Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

RPO: smog narusza dobra osobiste

26
Podziel się

Korzystanie z nieskażonego środowiska jest dobre osobistym – uznał Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO). Adam Bodnar wniósł do Sądu Okręgowego w Gliwicach, by ten uwzględnił pozew mieszkańca Rybnika w tej sprawie – informuje czwartkowa „Rzeczpospolita”.

Tak wygląda smog pekiński, kiedy wszyscy chowają się w domach. W Krakowie w sezonie grzewczym powietrze nie jest dużo lepsze.
Tak wygląda smog pekiński, kiedy wszyscy chowają się w domach. W Krakowie w sezonie grzewczym powietrze nie jest dużo lepsze. (Archiwum prywatne)
bDzKMIpx

„Nie mogę wyjść z dziećmi na spacer, nie mogę uprawiać sportu na powietrzu, a w domu cały czas pracuje oczyszczacz powietrza” – cytuje skargę obywatela dziennik. Sąd rejonowy nie stwierdził jednak naruszenia jego dóbr osobistych.

W spór, który teraz będzie toczył się w drugiej instancji, włączył się RPO. Mieszkaniec Rybnika złożył do sądu pozew, w którym domaga się 50 tys. zł zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych z powodu zanieczyszczenia powietrza w mieście. Pozwał Skarb Państwa.

bDzKMIpz

Jak informuje „Rzeczpospolita” w maju Sąd Rejonowy w Rybniku oddalił powództwo. Przyznał, że powietrze w mieście jest często zanieczyszczone, ale nie można tego uznać za naruszenie dobra osobistego w postaci zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzKMIqa
gospodarka
KOMENTARZE
(26)
antyekolog
rok temu
Niech pozwie sam siebie. Jedna celebrytka już wygrała , ale moim zdaniem winna być ukarana bo żądała czystego powietrza z drugiej strony lansowała samochód na ropę.
emigrant tmp ...
rok temu
ten RPO jest jakiś dziwny. Zacznijmy pozywać Państwo, bo nie mamy autostrad jak w Niemczech ani szybkich pociagów jak we Francji. Szybkie przemieszczanie nie jest dobrem osobistym? Albo, że nie ma wystarczajaco pieniędzy na służbę zdrowia, bo przecież to jest sporo ważniejsze od smogu dla naszego zdrowia. A może za to że państwo nie dopilnuje aby ludzie sprzatali po swoich psach? Bo przecież to podobne do smogu, który jest w większości produkowany przez innych palacych byle czym i wycinajacych DPF z diesli
Stan
rok temu
Biedne dzieci. Nie mogą wychodzić na dwór przez fobie chorego ojca. Ja chcę czystej wody w rzece, a nie ma jej prawie wcale. Nawet brudnej. Też mam prawo pozwać państwo?
bDzKMIqb
jazda samocho...
rok temu
Rozumiem, że p. Bodnar do pracy chodzi pieszo, nie jeździ samochodem, bo samochód wydziela spaliny a to jest smog.
Jola
rok temu
Pijany płotu się łapie. Niech ten nieudaczny rzecznik wreszcie zniknie z tak poważnego urzędu, bo kompromituje wspaniałą ideę.
...
Następna strona