Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Rozliczenie roczne PIT 2018. Prezes UODO: nasze dane o zarobkach nie są bezpieczne

7
Podziel się:

Szczegółowe dane o twoich zarobkach może poznać nawet księgowy i kadrowa w twojej firmie. Wystarczy ciekawość i garść danych, do których mają dostęp. Minister finansów Teresa Czerwińska będzie musiała wyjaśnić szefowej UODO, czy nasze dane będą lepiej chronione.

Warszawa, 28.01.2019. Prezes UODO dr Edyta Bielak-Jomaa podczas konferencji prasowej.
Warszawa, 28.01.2019. Prezes UODO dr Edyta Bielak-Jomaa podczas konferencji prasowej. (PAP/Tomasz Gzell)

Edyta Bielak-Jomaa zwróciła się do szefowej resortu finansów o wyjaśnienie, czy pracodawcy są w stanie zalogować się do usługi Twój e-PIT na dane pracownika i sprawdzić dane przekazane przez innych płatników.

To reakcja na napływające do Urzędu Ochrony Danych Osobowych sygnały, że pracodawcy bądź osoby dysponujące niektórymi danymi podatników, mogą uzyskać dostęp do ich danych w usłudze Twój e-PIT.

Zobacz także: Wideo: Twój e-PIT - poradnik money.pl

UODO wskazuje, że wystarczy znać czyjś PESEL albo NIP i datę urodzenia, łączny przychód za 2017 rok oraz jedną z kwot przychodu za 2018 rok, np. z PIT-11, by uzyskać dostęp do szczegółowych danych zawartych w przygotowanym przez skarbówkę rozliczeniu.

"Istnieje więc zagrożenie, że w ten sposób w ich posiadanie, może wejść np. pracodawca, pracownik działu kadr lub księgowości i sprawdzić np. przychody podatnika z różnych źródeł" - ostrzega urząd.

Edyta Bielak-Jomaa poprosiła, by resort finansów wyjaśnił, "w jakim celu i na jakiej podstawie prawnej się to odbywa oraz do jakiego zakresu danych podatnika ma wówczas dostęp płatnik".

Prezes UODO pyta również, czy resort finansów rozważa wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń na Platformie Twój e-PIT, co uniemożliwiłoby dostęp do danych płatnika osobom nieuprawnionym.

Prezes Urzędu zapytała również o to, czy przed uruchomieniem platformy Twój e-PIT dokonano oceny skutków dla ochrony danych. Jak wyjaśnia UODO, taka procedura jest wymagana, gdy dany rodzaj przetwarzania danych, w szczególności z użyciem nowych technologii, może rodzić wysokie ryzyko naruszenia praw i wolności osób fizycznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Garbaty
4 lata temu
Kazdy obywatel Polski ma obowiazek odliczyc -27360 zl z podatku!! Każdy ma prawo do tego by miec zwrot z podatku,. Jest to wolna dla wszystkich kwota odliczana od podatku.
anon
4 lata temu
Odpowiedź jest prosta do jakiego zakresu danych. Wgląd do pitu indywidualnego, wgląd do pitu wspólnego jeśli taki wybrał podatnik i go zatwierdził, wgląd do informacji z biur maklerskich jeśli dotyczą tego podatnika.
podatnik
4 lata temu
słuszne przypuszczenia prezes UODO, wszystko pisane na kolanie tak jak ustawy i dlatego tak jest
WLASNIE
4 lata temu
wyląCZNIE PRZEZ PROFIL ZAUFANY..PO TO PRZECIEZ STWORZONY
;l.,m
4 lata temu
Za moich czasów staliśmy w okienku po wypłatę i nikt nie marudził wszyscy wszystko wiedzieli i było ok. Teraz RODO wprowadzają oszuści w brukseli bo to oni najwiecej kradną i wyprowadzają kasę do rajów podatkowych. Myślicie, że RODO jest dla was? Nie! To dla złodziei, wierzcie mi!