Notowania

RPO: smog narusza dobra osobiste

Korzystanie z nieskażonego środowiska jest dobre osobistym – uznał Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO). Adam Bodnar wniósł do Sądu Okręgowego w Gliwicach, by ten uwzględnił pozew mieszkańca Rybnika w tej sprawie – informuje czwartkowa „Rzeczpospolita”.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Archiwum prywatne)
Tak wygląda smog pekiński, kiedy wszyscy chowają się w domach. W Krakowie w sezonie grzewczym powietrze nie jest dużo lepsze.

„Nie mogę wyjść z dziećmi na spacer, nie mogę uprawiać sportu na powietrzu, a w domu cały czas pracuje oczyszczacz powietrza” – cytuje skargę obywatela dziennik. Sąd rejonowy nie stwierdził jednak naruszenia jego dóbr osobistych.

W spór, który teraz będzie toczył się w drugiej instancji, włączył się RPO. Mieszkaniec Rybnika złożył do sądu pozew, w którym domaga się 50 tys. zł zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych z powodu zanieczyszczenia powietrza w mieście. Pozwał Skarb Państwa.

Jak informuje „Rzeczpospolita” w maju Sąd Rejonowy w Rybniku oddalił powództwo. Przyznał, że powietrze w mieście jest często zanieczyszczone, ale nie można tego uznać za naruszenie dobra osobistego w postaci zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rpo, smog w polsce, sąd, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-08-2019

antyekologNiech pozwie sam siebie. Jedna celebrytka już wygrała , ale moim zdaniem winna być ukarana bo żądała czystego powietrza z drugiej strony lansowała … Czytaj całość

08-08-2019

emigrant tmp ITten RPO jest jakiś dziwny. Zacznijmy pozywać Państwo, bo nie mamy autostrad jak w Niemczech ani szybkich pociagów jak we Francji. Szybkie … Czytaj całość

08-08-2019

StanBiedne dzieci. Nie mogą wychodzić na dwór przez fobie chorego ojca. Ja chcę czystej wody w rzece, a nie ma jej prawie wcale. Nawet brudnej. Też mam … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (25)