Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Tarcza antyinflacyjna uruchomiona. Od poniedziałku niższa akcyza na paliwa

6
Podziel się:

Tarcza antyinflacyjna ma doprowadzić do obniżki cen paliw. Jeszcze przed Świętami rząd decydował o obniżce akcyzy na paliwa. Kolejne działania osłonowe w związku drożyzną mają zacząć obowiązywać od nowego roku. Zgodnie z ustawą w tym czasie nastąpi też obniżka akcyzy na prąd i zwolnienie sprzedaży detalicznej paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.

Tarcza antyinflacyjna uruchomiona. Od poniedziałku niższa akcyza na paliwa
Tankowanie ma być tańsze. (Adobe Stock)

Od poniedziałku, 20 grudnia br. w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej obowiązuje obniżona akcyza na paliwa. Do 1 stycznia 2022 r. stawki akcyzy wynoszą: na benzyny silnikowe - 1369 zł na 1000 litrów; na oleje napędowe - 1065 zł na 1000 litrów; na biokomponenty stanowiące samoistne paliwa – 1065 zł na 1000 litrów; a na skroplone gazy do napędu silników spalinowych – 364 zł na 1000 kg.

1 stycznia 2022 r. stawki akcyzy na paliwa ulegną zmianie. Akcyza na benzyny wyniesie 1413 zł na 1000 litrów; oleje napędowe i biokomponenty stanowiące samoistne paliwa – 1104 zł na 1000 litrów; a na skroplone gazy do napędu silników spalinowych – 387,00 zł za 1000 kg. Ustawa przewiduje, że obniżone stawki będą obowiązywać do 31 maja 2022 r.

Zobacz także: Zmiany w podatkach i akcyzie? Kościński: analizujemy, system musi być sprawiedliwy

Obniżka akcyzy na prąd

Od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. z akcyzy na energię elektryczną zostaną zwolnieni odbiorcy w gospodarstwach domowych. Dla pozostałych odbiorców stawka wyniesie w tym okresie 4,60 zł/MWh.

Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży detalicznej nie będzie podlegała sprzedaż detaliczna benzyn silnikowych, olejów napędowych, biokomponentów stanowiących samoistne paliwa, gazów przeznaczonych do napędu silników spalinowych.

W ustawie przewiduje się również nałożenie obowiązku zamieszczania przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa, w którym dokonywana jest sprzedaż paliw silnikowych, czytelnej informacji o obniżeniu podatku akcyzowego na paliwa silnikowe oraz o niepodleganiu tych paliw opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży detalicznej.

Obniżone stawki

Z kolei sprzedawcy energii elektrycznej do 31 października 2022 r. są zobowiązani do przekazywania nabywcy końcowemu w gospodarstwie domowym informacji o obniżonych stawkach podatków na prąd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Dyrdymal
2 lata temu
Co z ulgami w PIT dla osób niepełnosprawnych?
naród nie wie...
2 lata temu
Oj, teraz naród sie dowie, jak wszystkie rządy RP od 30 lat doją obywatela!!! Akcyza 1413 zł/1000 l benzyny to 1,41 zł zawarte w cenie każdego litra paliwa. A przecież do tego Kowalski płaci 23 % vat! Oraz ponosi koszty opłat pośrednich, płaconych przez producenta i hurtowników, a zawartych w cenie końcowej.
Piotr
2 lata temu
Z artykułu wywnioskowałem, że obniżka będzie od 20 grudnia dp poczatku roku a potem w górę. Albo jakiś błąd, albo sam czegoś nie doczytałem
Benzyna
2 lata temu
Tarcza antyinflacyjna w wydaniu PiS to jak gaszenie pożaru benzyną.
niech
2 lata temu
zniosą opłatę którą wprowadzili