Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|

Prezydent podpisał obniżkę akcyzy na paliwa i prąd

172
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał w sobotę rano ustawę, która obniża akcyzę na prąd i paliwa oraz zawiesza podatek od sprzedaży detalicznej dla paliw. Jest to część Tarczy Antyinflacyjnej rządu Mateusza Morawieckiego. Dzięki niej inflacja może na początku przyszłego roku spaść o 1,5 pkt. proc. Nie działa ona jednak na przyczyny wzrostu cen w Polsce i może odbić nam się czkawką w dalszej części roku - ostrzegają ekonomiści.

Prezydent podpisał obniżkę akcyzy na paliwa i prąd
Prezydent podpisał zmiany, jakie wprowadza ustawa o podatku akcyzowym i podatku od sprzedaży detalicznej (East News, Jakub Kaminski)

Prezydent podpisał zmiany, jakie wprowadza ustawa o podatku akcyzowym i podatku od sprzedaży detalicznej. To reakcja na rosnące ceny paliw i energii elektrycznej.

Ustawa przewiduje:

  • obniżkę stawek podatku na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe,
  • zwolnienie z akcyzy dla energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe,
  • wyłączenie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.

Zdaniem rządu dzięki temu złagodzi się podwyżki cen prądu i umożliwi obniżenie cen paliw sprzedawanych na stacjach benzynowych. Cała Tarcza Antyinflacyjna ma zdaniem ekonomistów obniżyć inflację w pierwszych miesiącach przyszłego roku o 1-1,5 pkt. proc. Niestety, w dłuższej perspektywie może ona jednak działać proinflacyjnie ze względu na dodatkowy impuls popytowy.

BNP Paribas przewiduje np., że szczyt inflacji przypadnie na czerwiec 2022 r. i wyniesie ok. 8,2 proc. Wtedy tarcza już przestanie działać, o ile nie przedłuży jej rząd. Dzięki zmianom, jak przekonywał m.in. Daniel Obajtek, cena paliwa może spaść o nawet 30 groszy.

Zobacz także: Tarcza antyinflacyjna dla każdego? Semeniuk o szczegółach walki z inflacją

Niższa akcyza na prąd i paliwa

Ustawa przewiduje, że obniżone stawki będą obowiązywać do 31 maja 2022 r. Między 20 grudnia a 1 stycznia akcyza na benzyny silnikowe wyniesie 1369 zł na 1000 litrów; na oleje napędowe - 1065 zł na 1000 litrów; na biokomponenty stanowiące samoistne paliwa – 1065 zł na 1000 litrów; a na skroplone gazy do napędu silników spalinowych – 364 zł na 1000 kg.

Od 1 stycznia akcyza na benzyny wyniesie 1413 zł na 1000 litrów; oleje napędowe i biokomponenty stanowiące samoistne paliwa – 1104 zł na 1000 litrów; a na skroplone gazy do napędu silników spalinowych – 387,00 zł za 1000 kg.

Stawka akcyzy na energię elektryczną w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r. wyniesie 4,60 zł/MWh.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Pilne
KOMENTARZE
(172)
Tymon
2 lata temu
Ja tam już dziś tankowałem na orlenie i zobaczyłem niższe ceny, jednakże można zobaczyć, że pan Obajtek wpłynął na rząd.
Horus
2 lata temu
Ten kraj jest już dawno stracony. Jedyne co się w nim opłaca to wyjechać.
azorek
2 lata temu
paliwa już teraz powinny być tańsze o 20-30 gr bo o tyle potaniały w hurtowniach orlenu i lotosu. tylko jakoś na stacjach za bardzo tego nie widać!
Roziu
2 lata temu
A jak Obajtek liczy te 30 groszy? 1l = 6 zl. Obniza podatek z 23 na 8 [%]. 15% z 6 nie wychodzi 30 groszy.
podatnik
2 lata temu
Nie rozumiem Narodu mieszkającego na terenach między Bugiem a Odrą zwanego PRLelem bis. Inflacja już przebiła 30%(koszyk emeryta), podwyżki cen gazu i prądu i nikt nie protestuje? Natomiast w sprawie prywatnego biznesu amerykańskiego założonego przez dwóch kapusi SB i zwanego TVN a jakże pod Pałacem Prezydenckim i w wielu innych miastach w Polsce. Wyznaczono datę: 19 grudnia o godzinie 19.
...
Następna strona