Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Niższy VAT na paliwa. Ważny apel ministra finansów

13
Podziel się:

O możliwość tymczasowego zastosowania w Polsce obniżonej stawki VAT na paliwa zaapelował do komisarza UE ds. gospodarki Paolo Gentiloniego minister finansów Tadeusz Kościński – przekazał we wtorek resort.

Niższy VAT na paliwa. Ważny apel ministra finansów
Tadeusz Kościński zaapelował o czasowe zastosowanie w Polsce obniżonej stawki VAT na paliwa (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

"Z uwagi na fakt, że wzrost cen paliw przekłada się na ceny towarów i usług, obniżenie stawki VAT na paliwa mogłoby przyczynić się do ograniczenia negatywnych skutków wzrostu cen na artykuły pierwszej potrzeby, które dotykają przede wszystkim gospodarstwa domowe i rodziny" – wskazał Kościński, cytowany w komunikacie MF. Stąd - jak wyjaśnił - jego pismo do unijnego komisarza ds. gospodarki Paolo Gentiloniego o możliwość wprowadzenia przez Polskę tymczasowej niższej stawki VAT na paliwa.

"Byłby to czasowy środek nakierowany na określony sektor w celu ograniczenia skutków wysokiej inflacji" – zaznaczył w liście szef MF.

Zobacz także: Kiedy obniżka VAT? Wiceminister nie ma dobrych wieści

Niższy VAT na paliwa

Resort dodał, że pismo w sprawie obniżenia (od 20 grudnia 2021 do 31 maja 2022 r.) VAT z 23 proc. na 8 proc. na paliwa silnikowe (m.in. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzyna, gaz skroplony LPG), jest pierwszym etapem działań podjętych przez rząd.

MF stwierdziło, że na skutek wzrostu cen drożeją koszty transportu, dostaw, a także towarów i usług - również podstawowych, takich jak żywność. "Trend wzrostu cen paliw silnikowych ma bezpośredni wpływ na zjawisko inflacji" - zaznaczono.

Resort przekazał, że wdrażane przez MF w zakresie VAT działania zakładają też obniżkę tego podatku od stycznia do marca 2022 r. m.in. na dostawy gazu (z 23 proc. na 8 proc.). "Dla budżetu to koszt ok. 0,7 mld zł, na zmianach skorzysta ponad 9 mln gospodarstw domowych" – stwierdzono.

Elementem tarczy antyinflacyjnej jest też obniżka VAT na: energię elektryczną (z 23 proc. do 5 proc.) – co ma kosztować budżet ok. 1,15 mld zł; oraz energię cieplną (z 23 proc. na 8 proc.) – "na zmianach skorzysta ok. 6,5 mln gospodarstw domowych, dla budżetu to koszt ok. 0,5 mld zł".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
vat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
Krzysztof
2 lata temu
Inflacja się nie zatrzyma , gdyż dla Firm to żadna ulga różnice 17 % oddadzą z Usługi , a przeciętny kowalski ma tańsze paliwo i więcej kasy na towary które często są celowo wstrzymywane dla podbicia ceny . Tak samo oprocentowanie dla kredytów zaciągniętych kilka lat temu. Budowlanka już staje i pociągnie za sobą wszystko . Kochani politycy , wszystkie ostatnio podjęte zabiegi antyinflacyjne są tylko żniwami dla banków i Urzędu skarbowego .Przykre że dla populizmu niszczy się stabilność gospodarki :(
patriotka
2 lata temu
Myślę, że nie tylko małe firmy transportowe upadną, ciekawe kto będzie to wszystko woził i za jaką cenę.
Wozik
2 lata temu
,,"Dla budżetu to koszt ok. 0,7 mld zł, na zmianach skorzysta ponad 9 mln gospodarstw domowych" – stwierdzono.,, Sfinansuje to transport, bo paliwo 8% a usługa 23%- ile małych firm transportowych upadnie?
Kiedy koniec ...
2 lata temu
Najpierw od kilku lat PiS nakręca inflację, a teraz prosi Unię o możliwość obniżki akcyzy. Typowe dla PiS - sami zepsują, a później szukają na kogo to tym razem zwalić swoją winę? Zupełny brak ODPOWIEDZIALNOŚCI. Psują Państwo Polskie od ponad 6-ciu lat, w każdej dziedzinie. SKANDAL
pablog
2 lata temu
nie zmieni to ceny w sklepie dla nas, szkoda, że tego nie wiedzą