Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik,Marcin Lis
|
aktualizacja

Roundup nie będzie zakazany w Polsce. Występuje w 83 preparatach

38
Podziel się:

Ministerstwo Rolnictwa nie zamierza zakazywać sprzedaży preparatu Roundup w Polsce. Tego samego, który zdaniem sądu w San Francisco, przyczynił się do rozwoju choroby nowotworowej u obywatela USA.

Roundup w niemieckim sklepie
Roundup w niemieckim sklepie (PAP, STEPHANIE LECOCQ)

Gdy w mediach pojawiły się informacje o wyroku, który nakazał niemieckiemu Bayerowi wypłatę 80 mln dol. odszkodowania Edwinowi Hardemanowi za wywołanie choroby nowotworowej, zapytaliśmy resort rolnictwa o kroki, które zamierza podjąć. W końcu Roundup produkowany przez koncern jest dostępny także w Polsce, a według ławy przysięgłych, główny składnik preparatu - glifosat - odpowiadał za rozwój choroby.

"W chwili obecnej Ministerstwo nie planuje wprowadzać dalszych ograniczeń stosowania tych preparatów" – przeczytaliśmy w odpowiedzi. "Dalszych", ponieważ glifosatu nie można stosować na terenach publicznie dostępnych, czyli w parkach i ogrodach publicznych, na terenach sportowych, rekreacyjnych, szkół, przedszkoli, żłobków oraz placówek opieki zdrowotnej.

Oglądaj też: Rekordowe wyniki PZU

"Preparatów", gdyż glifosat występuje w 83 środkach chwastobójczych dopuszczonych do stosowania w Polsce. Ministerstwo Rolnictwa zapewniła nas także, że po uwzględnieniu ograniczenia miejsca, stosowanie glifisatu jest bezpieczne. Co potwierdziły badania naukowe.

Dariusz Mamiński z biura prasowego resortu zaznaczył, że "w odróżnieniu od ww. wyroku, wydanego przez ławę przysięgłych, podstawą tej decyzji były najnowsze dane naukowe i analizy ekspertów, w tym opinia z dn. 15 marca 2017 r. Komitetu ds. Oceny Ryzyka Agencji Europejskiej Agencji Chemicznej".

Resort rolnictwa w zgodzie z przepisami unijnymi, zdecydował już wcześniej o wycofaniu z rynku polietyksylowanej aminy łojowej, która występowała w preparatach z glifosatem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
Zszokowana
4 tyg. temu
Czy ktoś prowadzi w Polsce badania nad jakością pożywienia i związkiem chorób nowotworowych z tym co spożywamy? Moja mama i jej siostra umarły w relatywnie mlodym wieku 67 i 50 lat na raka choć dbały o siebie, o higienę i ruch. Żadne z ich rodziców i rodzeństwa ich rodziców oraz ich dziadkowie nie mieli chorób nowotworowych i wielu z nich żyło ponad 80 lat. Mieszkam przez 20 lat w Holandii, gdzie podobno pożywienie jest bardzo skrupulatnie testowane i znane ze swojej dobrej jakości ale pomimo tego kiedy mogłam (względy ekonomiczne) jadłam produkty bio. Czułam się doskonale. Wróciłam do Polski na 2 lata i czuję się coraz gorzej, w żołądku rewolucja, skóra poszarzała, nie mam na nic siły. Różnica jest naprawdę wielka. I czuję że jest to efekt tego co spożywam.
Roket
3 lata temu
Ludzie jesteście żałośni. Większość z was, plujących jadem na ten środek którego jeszcze nasi dziadkowie używali trujecie się papierosami i alkoholem, zatruwacie środowisko dieslami/chu**owym opałem i pewnie każdego dnia wywalacie po kilka/kilkanaście plastikowych opakowań. Ale tylko słyszycie o prawdopodobnie przekręcie na milionową skale i już roundup zły.
ubbu
3 lata temu
Zakazują marihuaną leczniczą gdzie jest udowodnione zbawienne działanie łącznie z leczeniem raka. A tymczasem truciznę leje się hektolitrami wszędzie nie tylko na polach ale też na osiedlach, parkach, nawet stacjach pkp. I nikt za to nie jest karany. Przez ich decyzje, sami nie możemy leczyć się jak chcemy bo to niszczy zarobki karteli farmaceutycznych ale za to pozwalają nas truć. Kim oni są co podejmują takie decyzje? Czy to nie eksterminacja?!
Nick130r92
4 lata temu
Poryski szkodzą pszczoły i nas chorobami dloczego Państwo zakazany sprzedaż tego.produktu roundup
Nie używać Ro...
4 lata temu
Ważnie informacji oprski roundup zabiją pszczoły i szkodzą nas chorobami.dlaczego w Polsce nie jest zakazany dlaczego Państwo
...
Następna strona