Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Rząd ograniczy podwyżki za ogrzewanie. Minister klimatu potwierdza

125
Podziel się:

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa potwierdziła nieoficjalne ustalenia, według których rząd wkrótce przedstawi szczegóły wsparcia dla odbiorców ciepła. - Zapewnimy rekompensaty i ograniczymy podwyżki dla obywateli - przekazała w piątek szefowa MKiŚ. Pomoc ma trafić też do tzw. odbiorców wrażliwych, czyli do szkół, szpitali czy żłobków.

Rząd ograniczy podwyżki za ogrzewanie. Minister klimatu potwierdza
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Szefowa MKiŚ podkreśliła, że "przez skokowe zmiany cen surowców energetycznych branża ciepłownicza mierzy się z problemem wysokich cen gazu". "Dlatego już wkrótce przedstawimy dodatkowe przepisy jeszcze mocniej chroniące odbiorców ciepła. Zapewnimy rekompensaty i ograniczymy podwyżki do obywateli" - poinformowała minister Moskwa na Twitterze.

Będzie wsparcia dla odbiorców ciepła. Minister klimatu potwierdza doniesienia

Rzecznik resortu Aleksander Brzózka, dopytywany przez PAP w piątek, do kogo trafi pomoc, wskazał m.in. na mieszkańców bloków - odbiorców ciepła systemowego, a także na tzw. odbiorców wrażliwych, czyli szkoły, szpitale czy żłobki.

W czwartek źródło zbliżone do rządu informowało PAP, że w najbliższych dniach rząd ma przyjąć rozwiązania, które będą przeciwdziałać skokowym, nawet kilkuset procentowym podwyżkom za ciepło. W ubiegłym roku w związku z kryzysem energetycznym i rosnącymi cenami nośników energii m.in. gazu i węgla parlament przegłosował ustawę mającą ograniczyć podwyżki cen za ogrzewanie dla odbiorców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ekonomista studzi entuzjazm ws. inflacji. "Czegoś takiego nie było od 30 lat"

Zgodnie z nią w tym sezonie grzewczym, czyli od 1 października 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r. wprowadzono mechanizm sprzedaży ciepła z rekompensatą dla wytwórców.

Podwyżki znacznie powyżej limitu

Uzasadniając ustawowe ograniczenie podwyżek cen za ogrzewanie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa tłumaczyła, że - po wprowadzeniu tzw. ciepła z rekompensatą - maksymalna podwyżka za ogrzewanie i ciepłą wodę dla odbiorców indywidualnych ciepła systemowego nie powinna wynosić więcej niż 40 proc. Mimo wejścia w życie tych przepisów w wielu miejscach podwyżki były większe i znacznie przekraczały zapowiadane 40 proc.

Wynika to m.in. z wyjściowej stawki za ciepło, jaką do tej pory płacili mieszkańcy. Jeśli była ona znacznie niższa od średniej krajowej, a sytuacja na rynku zmusiła wytwórcę do podniesienia ceny, to mimo zastosowania mechanizmu ceny z rekompensatą, procentowy wzrost ceny ciepła mógł przekroczyć 40 proc.

W ustawie, która wprowadziła ceny ciepła z rekompensatą zastosowano bowiem pułapy cen, których nie można przekroczyć w rozliczeniach z odbiorcami - 150,95 zł/GJ netto dla ciepła wytwarzanego ze źródeł gazowych, czyli ciepłowni gazowych oraz 103,82 zł/GJ netto dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach, czyli np. w ciepłowni opalanych węglem.

Propozycja rządu dla odbiorców ciepła

Źródło informowało PAP, że jednym z rozwiązań, które ma zostać zaproponowane jest częściowy powrót do starej taryfy, czyli tej obowiązującej przed 1 października 2022 r.

Jeśli nowa taryfa ciepła obowiązująca po 30 września 2022 roku wprowadzałaby podwyżki wyższe niż 40 proc., wówczas będzie stosowana skorygowana cena - "stara taryfa", która obowiązywała do końca września ubiegłego roku, powiększona maksymalnie o 40 proc. Cena wytworzenia ciepła nie będzie mogła być jednak wyższa niż obowiązujące już pułapy, czyli 150 zł i 103 zł - powiedziało w czwartek PAP źródło.

W czwartek PKN Orlen poinformował, że PGNiG Obrót Detaliczny (należący do Grupy Orlen) wprowadza nowe rozwiązanie, które w 2023 r. zagwarantuje wytwórcom ciepła gaz po maksymalnej cenie 400 zł za MWh za zamówiony wolumen i pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie dla odbiorców końcowych. By skorzystać z tej oferty wymagane będzie podpisanie stosownego porozumienia ciepłowni z koncernem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(125)
Bea
rok temu
Podwyzki ceny na cieplo akceptowane są przez rząd Urząd Regulacji Ebergetyki Po co były akceptowane podwyżki, a jednocześnie dawane rekompensaty, które w żaden sposób nie wyrównują podwyżek Wystarczyłoby zamrozic ceny w październiku i sprawa byłaby prosta. A tak skomplikowano jak zwykle wszystko maksymalnie, ustawa wchodzi za 14 dni a nie ma jeszcze przepisów jak to liczyć, komu należy się zamrożenie cen
Ciepło ?
rok temu
Rząd ograniczy podwyżki za ogrzewanie... W zamian każdemu da parę ton piachu kamieni mułu i niepalnego miału z egzotycznych ciepłych krajów i bujać się !🤣
dociekliwy Po...
rok temu
A czy pani moskwa ma u siebie w domu zalecane, nam, Polakom jedynie 17 stopni w domu?
prezes:
rok temu
nie może być tak, aby firmy ustalały wysokie ceny, bo to jest szkodliwe dla ludzi. Ceny powinna wyznaczać przewodnia siła narodu. Jak będzie źle to trzeba przywrócić kartki i PGR'y. Aha, jeszcze jedno: trzeba szybko wyjść z unii bo oni nie pozwalają nam rządzić tak jak chcemy.
Janusz
rok temu
Gdy dostaniemy środki z Unii Europejskiej, to będzie realizacja przedwyborczych obiecanek-cacanek. Oczywiście, również zostaną zapełnione konta finansowe osób rządzących Polską.
...
Następna strona