Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

RPO: smog narusza dobra osobiste

26
Podziel się:

Korzystanie z nieskażonego środowiska jest dobre osobistym – uznał Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO). Adam Bodnar wniósł do Sądu Okręgowego w Gliwicach, by ten uwzględnił pozew mieszkańca Rybnika w tej sprawie – informuje czwartkowa „Rzeczpospolita”.

Tak wygląda smog pekiński, kiedy wszyscy chowają się w domach. W Krakowie w sezonie grzewczym powietrze nie jest dużo lepsze.
Tak wygląda smog pekiński, kiedy wszyscy chowają się w domach. W Krakowie w sezonie grzewczym powietrze nie jest dużo lepsze. (Archiwum prywatne)

„Nie mogę wyjść z dziećmi na spacer, nie mogę uprawiać sportu na powietrzu, a w domu cały czas pracuje oczyszczacz powietrza” – cytuje skargę obywatela dziennik. Sąd rejonowy nie stwierdził jednak naruszenia jego dóbr osobistych.

W spór, który teraz będzie toczył się w drugiej instancji, włączył się RPO. Mieszkaniec Rybnika złożył do sądu pozew, w którym domaga się 50 tys. zł zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych z powodu zanieczyszczenia powietrza w mieście. Pozwał Skarb Państwa.

Jak informuje „Rzeczpospolita” w maju Sąd Rejonowy w Rybniku oddalił powództwo. Przyznał, że powietrze w mieście jest często zanieczyszczone, ale nie można tego uznać za naruszenie dobra osobistego w postaci zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
STKMS
3 lata temu
Przez ostanie dziesięciolecia w Polsce było kryniczne powietrze, wszędzie jak w sanatorium i dopiero PiS zatruł powietrze to zdrojowe jak zauważył RPO i to PiS zatruwając powietrze zatruł umysły Polaków tak że zachciało im się godności m.in poprzez uzyskiwane różne podwyżki płac, no co najważniejsze przestępstwa nazwano zgodnie z terminologią. Trzeba nadmienić, że pomoc TROLI własnych z POKO i pomocniczych od Moskali wyraźnie wskazują że zatrute powietrze płynie głównie z ośrodków wzorcowo sprzedanych przez PO spadkobierców UW i UD
Gosia
3 lata temu
Zadbajmy o swoje , o nasze życie , wymieniajmy stare kopciuchyhttps://www.kostrzewa.com.pl/strefa-niskich-cen
Ryb
3 lata temu
Odp się od Rybnika warszawskie wieśniaki!
Kmicic
3 lata temu
Bardzo słusznie, może wreszcie ten cały rząd zacznie coś robić aby nas nie truć, trzeba ich zmusić do działania aby odejść od węgla i to jak najszybciej
#stopprzemicy
3 lata temu
Panie RPO jakiez zaangazowanie jaka medialna sprawa bedzie okazja przed kamerami zabłysnąć podobnie jak przed obronie praw czlowieka mordercy a jakmnie policja pobila ,wlamala sie do.domu to szanowny RPO nawet odpowiedzia na pismo nie zaszczycil choc niedlugo bedzie poltora roku co pan przeskrobal ze boi sie policji,dlaczego nie realizuje pan ustawowych obowiazkow rpo czy musi dojsc do kolejnej tragedii.
...
Następna strona