Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

RPP we wtorek podniesie stopy procentowe. Prognozy banków są zgodne

137
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych - nie mają wątpliwości ekonomiści Banku Pekao oraz Goldman Sachs. Przedstawiciele obu instytucji finansowych spodziewają się podwyżki o 50 punktów bazowych do 2,25 proc. Posiedzenie RPP zaplanowano na wtorek, choć pierwotnie w harmonogramie widniała późniejsza data.

RPP we wtorek podniesie stopy procentowe. Prognozy banków są zgodne
Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o stopach procentowych we wtorek. Na zdjęciu prof. Adam Glapiński (PAP, Darek Delmanowicz)

We wtorek 4 stycznia zbierze się Rada Polityki Pieniężnej i podejmie decyzję co do stóp procentowych. Ekonomiści spodziewają się kolejnej decyzji o podniesieniu stawki.

Stopy procentowe wzrosną

"Spodziewamy się, że na pierwszym posiedzeniu w 2022 r. Rada Polityki Pieniężnej podniesie główną stopę procentową o 50 pb. Zarówno komunikat po posiedzeniu, jak i konferencja prasowa prezesa NBP powinny przynieść kontynuację dotychczasowej linii w polityce pieniężnej - dalsze ruchy w polityce pieniężnej będą warunkowane trajektorią inflacji i perspektywami wzrostu gospodarczego" - czytamy w "Biuletynie tygodniowym" Banku Pekao.

Takiej samej decyzji spodziewają się analitycy Goldman Sachs. W komunikacie tłumaczą, że otoczenie gospodarcze i rynek panujące w Polsce sprzyjają jastrzębiej polityce banku centralnego. Wskazują, że prezes NBP prof. Adam Glapiński sam w wypowiedziach publicznych wskazywał, że dalsze zaostrzanie polityki jest konieczne, by powstrzymać inflację.

Zobacz także: Inflacja galopuje. Wicepremier wskazuje przyczynę

Tego samego oczekują też eksperci i analitycy rynkowi. Zaskoczenie natomiast wzbudził fakt, że doszło do niespodziewanego przyspieszenia posiedzenia RPP. Pierwotnie styczniowe zebranie miało się odbyć 12 stycznia. W money.pl informowaliśmy, że Rada podejmie decyzję o stopach procentowych bez wiedzy, jaki był odczyt inflacji za grudzień.

Inflacja odpuści w 2022 r., ale nie zniknie

Ekonomiści Banku Pekao w tygodniowym biuletynie szacują, że w I kwartale 2022 r. nastąpi spadek głównej miary inflacji CPI, czyli najpopularniejszej miary inflacji, pokazującej wzrost lub spadek cen wszystkich towarów i usług. Jak wskazują, za tym "stać będą przede wszystkim efekty bazowe związane z paliwami".

W grudniu jednak spodziewają się odczytu inflacji CPI na poziomie 8,6 proc. rok do roku. To z uwagi na wysoką inflację bazową. W uzasadnieniu eksperci Banku Pekao podkreślają, że obniżka akcyzy na paliwa pozostanie "praktycznie bez wpływu na grudniową inflację".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(137)
Tymek
5 miesięcy temu
Jeszcze niedawno pan Glapinski twierdził, że podwyżka stóp procentowych nie powstrzyma wysokiej inflacji, a teraz już czwarty raz miesiąc po miesiącu podwyższa się ludziom stopy. Trzeba było sukcesywnie raz w roku podnieść, a nie teraz odbijać sobie niepowodzenia. I to czyim kosztem- ludzi uczciwie pracujących, którzy finansują to państwo, a chcą tylko zapewnić dzieciom dach nad głową. Nie korzystają z socjalu i nic im się na e należy, bo w świetle irracjonalnych wyliczanek progowych są krezusami, ani rodzinne, ani tarcza na gaz czy prąd. Faktycznie w naszym kraju mieć swoje 50 metrów to nie lada wyczyn i fenomen, niedługo pensji zabraknie, żeby starczyło na opłaty i kredyt, dziękujemy , że tak o nas dbacie.
Gaga
5 miesięcy temu
Za co żyć mamy Panie Glapinski , tacy Polacy jak ja którzy całe życie zapieprzaja by mieć coś swojego i płacą podatki , nie biorą socjalu od Państwa, nawet do głowy im nie przychodzi by wyciągać ręce po kasę od Państwa. Takich Polaków PIS brzydko mówiąc "kopie w dupę" zabiera kasę na polski ład by dać tym co tylko czekają na mannę z nieba i tym samym wychwalają rządy PiS. głupota nie ma granic, zarżniecie polskich przedsiębiorców , zarżniecie Polaków na etatach i kto Wam będzie płacił podatki? Każdy normalny sprawiedliwy rząd pomaga tym co pracują i płacą podatki a nie wspiera tych co wola siedzieć w domach i nie pracują i takim jak my uczciwie pracującym, wykształconym Polakom, którzy znają zasady funkcjonowania Państwa- śmieją się w twarz. Brawo Panie Glapinski, dodać wzrost cen prądu i gazu. To niewątpliwie same sukcesy rządu PiS , tylko czemu tak wszyscy w TVP1 o tym milczycie? Brawo słów !!!! Tragedia.
interia
5 miesięcy temu
były dziewczynki było pięknie brak dziewczynek jest dno
Irena
5 miesięcy temu
To Pan Glapiński zresztą "fachura" powinien zjeść język za wypowiadanie głupot o deflacji
Boska
5 miesięcy temu
A ja to myślę, że większość spokojnie spłaci te kredyty. 500 PLN więcej do spłaty kredytu to jeszcze nie dramat. Połowę i tak rodzice spłacają. Te drugie pół na teściów się przerzuci. A oni chętnie będą spłacać żeby na wsi nie powiedziano, że nie dali rady i nowa chałupa pod młotek poszła. Dzieciom stopy życia nie można obniżać. Lans na wiosce musi być:-)
...
Następna strona