Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
roundup
04.04.2019 18:54

Roundup nie będzie zakazany w Polsce. Występuje w 83 preparatach

Ministerstwo Rolnictwa nie zamierza zakazywać sprzedaży preparatu Roundup w Polsce. Tego samego, który zdaniem sądu w San Francisco, przyczynił się do rozwoju choroby nowotworowej u obywatela USA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Roundup w niemieckim sklepie (Fot: STEPHANIE LECOCQ)

Gdy w mediach pojawiły się informacje o wyroku, który nakazał niemieckiemu Bayerowi wypłatę 80 mln dol. odszkodowania Edwinowi Hardemanowi za wywołanie choroby nowotworowej, zapytaliśmy resort rolnictwa o kroki, które zamierza podjąć. W końcu Roundup produkowany przez koncern jest dostępny także w Polsce, a według ławy przysięgłych, główny składnik preparatu - glifosat - odpowiadał za rozwój choroby.

Roundup przyczynił się do rozwoju raka u 70-letniego Amerykanina - zdecydował sąd w San Francisco.
Sąd w USA: Roundup odpowiedzialny za wywołanie raka. Bayer zapłaci 80 mln dolarów odszkodowania

"W chwili obecnej Ministerstwo nie planuje wprowadzać dalszych ograniczeń stosowania tych preparatów" – przeczytaliśmy w odpowiedzi. "Dalszych", ponieważ glifosatu nie można stosować na terenach publicznie dostępnych, czyli w parkach i ogrodach publicznych, na terenach sportowych, rekreacyjnych, szkół, przedszkoli, żłobków oraz placówek opieki zdrowotnej.

Oglądaj też: Rekordowe wyniki PZU

"Preparatów", gdyż glifosat występuje w 83 środkach chwastobójczych dopuszczonych do stosowania w Polsce. Ministerstwo Rolnictwa zapewniła nas także, że po uwzględnieniu ograniczenia miejsca, stosowanie glifisatu jest bezpieczne. Co potwierdziły badania naukowe.

Dariusz Mamiński z biura prasowego resortu zaznaczył, że "w odróżnieniu od ww. wyroku, wydanego przez ławę przysięgłych, podstawą tej decyzji były najnowsze dane naukowe i analizy ekspertów, w tym opinia z dn. 15 marca 2017 r. Komitetu ds. Oceny Ryzyka Agencji Europejskiej Agencji Chemicznej".

Przejęcie Monsanto okazało się dla Bayer bardzo złą decyzją
Roundup wywołał raka. Bayer straci grube miliardy dolarów

Resort rolnictwa w zgodzie z przepisami unijnymi, zdecydował już wcześniej o wycofaniu z rynku polietyksylowanej aminy łojowej, która występowała w preparatach z glifosatem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-04-2019

azazKolejny już raz widać jak rząd dba o swoich obywateli ! Tam milionowe odszkodowania - tu możemy "bezpiecznie "zdychać ! Podobnie było z aferą VW. Tam … Czytaj całość

04-04-2019

OmoGłupi ludzie podejmują głupie decyzje.

04-04-2019

Baran.yPewno GMO też jest zdrowe i bezpieczne..

Rozwiń komentarze (35)