Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Akcyza na paliwa i energię ma pójść w dół. Senat kieruje nowe prawo do komisji

2
Podziel się:

Akcyza na energię elektryczną i paliwa ma zostać obniżona, do tego w dół ma pójść opłata emisyjna, a sprzedaż paliw ma zostać zwolniona z podatku od sprzedaży detalicznej. Takie są założenia ustawy, nad którą we wtorek pracował Senat. Izba wyższa parlamentu zaproponowała poprawkę, w myśl której obniżce ma ulec również akcyza na olej opałowy.

Akcyza na paliwa i energię ma pójść w dół. Senat kieruje nowe prawo do komisji
Akcyza na paliwa i energię ma pójść w dół. Senat kieruje nowe prawo do komisji (Pixabay, BeatriceBB)

We wtorek w Senacie odbyła się debata na temat ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Jej głównym celem jest obniżenie akcyzy na energię elektryczną. W przypadku prądu sprzedawanego gospodarstwom domowym sprzedaż będzie zwolniona z akcyzy, a przy sprzedaży dla przedsiębiorców akcyza spadnie do 4,6 zł za MWh z obecnych 5 zł za MWh.

Dodatkowo ustawa wprowadza obniżkę akcyzę na paliwa silnikowe, spada także opłata emisyjna, a także wprowadza zwolnienie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.

Dwie komisje senackie, czyli Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisja Budżetu i Finansów Publicznych, rekomendowały przyjęcie ustawy bez poprawek. W trakcie debaty senatorowie pytali jednak o kwestię akcyzy na gaz płynny oraz olej opałowy.

Zobacz także: Obniżka akcyzy na paliwa. Stacje na tym zarobią?

Jak powiedział w Senacie wiceminister finansów Piotr Patkowski, jest grupa produktów, dla których obciążenie podatkami jest już na minimalnym poziomie i nie można ich obniżyć bardziej w świetle przepisów unijnych. Do takich produktów zaliczył Patkowski płynny gaz ziemny. Tłumaczył, że dla osób, którym rząd nie może obniżyć obciążeń podatkowych, jest dodatek osłonowy.

Akcyza na olej opałowy w dół?

- W przypadku oleju opałowego mogłaby być przestrzeń do obniżki akcyzy, ale trzeba pamiętać, że olej opałowy jest w tej samej kategorii co paliwa dieslowe, a musimy patrzeć na to pod kątem możliwości rozszczelnienia pakietu paliwowego, który wdrażaliśmy z wielkim trudem. Musimy zwrócić uwagę, aby nie rozszczelnić pakietu paliwowego – powiedział Piotr Patkowski.

Senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, były prezes NIK, zapowiedział mimo to złożenie poprawki, mającej na celu obniżkę akcyzy na olej opałowy. - Zgłaszamy taką poprawkę, bo nie możemy traktować obywateli ogrzewających domy olejem opałowym gorzej niż innych obywateli – tłumaczył.

W rezultacie Senat zdecydował o ponownym skierowaniu ustawy do Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. Głosowanie nad ustawą zaplanowane zostało na koniec obecnego posiedzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Polak
2 lata temu
Obniżą akcyzy i cześć podatków na jakieś pół roku czyli do przedterminowych wyborów. Potem jeśli wygrają jak dokręcą śrubę to będziemy druga bialorusią. Dziad Kaczyński pewnie zejdzie ze sceny. Jednak ziobrow, mejzow, broch, szumowin od respiratorów, kurwskich już nikt o nic nie powstrzyma.
Obserwator
2 lata temu
Czekają aż cena ropy spadnie i wtedy ogłoszą, że kolejny sukces osiągnęliśmy w postaci niższych cen. Zamiast kupować jak jest tanio i magazynować to lepiej Pier. Lic o kolejnych sukcesach w zwalczaniu problemów wywołanych przez siebie tj. Podatek od sprzedaży detalicznej. Poza tym pokazał nr 1, że trzeba wyprzedawać majątek tu w Polsce i wkrótce się wyniesie za granicę. Będzie góralem na górze Synaj.