Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|

Rząd szykuje duże zmiany. Szczepienia przeciw grypie mają być łatwiejsze. "Tak jak w przypadku COVID-u"

1
Podziel się:

Rząd pracuje nad rozwiązaniami, które ułatwią dostęp do szczepienia przeciw grypie - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zapowiedział zmianę prawa tak, aby była możliwość wykonania szczepienia przeciwko grypie w aptece bez recepty lekarskiej, "tak jak to było w przypadku COVID-u, kiedy wszyscy Polacy otrzymaliśmy e-receptę zdalnie".

Rząd szykuje duże zmiany. Szczepienia przeciw grypie mają być łatwiejsze. "Tak jak w przypadku COVID-u"
Żeby zaszczepić się w aptece, trzeba iść najpierw do lekarza POZ i zdobyć receptę na szczepionkę. To ma się zmienić - zapowiedział wiceminister Waldemar Kraska (PAP, Marek Zakrzewski, Leszek Szymański)

W poprzednim sezonie w Polsce przeciwko grypie zaszczepiło się zaledwie 9 proc. populacji. Wiceszef Ministerstwa Zdrowia we wtorek, 6 grudnia, zapowiedział zmiany w prawie, które mają ułatwić dostęp do tego szczepienia.

Chcemy (mieć - przyp. red.) akt prawny, który zmieni możliwość wykonania szczepienia przeciwko grypie w aptece bez recepty lekarskiej, tak jak to było w przypadku COVID-u, kiedy wszyscy Polacy otrzymaliśmy e-receptę zdalnie. Także w tej chwili chcemy, aby taka możliwość była w przypadku szczepienia przeciw grypie. Oczywiście z wyłączeniem tych recept lekarskich na szczepienia refundowane i bezpłatne - poinformował Waldemar Kraska.

Przypomnijmy: teraz jest tak, że szczepionkę przeciwko grypie można przyjąć w placówkach medycznych i aptekach, jednak aby zaszczepić się w aptece, pacjent musi iść najpierw do lekarza POZ i zdobyć receptę na szczepionkę. To ma się zmienić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Jesteśmy krajem biednym". Ekspert ostrzega: można łatwo wpaść w spiralę długu

To niejedyna zmiana, jaką planuje tutaj rząd. Wiceminister zapowiedział, że raportowanie szczepień obowiązkowych i zalecanych w tzw. e-karcie szczepień ma być obowiązkowe, a farmaceuci, którzy nie są przeszkoleni w wykonywaniu i kwalifikacji do szczepień, mają przejść odpowiednie kursy kwalifikacyjne.

- Następną zmianą legislacyjną, nad którą w tej chwili pracujemy, jest wprowadzenie podstawy prawnej, aby można było przekazywać aptekom środki publiczne za wykonywanie szczepienia przeciwko grypie - dodał Waldemar Kraska.

Szczepienia przeciw grypie w Polsce. Jak nam idzie?

Według danych, którymi dysponuje resort zdrowia, od 17 sierpnia do 2 grudnia 2022 r. w Polsce zaszczepiło się 646 tys. osób. 447 tys. zrobiło to w placówkach publicznych, a 142 tys. w prywatnych. Jak przekazał we wtorek Waldemar Kraska, najwięcej osób zaszczepiło się w województwach: mazowieckim - 125 tys., dolnośląskim, śląskim i wielkopolskim.

- Jeżeli chodzi o strukturę wiekową, to największą liczbę osób, które się zaszczepiły stanowią osoby powyżej 75. roku życia: kobiet 62 tys., mężczyzn 61 tys. - poinformował wiceminister.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że w tej chwili nie ma problemu z dostępnością do szczepionek przeciw grypie, stany magazynowe w hurtowniach są bardzo wysokie. W Polsce sezon epidemiczny grypy trwa od października do wiosny. Najlepiej zaszczepić się, zanim zacznie się okres zwiększonej zachorowalności, który w naszym kraju występuje od stycznia do marca. Warto jednak pamiętać, że szczepienia przeciw grypie są zalecane przez cały sezon jesienno-zimowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
sam wuj
4 miesiące temu
Tak jak by wszyscy biegli do tych szczepionek . Najlepsze szczepionka to : czosnek i cebula.