Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Rozliczenie roczne. Będą zmiany w e-PIT, dostęp ma zostać uszczelniony

24
Podziel się:

Jedną ze zmian ma być możliwość logowania tylko za pomocą profilu zaufanego, co ma uniemożliwić logowanie się osób nieuprawnionych. Na takie ryzyko wskazała prezes UODO w piśmie do minister finansów Teresy Czerwińskiej.

Resort Teresy Czerwińskiej zapewnia, że e-PIT jest bezpieczny, ale jednocześnie zapowiada jego uszczelnienie.
Resort Teresy Czerwińskiej zapewnia, że e-PIT jest bezpieczny, ale jednocześnie zapowiada jego uszczelnienie. (Adam Chelstowski/FORUM)

Resort finansów zapowiada, że usługa Twój e-PIT w najbliższych dniach zostanie rozszerzona o nowe funkcjonalności. Chodzi o historię logowania, dodatkowy element autoryzacyjny oraz możliwość wskazania profilu zaufanego jako wyłącznego sposobu dostępu do usługi.

- To rozwiązania, które planowaliśmy wdrożyć w pierwszym okresie funkcjonowania usługi. Będziemy je uruchamiać, tym bardziej, że otrzymaliśmy sygnały od podatników, że chcieliby korzystać z takich funkcjonalności - tłumaczy Przemysław Koch, pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji.

Zobacz także: Wideo: Twój e-PIT - poradnik money.pl

MF tłumaczy że historia logowania pozwoli użytkownikowi zobaczyć wszystkie próby wejścia do systemu. Informacje będą zawierać m.in. dokładne daty i czas oraz sposób i miejsce (region, miasto), z którego nastąpiło logowanie. Ponadto podatnicy zyskają możliwość wskazania profilu zaufanego jako wyłącznego sposobu dostępu do usługi.

W wydanym w środę wieczorem komunikacie resort Teresy Czerwińskiej zapewnił, że "Usługa Twój e-PIT przed wdrożeniem przeszła pozytywnie audyt bezpieczeństwa teleinformatycznego danych zgromadzonych w tym systemie".

To odpowiedź na pismo, jakie prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Edyta Bielak-Jomaa wystosowała w środę do Teresy Czerwińskiej.

Edyta Bielak-Jomaa wskazała, że wystarczy znać czyjś PESEL albo NIP i datę urodzenia, łączny przychód za 2017 rok oraz jedną z kwot przychodu za 2018 rok, np. z PIT-11, by uzyskać dostęp do szczegółowych danych zawartych w przygotowanym przez skarbówkę rozliczeniu.

"Istnieje więc zagrożenie, że w ten sposób w ich posiadanie, może wejść np. pracodawca, pracownik działu kadr lub księgowości i sprawdzić np. przychody podatnika z różnych źródeł" - ostrzegła.

Edyta Bielak-Jomaa poprosiła też, by resort finansów wyjaśnił, "w jakim celu i na jakiej podstawie prawnej się to odbywa oraz do jakiego zakresu danych podatnika ma wówczas dostęp płatnik".

Prezes UODO pyta również, czy resort finansów rozważa wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń na Platformie Twój e-PIT, co uniemożliwiłoby dostęp do danych płatnika osobom nieuprawnionym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(24)
Abc
4 lata temu
Czy jak rozliczylem sie jesscze przed ta zmiana uwiersytelniania (ok tydzien temu) to czy teraz musze to powtorzyc czy juz mam to zaakceptowane?
mki
4 lata temu
Podobno mamy w PL świetnych informatyków. No, to mam pytanie - gdzie oni są?
nji
4 lata temu
Fachowcy z min.fin. nie przewidzieli, że część ludzi korzysta ze starych windowsów (które są dla ich potrzeb wystarczające). Aby skorzystać z e-pit musieliby zainwestować w najnowszą wersję przeglądarki internetowej lub wymienić sprzęt na nowy. Super udogodnienie, prawda?
zakapior
4 lata temu
i jeszcze jedno- aby się zalogować trzeba mieć nowoczesny sprzęt i super przeglądarkę. W efekcie jeśli ktoś się nie rozliczy w inny sposób, to 30 kwietnia zrobi to za niego fiskus, a kto wtedy odpowie za błędy. Mam gdzieś głęboko taką "POMOC"
zakapior
4 lata temu
to jest poroniony pomysł za nasze miliony-proste emeryci bez dodatkowych dochodów i ulg i tak nie musieli się rozliczać, a cała reszta doskonale dawała sobie radę. Dla mnie to kolejna forma ingerencji w nasze kieszenie
...
Następna strona