Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Będzie kolejne wsparcie od rządu? Tym razem dla odbiorców ciepła

104
Podziel się:

Według źródeł Polskiej Agencji Prasowej w najbliższych dniach rząd ma zaproponować rozwiązania, które będą przeciwdziałać drastycznym, nawet kilkuset procentowym podwyżkom opłat za ciepło. Nowe przepisy są obecnie w przygotowaniu. Oto co miałyby zakładać.

Będzie kolejne wsparcie od rządu? Tym razem dla odbiorców ciepła
Zamrożenie cen gazu dla gospodarstw domowych w 2023 r. ma kosztować 20-40 mld zł. Na zdj. premier Mateusz Morawiecki (Getty Images, SOPA Images)

W ubiegłym roku w związku z kryzysem energetycznym i rosnącymi cenami nośników energii m.in. gazu i węgla parlament przegłosował ustawę mającą ograniczyć podwyżki cen za ogrzewanie dla odbiorców. Zgodnie z nią w tym sezonie grzewczym, czyli od 1 października 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r. wprowadzono mechanizm sprzedaży ciepła z rekompensatą dla wytwórców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: To plan na rozliczenie PiS. "Czarna lista" i pierwsze nazwisko

Wysokie rachunki za ogrzewanie. Rząd ma przedstawić propozycję wsparcia

Po wejściu w życie nowego prawa w wielu miejscach podwyżki były jednak znaczne, jak informowały media, przykładowo ciepłownia w Piasecznie w ostatnich latach płaciła za gaz 93 zł/MWh, a na pierwszy kwartał 2023 r. został już kupiony w cenie 720 zł/MWh.

Uzasadniając ustawowe ograniczenie podwyżek cen za ogrzewanie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa tłumaczyła, że - po wprowadzeniu tzw. ciepła z rekompensatą - maksymalna podwyżka za ogrzewanie i ciepłą wodę dla odbiorców indywidualnych ciepła systemowego nie powinna wynosić więcej niż 40 proc.

Rzeczywiście w niektórych przypadkach proponowane podwyżki są nawet o kilkaset procent wyższe, choć mieszczą się w ustawowym limicie 150 i 103 zł za GJ. Wynika to z wyjściowej stawki za ciepło, jaką do tej pory płacili mieszkańcy. Jeśli była ona znacznie niższa od średniej krajowej, a sytuacja na rynku zmusiła wytwórcę do podniesienia ceny, to mimo zastosowania mechanizmu ceny z rekompensatą, procentowy wzrost ceny ciepła mógł przekroczyć 40 proc. - przekazało źródło PAP.

W ustawie, która wprowadziła ceny ciepła z rekompensatą zastosowano pułapy cen, których nie można przekroczyć w rozliczeniach z odbiorcami - 150,95 zł/GJ netto dla ciepła wytwarzanego ze źródeł gazowych, czyli ciepłowni gazowych oraz 103,82 zł/GJ netto dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach, czyli np. w ciepłowni opalanych węglem.

Co zakłada propozycja?

Źródło zbliżone do rządu poinformowało PAP, że w związku z zaistniałą sytuacją rząd zamierza interweniować. - Przygotowywane są przepisy, które mają być zaproponowane w ciągu najbliższych dni. Mają one przeciwdziałać tak wysokim podwyżkom cen za ciepło - wskazało.

- Jeśli nowa taryfa ciepła obowiązująca po 30 września 2022 r. wprowadzałaby podwyżki wyższe niż 40 proc., wówczas będzie stosowana skorygowana cena - "stara taryfa", która obowiązywała do końca września ubiegłego roku, powiększona maksymalnie o 40 proc. Cena wytworzenia ciepła nie będzie mogła być jednak wyższa niż obowiązujące już pułapy, czyli 150 i 103 zł - powiedział informator PAP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(104)
Janek
2 miesiące temu
To kacze oszustwo -przekręt te rządowe osłony
AQQ
2 miesiące temu
a jakie pieniądze ma rząd że łaskawie ofiaruje wsparcie ? rząd ma tylko te pieniądze które wyłudzi od Polaków więc takie janosikowanie to zwykła ściema !
czary mary be...
2 miesiące temu
Kiedy obywatel dowie się ile na prawdę kosztuje gaz,energia elektryczna,ciepło systemowe,benzyna,węgiel?
Ico
2 miesiące temu
Jak to „wsparcie od rządu”??? To z naszych podatków wszystko idzie. Najpierw łupią a potem łaskawie dają.
rowne
2 miesiące temu
CZY WSPIERANIE JEDNYCH NIEPRACUJĄCYCH A OGRANICZANIE INNYCH RACUJĄCYCH W RÓŻNYCH DARACH TO DYSKRYMINACJA? KTO NIE MŻE PRACOWAĆ ? WSZĘDZIE BLOKOWANE KOMENTARZE...A CO Z WOLNOŚCIĄ SŁOWA??? Jakie skutki są po wprowadzeni euro w Grecji od 2015 roku? Czy dobra narodowe GRECJI ZOSTAŁY SPRZEDANE? CO JESZCZE JEST GRECKIE? W POLSCE ZNOWU MÓWI SIĘ O WPROWADZENIU EURO= PODOBNO DROGIE KREDYTY HIPOTECZNE! CO BEDZIE JESZCZE POLSKIE (I CO JESZCZE JEST) JAK ZOSTANIEMY PRZYMUSZENI DO EURO? BEDZIEMY JESZCE POLAKAMI, CZY...??? Podobno każdy z nas urodził się ze schozofrenią i rakiem. ALE TO TYLKO OD NAS ZALEŻY, CZY POZWOLIMY SIĘ IM OBUDZIĆ. NIE DAJMY SOBIE WMÓWIĆ, ŻE DOPADA NAS ..CHOROBA PSYCHICZNA UB INNA..KAŻDY Z NAS PRZECIEŻ UMRZE,,JEDYNA SPRAWIEDLIWOŚĆ....WIELU NA TYM ZALEŻY, ŻEBY..SAMOBÓJSTWA, ZIMIEJSZENIE POPULACJI...POTRZEBA PRODUKCJI ŻYWNOŚCI...NISZCZENIE POLSKIEGO ZDROWEGO ROLNICTWA KONTROLOWANIE..CZYTAJCIE CO KUPUJECIE I JECIE- RANDAP, GLIKOSAF, KONSERWANTY, CHEMIA W MARKETACH OBOK ŻYWNOŚCI..NIEOZNAKOWANA YWNOŚĆ GMOIESO Z LABORATORIUM.. BADŹCIE ŚWIADOMI I MYŚLECIE..NIKT, JAK BÓG...NIEKONIECZNIE KSIADZ, KTÓRY ZAWIÓDŁ..SĘDZIOWIE, POLICJANCI, PRAWNICY, LEKARZE...TEŻ ZAWODZĄ POMIMO PRZYSIĘGI HIPOKRTESA ?.POLAK JEST TO WINIEN SWOI PRZODKOM...KRWI PRZELANEJ PRZEZ NASZYCH PRADZIADÓW..ONI WALCZYLI O POLSKOŚĆ..ANA WOJNACH... CZY MY SPRZEDAJEMY POSKOŚĆ..ZA WYGODNICTWO...OBOJĘTNOŚĆ..SPRZEDAJNOŚC,,.UKŁADY..DONOSICIELSTWO...SŁUCHAJMY TAK, ZEBY USŁYSZEĆ NIE TO CO NAM CHCĄ POWIEDZIEĆ, ALE TO CZEGO NAM SIĘ NIE MÓWI..DLACZEGO MIESZA SIE W POLSKICH PRZEDSZKOLACH, SZKOŁACH DZIECI POLSKIE Z DZIEĆMI OBCOJĘZYCZNYMI, DLACZEGO NASZE POLSKIE DZIECI CORAZ CZĘŚCIEJ KALECZĄ JEZYK POLSKI? NIE BĄDZIE NIEMIEC PLUŁ NAM W TWARZ I DZIECI NAM GERMANIŁ...BODŹMY CZUJNI..CHCĄ NAS CAŁKOWICIE SKOMPUTERYZOWAĆ, KONROLOWA C, JEDEN GUZIK...BÓG UCHRONI WYBRANYCH, ODWAŻNYCH, DOBRYCH, MYŚLĄCYCH NIE TYLKO O SOBIE, ALE I O INNYCH..BO TO JEST DOROBEK NIE TYLKO TWÓJ (TWOJA JEST JEDYNIE ODPOWIEDZIALNOŚĆ, TAKZE ZA TRUD WYCHOWANIA POLSKICH DZIECI) DOBOREK NALEŻY DO WIELU POKOLEŃ..POLSKOŚCI..ŻEBY POLSKA, ŻEBY POLSKA, ŻEBY POLSKA BYŁA POLSKĄ..??? NIE RZUCIM ZIEMI SKĄD NASZ RÓD, NIE DAMY POGRZEŚĆ WIARY, POLSKI MY NARÓD...KTÓŻ, JAK BÓG...FILM PIĄTA FALA-CZŁOWIEK CZY OBCY? DO CZEGO BYŁY POTRZEBNE DZIECI..SZTUCZNE MACICE...SZTUCZNA INTELIGENCJA..G5...SZCZEPIENIA...WIRUSY INNE...STRACH, PZAROBKAMI PONIZEJ POZIOMU PANI SPRZĄTAJĄCEJ W SZKOLE ?
...
Następna strona