Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Dogrzewasz się? Uważaj na rachunek za prąd. Eksperci wyliczyli koszty

10
Podziel się:

Koszt dodatkowego ogrzewania może stanowić znaczną pozycję rachunku za prąd. Z wyliczeń Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE) wynika, że może on się wahać się od ok. 35 zł do ok. 289 zł. W przypadku grzejnika konwektorowego o mocy 2000 W, działającego przez 3-4 godziny każdego dnia, musimy się liczyć z miesięcznym kosztem około 139-185 zł.

Dogrzewasz się? Uważaj na rachunek za prąd. Eksperci wyliczyli koszty
Korzystanie z "farelki" codziennie przez 2 godziny zwiekszy rachunek za prąd o około 35-69 zł miesięcznie (Adobe Stock, ronstik)

Krajowa Agencja Poszanowania Energii (KAPE) na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE), przygotowała zestawienie najpopularniejszych urządzeń dogrzewających, uwzględniające ich parametry techniczne, a co najważniejsze - ich energochłonność. Z analizy wynika, że miesięczny koszt energii elektrycznej, pobieranej przez urządzenia dogrzewające, może wahać się od 35 zł do 289 zł.

- Mając na uwadze długość okresu grzewczego, trwającego w Polsce nawet do 6 miesięcy, koszt dodatkowego ogrzewania może stanowić znaczną pozycję naszego rachunku za prąd - informuje Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. - Dlatego tak istotny jest dobór urządzenia, z którego chcemy korzystać - w zależności od powierzchni mieszkania lub pomieszczenia oraz oczekiwanej temperatury - dodaje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przestronny dom dla rodziny 2+2 - Pomysł na Dom #99

Eksperci oszacowali, ile prądu pobierają elektryczne urządzenia dogrzewające, np. tzw. "farelka", urządzenie niewielkich rozmiarów, które zazwyczaj wykorzystywane jest do dogrzewania niewielkich pomieszczeń, takich jak choćby sypialnia, pokój dziecięcy czy łazienka.

Jeśli zdecydujemy się na zakup urządzenia o mocy 1500 W i będziemy z niego korzystali codziennie przez 2 godziny, nasz domowy rachunek za prąd zwiększy się o około 35-69 zł miesięcznie.

Grzejnik olejowy zazwyczaj używany jest do nagrzania większych pomieszczeń. Jeśli kupimy urządzenie o mocy 2500 W, które będzie działało codziennie przez 4-5 godzin, nasz rachunek za prąd zwiększy się o około 231-289 zł miesięcznie.

Z kolei w przypadku grzejnika konwektorowego o mocy 2000 W, działającego przez 3-4 godziny każdego dnia, musimy się liczyć z miesięcznym kosztem około 139-185 zł.

Uwaga na przekroczenie limitu zamrożenia cen energii

Znacznie tańszym rozwiązaniem będzie grzejnik promiennikowy o mocy 500 W. Nawet, jeśli będzie pracował przez 7-8 godzin na dobę każdego dnia, zwiększy nasze rachunki jednie o około 81-92 zł miesięcznie.

- Niedopasowanie sprzętu, a w efekcie zwiększone zużycie energii, może doprowadzić np. do przekroczenia limitu zamrożenia cen energii, zapewniającego rozliczenie po tegorocznych cenach. Oczywiście warto zweryfikować również wysokość zużycia energii przez pozostałe urządzenia, z których często korzystamy w okresie zimowym - podsumowuje Maciej Maciejowski.

Więcej porad - jak racjonalnie korzystać z energii elektrycznej, a tym samym ograniczyć wysokość rachunku za prąd można znaleźć na stronie kampanii edukacyjnej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej - www.liczysieenergia.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Yuu
2 lata temu
Niemożliwe?
Pluskwa
2 lata temu
Chcą wprowadzić za wszelką cenę eko, a ludzią pracy ograniczają zarobki, powstaje w obecnym czasie totalny wyzysk, spowodowanie Eco inflacji. A rządy określają kłamliwie że inflację spowodował Putin, to nieudolność rządzących i chciwość bardzo dużych firm (kolporacji) w naszym kraju i UE powoduje inflację. Inflacja doprowadza do klęski ubustwa robotnika w Polsce i na świecie. Najlepiej ogrzać byłoby się Kaczyńskim ale to krutki człowiek krutki ma umysł nie będę wymieniał wszystkiego, na krutki czas by wystarczyło ogrzać się. Więc zostańmy przy obecnym ogrzewaniu, jeśli ciemnotę nam będą wciskali zawsze możemy wyjść na ulicę i zdecydować kto ma nas reprezentować i rządzić.
aad
2 lata temu
wina kaczora
Luiz
2 lata temu
Do tego PIS doprowadziło że w przyszłym roku z powodu podwyżki energii nie bedzie nas stac na prąd, o 2024 nie wspomnę, a Ci którzy ogrzewaja sie pradem dopiero się złapia za głowy. Ale mamy być eko fit. Oczywiście ekoterroryści w postaci bogatych państw zachodnich których na to stać tylko się cieszką, bo wrócą biedni i bezrobotni Polacy do nich na plantacje.
taka prawda
2 lata temu
PiS wysyła nasz prąd swym braciom , tak samo jak węgiel czy paliwo.Stąd takie ceny u nas .