Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Sąd w USA: Roundup odpowiedzialny za wywołanie raka. Bayer zapłaci 80 mln dolarów odszkodowania

25
Podziel się:

Sąd w San Francisco orzekł, że za rozwój nowotworu u jednego z chorych pacjentów odpowiada popularny środek chwastobójczy, zawierający glifosat. Koncern Bayer ma zapłacić poszkodowanemu 80 mln dolarów odszkodowania.

Roundup przyczynił się do rozwoju raka u 70-letniego Amerykanina - zdecydował sąd w San Francisco.
Roundup przyczynił się do rozwoju raka u 70-letniego Amerykanina - zdecydował sąd w San Francisco. (PAP/EPA, STEPHANIE LECOCQ)

Chodzi o przypadek 70-letniego Edwina Hardemana. Zdaniem ławy przysięgłych zawierający glifosat Roundup przyczynił się do wywołania u niego choroby nowotworowej.

Sąd nałożył na producenta ogromną karę. Koncern Bayer natychmiast poinformował, że zamierza złożyć apeację od wyroku.

Jak pisze Deutsche Welle, to dla producenta Roundupu sprawa bardzo ważna, bo może zostać uznana za modelową i wpłynąć na późniejsze wyroki w podobnych procesach. A przed sądem w San Francisco może ich być ponad 760. Łącznie na ten rok zaplanowano rozpoczęcie siedmiu procesów.

Zobacz także: Obejrzyj: Cyfrowa rewolucja i e-papierosy

Formalnie Roundup produkuje amerykańska firma Monsanto, którą niemiecki koncern przejął w zeszłym roku za 63 mld dolarów. Preparat jest od 40 lat na rynku. W Polsce również można go kupić.

Składnik Roundupu, który wywołał raka, czyli glifosat, jest najpowszechniej stosowanym na świecie środkiem chwastobójczym.

Organizacje obrońców środowiska nawołują do zakazania glifosatu, od kiedy Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), wchodząca w skład Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ogłosiła w marcu 2015 r., że związek ten jest "prawdopodobnie rakotwórczy u ludzi".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(25)
Rolnik ECO BI...
2 lata temu
Niemcy to swiatowi liderzy w truciu ludzi. Nabrali juz wprawy. Kiedys praktykowali w obozach a teraz oficjalnie truja zywnosc na polach przy pomocy naiwnych rolnikow.
wiesiulek
3 lata temu
Szkoda, że w Polsce przed w prowadzeniem na rynek tego rodzaju preparatu nikt go nie bada. Dopiero jak coś się stanie to bijemy na alarm. Ale jest już za późno. Powstałych szkód nie da się tak szybko naprawić. Jeżeli w ogóle da. Szkoda, że światem zawładnął pieniądz, a człowiek się już nie liczy.
stevan
3 lata temu
Podobnież w Polsze jest przymus kupowania rounDUPU przez rolników.
Xxx
3 lata temu
W USA jest rośnie genetycznie modyfikowane zboże odporne na Roundop.Po prostu całe pole pryska się tym świństwem.
Ja
3 lata temu
Przypominam że firma Bayer w czasie drugiej wojny światowej zamawiała więźniów z obozów koncentracyjnych do swoich eksperymentów i płaciła 100 marek za osobę
...
Następna strona