Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|
aktualizacja

Rośnie liczba Polaków, których nie stać na opłatę rachunków za energię

31
Podziel się:

Z 14 do 21,4 proc. wzrosło w Polsce w 2020 r. ubóstwo energetyczne – ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Problemy z opłaceniem rachunków mają ci, którzy utracili pracę lub mają niewielki dochód i dogrzewali swoje mieszkania urządzeniami elektrycznymi.

Rośnie liczba Polaków, których nie stać na opłatę rachunków za energię
(stock.adobe)

W najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE" analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego cytują badanie wpływu pandemii COVID-19 na zjawisko ubóstwa energetycznego przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Wynika z niego, że w Polsce w 2020 r. (do maja włącznie) udział wydatków na nośniki energii w stosunku do dochodu rozporządzalnego na osobę wzrósł w porównaniu z 2019 r. średnio o 1,3 proc.

Największy procentowy wzrost wydatków dotyczył osób najmniej zarabiających (2,4 proc.), a najmniejszy najzamożniejszych (0,4 proc.).

Zobacz także: Opłata reprograficzna albo śmierć? Artyści na wojnie. "Napędzamy sprzedaż urządzeń"

Jak wskazano, "ubóstwo energetyczne w 2020 r. (do maja) wzrosło do 21,4 proc., czyli o 13,7 proc. w stosunku do 2019 r. i było potęgowane utratą pracy oraz zmniejszeniem zarobków, szczególnie u osób o najniższym i średnim dochodzie.

Jednak zdaniem analityków PIE obecnie skala zjawiska może być jeszcze większa. Rekomendują oni wprowadzenie programów socjalnych mających poprawić warunki finansowe gospodarstw domowych, a także programów związanych z rozwojem OZE, co z kolei powinno zmniejszyć zapotrzebowanie na energię i związane z tym koszty.

Warto przypomnieć, że udział wydatków na energię elektryczną, gaz i inne paliwa w strukturze wydatków gospodarstw domowych jest w Polsce dwukrotnie wyższy niż średnio w UE.

W ostatnią niedzielę w Polskim Radiu wicepremier Jacek Sasin poinformował, że w czerwcu będzie gotowy projekt ustawy dotyczącej rekompensat za podwyżki energii eklektycznej. Dopłaty do rachunków mają otrzymać tylko najbiedniejsi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
loulou
3 lata temu
"W ostatnią niedzielę w Polskim Radiu wicepremier Jacek Sasin poinformował, że w czerwcu będzie gotowy projekt ustawy dotyczącej rekompensat za podwyżki energii eklektycznej". HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA !!!!!!!
To proste...
3 lata temu
Nie stać ich - rząd ma receptę - niech bogatsi, ciężej pracujący, oszczędniejsi niech płacą - mają to mogą podzielić się z tymi co ich "nie stać".
gość21
3 lata temu
Nowy ład, stary skład - najpierw inflacja, potem denominacja. Czyli stare stwierdzenie: "nie cieszcie się Osły, że pensje Wam wzrosły, ja ceny podwoję i wyjdę na swoje" - wiecznie żywe.
gość21
3 lata temu
Nowy ład, stary skład - najpierw inflacja, potem denominacja. Czyli stare stwierdzenie: "nie cieszcie się Osły, że pensje Wam wzrosły, ja ceny podwoję i wyjdę na swoje" - wiecznie żywe.
Emeryt
3 lata temu
niestety, mamy najdroższy prąd w UE. I NIE JEST TO WINA UE tylko bezmyślnej polityki energetycznej polskiego rządu. Kłamliwa narracja tego nie zmieni. Burzyli się energetycy kiedy zostali zmuszeni do połączenia z kopalniami- dochodowe spółki energetyczne zamiast inwestować w rozwój i nowe technologie utopiły pieniądze w nierentownych, kompletnie zadłużonych kopalniach - to idzie w MILIARDY!!!!!. I taka jest prawda - czy to się komuś podoba czy nie.
...
Następna strona