Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Rząd ożywi spółdzielnie mieszkaniowe? Reset programu "Mieszkanie plus"

124
Podziel się:

W realizacji zmienionego programu Mieszkanie Plus mają pomóc między innymi spółdzielnie. Niestety wg ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wiele takich instytucji nie buduje nowych lokali już od 20 lat - 30 lat.

Niektóre spółdzielnie po latach kompletnego zastoju posiadają jeszcze zdolność do szybkiego podjęcia inwestycji mieszkaniowych.
Niektóre spółdzielnie po latach kompletnego zastoju posiadają jeszcze zdolność do szybkiego podjęcia inwestycji mieszkaniowych. (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Rząd niedawno zapowiedział "reset" programu Mieszkanie Plus. Przedstawiciele obozu rządzącego nie ukrywają, że efekty wspomnianego programu na razie są dalekie od potrzeb. W realizacji bardziej ambitnych celów mają pomóc między innymi spółdzielnie mieszkaniowe.

Dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili przyjrzeć się sytuacji spółdzielni mieszkaniowych. Chodzi przede wszystkim o nowe inwestycje i stan zasobu mieszkań. Wyniki takiej analizy nie są szczególnie optymistyczne. Można mieć wątpliwości, czy niektóre spółdzielnie po latach kompletnego zastoju posiadają jeszcze zdolność do szybkiego podjęcia inwestycji mieszkaniowych.

Inwestycyjna zapaść spółdzielni trwa od początku wieku …

W kontekście inwestycyjnych wyników spółdzielni mieszkaniowych, warto wspomnieć o najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Wskazują one, że w całej Polsce od stycznia do grudnia 2019 r. spółdzielnie mieszkaniowe ukończyły zaledwie 2115 mieszkań dla swoich członków. To bardzo niski wynik, który jednak nie dziwi osób znających realia krajowej „mieszkaniówki”.

Zobacz także: Czy płacimy za dużo za prąd?

Starsi czytelnicy mogą jeszcze pamiętać czasy gierkowskiej ofensywy inwestycyjnej. Wtedy spółdzielnie oddawały do użytku nawet 150 000 - 160 000 lokali rocznie. W latach 90 - tych takie wyniki były już odległym wspomnieniem. Mimo tego, od 1995 r. do 2000 r. liczba wybudowanych mieszkań spółdzielczych zwykle przekraczała 24 000 - 25 000 rocznie.

Prawdziwe załamanie przyszło później, co potwierdzają dane z poniższego wykresu. Krajowe spółdzielnie po 2000 r. przegrały konkurencję z deweloperami, a dodatkowym ciosem było dla nich „obcięcie” korzystnych kredytów udzielanych przez BGK.

Preferencyjny wykup mocno uszczuplił zasoby spółdzielcze

Rola spółdzielni zmniejszyła się również ze względu na spadek liczby lokali posiadanych przez te instytucje. Wg analiz ekspertów portalu RynekPierwotny.pl w latach 2002 - 2018 liczba spółdzielczych „M” spadła z 3,466 mln do 2,030 mln (patrz poniższa tabela). Niewielka liczba nowych inwestycji spółdzielczych nie mogła skompensować skutków masowego wykupu mieszkań.

Szczególnie dotkliwe dla spółdzielni były masowe wykupy lokali z lat 2007 - 2010. Na podstawie przepisów uznanych później za niekonstytucyjne, wykupiono ponad 600 000 mieszkań. Dobrą wiadomością dla spółdzielni jest to, że przez ostatnie lata tempo wykupu lokali znacząco spadło. Spółdzielnie mają natomiast problemy z modernizacją i remontami bloków zwykle liczących sobie 30 lat - 50 lat. Dla wielu spółdzielni to właśnie remont posiadanych budynków jest dużo ważniejszy niż ewentualne plany inwestycyjne.

Szansą dla spółdzielni jest budowa własnościowych lokali

W realizacji programu Mieszkanie Plus mogłyby pomóc przede wszystkim nieliczne spółdzielnie, które nadal budują mieszkania (zarówno dla członków, jak i w modelu deweloperskim). Dużych nadziei nie można natomiast wiązać z tymi spółdzielniami, które nie budowały nowych bloków od 20 lat - 30 lat.

Przez tak długi czas, mocno zmieniły się między innymi technologie i normy budowlane oraz przepisy dotyczące realizacji inwestycji mieszkaniowych. To sprawia, że wielu spółdzielniom trudno będzie wznowić inwestycje po długich latach nieaktywności budowlanej.

Warto również pamiętać, że obecnie niemożliwe jest już ustanawianie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. To efekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z 2007 r. (Dz.U. 2007 nr 125 poz. 873). Dlatego spółdzielnie mogą oferować tylko odrębną własność wybudowanego mieszkania albo spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania.

Wydaje się, że pewne zainteresowanie mogłyby wzbudzać tanie lokale własnościowe oferowane przez spółdzielnie w miastach mniej interesujących dla deweloperów. Spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania może być atrakcyjne jako bardziej stabilna alternatywa dla rynkowego najmu tylko wtedy, gdy poziom wymaganego wkładu mieszkaniowego będzie odpowiednio niski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portaluRynekPierwotny.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
rynekpierwotny.pl
KOMENTARZE
(124)
buhaha
3 lata temu
W tym systemie prawnym tzw, spółdzielnie mieszkaniowe powinny być ustawowo zlikwidowane, tego się nie da poprawić !!! To są skamieliny i układy twardsze niż przysłowiowy partyjny beton !!!
jjjjjjjjjjjjj...
4 lata temu
To dopiero będzie grabież a spóldzielcy ze starych mieszkań będą spłacać.Najpierw zróbcie porzadek ze złodziejstwem w spółdzielniach i z prawem bo prokuratury i sądy chronią tych złodzjji jeszcze tych co się upominają zastraszają i obrażają . Bo 700 ,- tys. wydane co roku na papier to dopiero idiotyzm stróży prawa i biegłych sądowych .
Koronawirus
4 lata temu
nie musicie się martwić że mieszkań zabraknie, obiecuję że tak się nie stanie, w Chinach już się nie martwią i wkrótce Włochy nie będą miały problemu a przyjdzie kolej na Polszę i nie będzie problemu mieszkań.
jakich instyt...
4 lata temu
spółdzielnie to ZRZESZENIA mieszkańców a nie instytucje - odsyłam do ustawy dyletantów. Zgodnie z ustawą osoby zrzeszają się wpłacają kapitał i nabywają lokale po wybudowaniu a także samorząd tj. zwołują walne zgromadzenie które wybiera zarząd i radę nadzorczą do zarządzania częściami wspólnymi nieruchomości. To nie żadna instytucja a na pisanie o patologii i bezprawiu to jest miejsce w kronikach kryminalnych i pismach detektywistycznych. Nie ma żadnej instytucji.
tak
4 lata temu
spółdzielnie będą brały pożyczki zadłużając nas spółdzielców, żeby rządowi budować komunalne mieszkania na wynajem
...
Następna strona