Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Rząd i PSE namawiają Polaków do oszczędzania prądu. Podpowiedzą, kiedy prasować

476
Podziel się:

Wiceminister klimatu i środowiska zaapelowała we wtorek do Polaków, by świadomie zmniejszyli zużycie prądu. Podpowiedziała, gdzie szukać informacji o tym, kiedy w naszym kraju występują godziny szczytu, czyli największego poboru energii elektrycznej. Anna Łukaszewska-Trzeciakowska przypomniała też, że każde gospodarstwo domowe, które oszczędzi 10 proc. energii, otrzyma bonus.

Rząd i PSE namawiają Polaków do oszczędzania prądu. Podpowiedzą, kiedy prasować
Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zachęca do oszczędzania energii (Adobe Stock, PAP, nitka_zaplatana, Tomasz Gzell)

Wiceminister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska na wtorkowej konferencji prasowej zachęcała Polaków do oszczędzania energii elektrycznej w godzinach szczytu i, o ile to możliwe, przesuwanie zużycia energii na inne godziny.

Pozwoli to na ograniczenie skutków kryzysu energetycznego, zmniejszenie cen energii i kosztów zarządzania systemem - przekonywała członkinii rządu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Stan przedzawałowy w polskiej energetyce. "Zapasy węgla są na styk"

Rząd, aby pomóc Polakom w oszczędzaniu energii, zwrócił się do Polskich Sieci Elektroenergetycznych, czyli operatora elektroenergetycznego systemu przesyłowego w Polsce, o regularne udostępnianie informacji o godzinach szczytu, czyli takich, w których krajowe źródła konwencjonalne pracują z największą mocą. Takie informacje już można znaleźć na stronie PSE.

Jak oszczędzać energię elektryczną?

Eryk Kłossowski, prezes PSE, na wtorkowej konferencji prasowej przekonywał, że oszczędzanie energii w domu wcale nie musi być trudne.

Chodzi o tak banalne czynności, jak odłączenie urządzeń w trybie czuwania, wyłączenie świateł w tych pomieszczeniach, z których aktualnie nie korzystamy, czy przesuwanie na inne pory dnia godzin prania czy prasowania - wskazał prezes PSE.

Wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska przypomniała także, że każde gospodarstwo domowe, które oszczędzi 10 proc. energii, otrzyma dodatkowy bonus w rachunku w kolejnym roku.

Ceny prądu będą zamrożone

Przypomnijmy, że rząd zdecydował, iż w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku do limitu zużycia:

  • 2000 kWh rocznie dla gospodarstwa domowego,
  • 2600 kWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
  • 3000 kWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Po przekroczeniu wskazanych limitów zużycia, odbiorcy będą rozliczani za każdą kolejną zużytą ilość energii według stawek taryf lub cenników obowiązujących w 2023 r. Z zamrożenia cen wyłączeni będą odbiorcy, wcześniej zawarli rynkowe umowy, gwarantujące im stałą cenę za energię elektryczną w 2023 roku.

Spółki energetyczne mają otrzymać rekompensaty za zamrożenie cen prądu i upusty. Źródłem finansowania ma być Fundusz Przeciwdziałania COVID-19, z niego będzie też finansowany dodatek elektryczny. Maksymalny limit wydatków z Funduszu w latach 2023-2025 przewidziano na 26,8 mld zł, w tym na wypłatę w 2023 r. rekompensat 23 mld zł i dodatku elektrycznego 1 mld zł. Pozostałe 2,8 mld zł przewidziano na zrekompensowanie spółkom upustów w latach 2024-2025.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(476)
Mózg
rok temu
Mikro elektrownia szczytow pompowa na każdej pochyłej działce + wiatrak. Jest wiatr to wykorzystanie + pompowanie. Nie ma wiatru to energia że spadu wody. Potrzeba wiatrak zbiornik u góry działki i generator . A może zbiornik na wiatraku u góry. To by musieli fachowcy się wypowiedzieć.
Mózg
rok temu
Czy turbina płaska w dachu samochodu lub podwoziu elektrycznego przedłużyła by czas naładowania akumulatorów ? Czy układ ładowania akumulatora samochodu spalinowego można wykorzystać do budowy konstrukcji zasilania z wiatru lub młynka na potoku na naszej działce ? Czy elektryczna instalacja solarna może nagrzewać nasze pomieszczenie przy pomocy nagrzewnicy samochodowej ? Czy panel z wężownicą wystawiony na słońce da nam w lecie ciepłą wodę z kranu ? Możliwości oszczędzania jest mnustwo . To mi przyszło do głowy w parę minut jak to piszę. Droga energia to mózg zatrzyma pracować.
kacpr
rok temu
W oszczędzaniu to u nas dużo dało zmienienie oświetlenia w domu na yeelight, czyli inteligentne. Opcja bardzo wygodna to fakt, ale i oszczędna
Olek
rok temu
Przyjdą nowi to i tak nic nie zluzują tylko dowalą śrubę winiąc obecnych. Tak jest od zawsze, tak się to koło kłamców-polityków toczy.
Murarz
rok temu
Zgodnie z sugestią udałem się dzisiaj do urzędu skarbowego nie umyty w tygodniowych ubraniach, nawet zębów nie umyłem. Kontrolerka trochę widać było miała mnie dosyć. Więc chyba spójności działania nie ma.
...
Następna strona