Notowania

budownictwo
13.11.2019 07:16

Rynek mieszkaniowy. Polacy kupują dziury w ziemi

Jedno na dziesięć mieszkań, będących obecnie w sprzedaży, jest już gotowe. Pozostałe 9 jest w trakcie budowy, a część nawet nie ma jeszcze nawet wylanych fundamentów. A Polacy i tak kupują.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Na takim etapie budowy zazwyczaj deweloper ma już do sprzedania pojedyncze mieszkania (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Jak pisze środowa "Rzeczpospolita", zaledwie 10-12 proc. wszystkich nieruchomości na sprzedaż już fizycznie można zobaczyć. Nie tylko na wizualizacjach i projektach.

To dane portalu RynekPierwotny.pl. Najlepiej pod tym względem jest we Wrocławiu. Tu aż 1756 mieszkań już stoi. W sprzedaży w całym mieście jest ponad 9 tys. nieruchomości, a to oznacza, że prawie 19 proc. to inwestycje ukończone.

Nieźle jest jeszcze w Gdańsku, gdzie wskaźnik ten wynosi niespełna 14 proc. To jednak wyjątki.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

W pozostałych dużych miastach gotowe jest ledwie co dziesiąte mieszkanie. Tak jest w Warszawie czy w Poznaniu. Z kolei w Krakowie kupujący mogą zobaczyć lokal tylko w 6,7 proc. przypadków, a w Lublinie taki przywilej dotyczy jednego na sto mieszkań.

Tak prezentuje się Polska Stacja Polarna Hornsund.
Roczny pobyt na Arktyce? Naukowcy PAN poszukują chętnych na ekspedycję

Mimo to zainteresowanie nie słabnie, a deweloperzy wyprzedają swoje inwestycje na pniu.

Murapol na przykład w momencie, gdy oddaje do użytku inwestycje, to ma już w niej 90 proc. wykupionych lokali. Pozostają pojedyncze.

Zresztą kupowanie na rok-dwa przed ukończeniem budowy ma też swoje plusy. Zdarza się, że cena jest wtedy niższa. Ale z drugiej strony - banki nie zawsze przychylnie patrzą na takie inwestycje przy udzielaniu kredytu.

Amazon Go może ruszyć na podbój Europy, także Polski
Amazon może wejść do nas ze sklepami autonomicznymi już za 2-3 lata. Polacy szybko do tego przywykną

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl mówią "Rzeczpospolitej", że sprzedaż nowych mieszkań jest obecnie w fazie koniunkturalnej "górki". - Tyle, że jest to górka dość mocno przeciągająca się w czasie - mówi jeden z nich, Jarosław Jędrzyński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: budownictwo, nieruchomości, rynek mieszkaniowy, mieszkania, dziura w ziemi
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-11-2019

koka innaPijany bełkot poparzonego id ioty . W mieście w którym mieszkam setki mieszkań stoją puste w olbrzymich blokach zasiedlone jest po max 15 % lokali. … Czytaj całość

13-11-2019

roninA bańka budowlana rośnie i pęknie jak w 2010 w Irlandii.

13-11-2019

mieszczuch z M1Tylko za kilka lat nie kwiczcie jak frankowicze gdy zostaniecie z dziurą w ziemi i z kredytem w banku a deweloper ogłosi upadłość.

Rozwiń komentarze (56)