Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Rybacy w desperacji. Rząd: pomoc była, jesteśmy zaskoczeni

20
Podziel się:

Wędkarze rekreacyjni otrzymali w 2020 roku z budżetu państwa bezzwrotne dotacje w kwocie 14 milionów złotych – odpowiedział minister infrastruktury protestującym rybakom, którzy w sobotę blokowali drogę na Hel. Protestujący uważają, że rząd zapomniał o armatorach rybołówstwa rekreacyjnego.

Rybacy w desperacji. Rząd: pomoc była, jesteśmy zaskoczeni
Protest rybaków.. Rząd odpowiada na chłodno. (Adam Warżawa)

Sobotni protest dotyczył zakazu połowów dorsza we wschodniej części Bałtyku. Zakaz został przedłużony jesienią zeszłego roku i obowiązuje do tej pory. Organizatorzy protestu uważają, że rząd zapomniał o armatorach rybołówstwa rekreacyjnego.

Armatorzy zajmujący się rybołówstwem rekreacyjnym są w ciężkim położeniu po decyzji Unii Europejskiej, która wprowadziła od stycznia 2020 roku zakaz połowu dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego, także połowu rekreacyjnego. Zakaz został wprowadzony ze względu na fatalny stan populacji tego gatunku w Bałtyku.

Armatorzy rybołówstwa rekreacyjnego blokowali w sobotę w godz. 9-14 drogę wojewódzką na wyjeździe z Władysławowa na Półwysep Helski, przechodząc przez przejście dla pieszych. Rybaków wspierali rolnicy zrzeszeni w Agrounii, na czele z jej liderem Michałem Kołodziejczakiem.

Zobacz także: Dorsz z przyłowu, mimo zakazu. Ekspertka: Nie można tego jeść

"W związku z tragiczną sytuacją armatorów rybołówstwa rekreacyjnego postanowiliśmy przystąpić do wznowienia akcji protestacyjnych. Do dnia dzisiejszego podpisane porozumienie z ówczesnym Ministrem Gospodarki Morskiej Markiem Gróbarczykiem nie zostało zrealizowane. We wszystkich polskich portach stoją statki, które już nie wrócą do zawodu” – informowali protestujący.

Co na to rząd? Ministerstwo infrastruktury wydało komunikat, w którym czytamy, że w 2020 roku wędkarze rekreacyjni w związku z brakiem możliwości kontynuowania działalności spowodowanym wystąpieniem stanu epidemii otrzymali z budżetu państwa bezzwrotne dotacje w łącznej kwocie 14 mln zł.

Resort wyjaśnia, że wsparcie finansowe mogło zostać przyznane przedsiębiorcy w związku z wycofaniem jachtu komercyjnego z działalności poprzez jego zezłomowanie, przekazanie albo przystosowanie do wykonywania innej działalności. Pomoc ta miała na celu wsparcie przedsiębiorców, którzy nie mogli kontynuować działalności w następstwie wystąpienia COVID-19.

- Pomoc otrzymali wszyscy wnioskodawcy, którzy spełnili bardzo niewygórowane warunki formalne. Wsparcie wynosiło od 200 do 600 tys. zł na jednego wnioskodawcę. Dlatego jesteśmy zaskoczeni pojawiającymi się w przestrzeni publicznej głosami krytyki, jakoby wędkarze rekreacyjni pozostali bez wsparcia ze strony państwa w czasie pandemii. To nieuzasadnione twierdzenie - powiedział, wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
CZARNOWIDZ
2 lata temu
To jest Normalka Narzekanie - Jak weszli Ci do Unii, przestało się opłacać - Właśnie ci maja sprzęt za Miliony, dotacje, dodatki, wyrównania, odszkodowania - Pod domem 2 - 3 samochody i się nie opłaca - Nie przynosi zysku, sprzedać i do Pracy iść, zarobisz więcej
CZARNOWIDZ
2 lata temu
To jest Normalka Narzekanie - Jak weszli Ci do Unii, przestało się opłacać - Właśnie ci maja sprzęt za Miliony, dotacje, dodatki, wyrównania, odszkodowania - Pod domem 2 - 3 samochody i się nie opłaca - Nie przynosi zysku, sprzedać i do Pracy iść, zarobisz więcej
MIECIO
2 lata temu
Znam środowisko rybaków od 30 lat . Żyją jak pączki w maśle , ze wszystkich stron dotowani z UE od momentu wejścia Polski do niej ( a to dotacja do łodzi ,a to do sprzętu , ,a to na zakup urządzeń na wyposażenie łodzi ,a to za postojowe kiedy nie łapią ryb etc. ) . Zobaczcie jakimi brykami jeżdżą . Kasując łodzie dostają z UE za to pieniądze . Najbardziej zawsze krzyczą ci co mają najwięcej ,patrz rolnicy ,rybacy , górnicy . Wstyd .
senior sędziw...
2 lata temu
pomoc potrzebna jest politykom PIS to oni o wszystko zabiegają nawet Witek rozdaje co może - swoim urzednikom dała 45000 zł nagrody a przydaloby się znacznuie więcej, a taki obajtek to dopiero dotacji potrzebuje , a kurski to co ??? myslicie że jesteście pierwsi w kolejce??? ...... ... .... no nie przesadzajcie bierzcie przyklad z dudy, szumowskiego, obajtka kurskiego.... i motyki w garść - kto dużo pracuje ten nie je i nie ma dotacji !!!!
doD
2 lata temu
podziekujcie tfuskowi i EU , gdybysmy nie byli w EU , to moglibysmy łowic co chcemy, glosujcie dalej za EU , niedlugo biurokraci zakaza wszystkiego