Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rynek mieszkaniowy. Polacy kupują dziury w ziemi

56
Podziel się

Jedno na dziesięć mieszkań, będących obecnie w sprzedaży, jest już gotowe. Pozostałe 9 jest w trakcie budowy, a część nawet nie ma jeszcze nawet wylanych fundamentów. A Polacy i tak kupują.

Na takim etapie budowy zazwyczaj deweloper ma już do sprzedania pojedyncze mieszkania
Na takim etapie budowy zazwyczaj deweloper ma już do sprzedania pojedyncze mieszkania (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)
bDJlnHph

Jak pisze środowa "Rzeczpospolita", zaledwie 10-12 proc. wszystkich nieruchomości na sprzedaż już fizycznie można zobaczyć. Nie tylko na wizualizacjach i projektach.

To dane portalu RynekPierwotny.pl. Najlepiej pod tym względem jest we Wrocławiu. Tu aż 1756 mieszkań już stoi. W sprzedaży w całym mieście jest ponad 9 tys. nieruchomości, a to oznacza, że prawie 19 proc. to inwestycje ukończone.

Nieźle jest jeszcze w Gdańsku, gdzie wskaźnik ten wynosi niespełna 14 proc. To jednak wyjątki.

bDJlnHpj

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

W pozostałych dużych miastach gotowe jest ledwie co dziesiąte mieszkanie. Tak jest w Warszawie czy w Poznaniu. Z kolei w Krakowie kupujący mogą zobaczyć lokal tylko w 6,7 proc. przypadków, a w Lublinie taki przywilej dotyczy jednego na sto mieszkań.

bDJlnHpp

Mimo to zainteresowanie nie słabnie, a deweloperzy wyprzedają swoje inwestycje na pniu.

Murapol na przykład w momencie, gdy oddaje do użytku inwestycje, to ma już w niej 90 proc. wykupionych lokali. Pozostają pojedyncze.

Zresztą kupowanie na rok-dwa przed ukończeniem budowy ma też swoje plusy. Zdarza się, że cena jest wtedy niższa. Ale z drugiej strony - banki nie zawsze przychylnie patrzą na takie inwestycje przy udzielaniu kredytu.

bDJlnHpq

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl mówią "Rzeczpospolitej", że sprzedaż nowych mieszkań jest obecnie w fazie koniunkturalnej "górki". - Tyle, że jest to górka dość mocno przeciągająca się w czasie - mówi jeden z nich, Jarosław Jędrzyński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJlnHpK
budownictwo
nieruchomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(56)
koka inna
rok temu
Pijany bełkot poparzonego id ioty . W mieście w którym mieszkam setki mieszkań stoją puste w olbrzymich blokach zasiedlone jest po max 15 % lokali. Deweloperzy budują owsem tylko chętnych coraz mniej.Ale jaki "chwytliwy" artykuł." ....kupują dziury w ziemi...." Dziurę w wiedzy to ma raczej autor tego gniota
ronin
rok temu
A bańka budowlana rośnie i pęknie jak w 2010 w Irlandii.
mieszczuch z ...
rok temu
Tylko za kilka lat nie kwiczcie jak frankowicze gdy zostaniecie z dziurą w ziemi i z kredytem w banku a deweloper ogłosi upadłość.
bDJlnHpL
Twój nick
rok temu
Kiedyś było kup pan cegłę, dziś kup pan dziurę:)
Najemca
rok temu
Skąd się bierze tyłu najemców mieszkań kupowanych pod wynajem? Szara strefa. Ludzie zarabiają na czarno. Stać ich na drogi wynajem ale nie dostaną kredytu. Gdyby było inaczej sami wzięliby kredyt i splacali sobie mieszkania. Reszta klientów to studenci. Tyle że idzie niż i będzie ich mniej. Już widać problemy ze znalezieniem najemców. Ja się cieszę bo będzie konkurencja.
...
Następna strona