Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
28.03.2019 15:37

Sąd w USA: Roundup odpowiedzialny za wywołanie raka. Bayer zapłaci 80 mln dolarów odszkodowania

Sąd w San Francisco orzekł, że za rozwój nowotworu u jednego z chorych pacjentów odpowiada popularny środek chwastobójczy, zawierający glifosat. Koncern Bayer ma zapłacić poszkodowanemu 80 mln dolarów odszkodowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Roundup przyczynił się do rozwoju raka u 70-letniego Amerykanina - zdecydował sąd w San Francisco. (Fot: STEPHANIE LECOCQ)

Chodzi o przypadek 70-letniego Edwina Hardemana. Zdaniem ławy przysięgłych zawierający glifosat Roundup przyczynił się do wywołania u niego choroby nowotworowej.

Sąd nałożył na producenta ogromną karę. Koncern Bayer natychmiast poinformował, że zamierza złożyć apeację od wyroku.

Jak pisze Deutsche Welle, to dla producenta Roundupu sprawa bardzo ważna, bo może zostać uznana za modelową i wpłynąć na późniejsze wyroki w podobnych procesach. A przed sądem w San Francisco może ich być ponad 760. Łącznie na ten rok zaplanowano rozpoczęcie siedmiu procesów.

Obejrzyj: Cyfrowa rewolucja i e-papierosy

Formalnie Roundup produkuje amerykańska firma Monsanto, którą niemiecki koncern przejął w zeszłym roku za 63 mld dolarów. Preparat jest od 40 lat na rynku. W Polsce również można go kupić.

Składnik Roundupu, który wywołał raka, czyli glifosat, jest najpowszechniej stosowanym na świecie środkiem chwastobójczym.

Organizacje obrońców środowiska nawołują do zakazania glifosatu, od kiedy Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), wchodząca w skład Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ogłosiła w marcu 2015 r., że związek ten jest "prawdopodobnie rakotwórczy u ludzi".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, roundup
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-03-2019

oloDopóki był amerykański, to nie był rakotwórczy.

28-03-2019

polAle jaja Amerykanie zarobili krocie na "GMO" ale widząc co się dzieje 760 pozwów w samym San Fra.i 10000 na całym świecie "wcisneli Bajerowi … Czytaj całość

28-03-2019

truciznaw polsce randap tez jest sprzedawany nasze uprawy sa tym pryskane spr. srodki rolnicy firma Monsanto sie klania. Wiele srodkow w polsce jest tej … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (25)