dojechać do potencjalnej pracy, kiedy w końcu ją znajdę. Pomoc socjalna dla artystów to największa ściema sezonu, której nikt nie weryfikuje, o ile wnioskujący nie jest gwiazdą tvp. Poza tym NYT wspomniał Polskę w kontekście KRYTYKI kontrowersji, które powstały wokół pomocy. Proszę przeczytać ten artykuł.
Koras
3 lata temu
Wsparły przede wszystkim apologetów PiS i Kaczyńskiego.
Oleole
3 lata temu
To wszystko to Propaganda
Sre
3 lata temu
Wsparł za nasze pieniądze HAŃBA
...
Następna strona