Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Mniejsze rachunki za prąd. Tych terminów musisz przypilnować

82
Podziel się:

Zgodnie z rządowym projektem ceny prądu w 2023 roku zostaną zamrożone dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 r. Na niższe ceny będą mogli jednak liczyć odbiorcy, którzy zmieszczą się w określonym limicie. To nie jest jednak jedyny warunek. Ci, którzy będą chcieli zapłacić mniejsze rachunki za prąd, będą musieli złożyć oświadczenie w określonym terminie. Bez tego mogą zapomnieć o niższych rachunkach.

Mniejsze rachunki za prąd. Tych terminów musisz przypilnować
Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego trzeba złożyć najpóźniej do 1 lutego 2023 roku (Pixabay)

Zgodnie z projektem ustawy, którym zajmą się posłowie na trwającym posiedzeniu Sejmu, w przyszłym roku ceny prądu mają być zamrożone na poziomie z tego roku, jeśli gospodarstwo domowe zużywa rocznie nie więcej niż 2000 kWh. W przypadku gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami limit ma wynosić 2600 kWh, natomiast w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników - 3000 kWh.

"Fakt"jednak informuje, że w przypadku tego programu bez biurokracji się nie obejdzie.

Niższe rachunki za prąd. Te warunki trzeba spełnić

Aby skorzystać z zamrożenia cen, trzeba będzie złożyć spółce energetycznej oświadczenie o spełnieniu warunków, tj. np. o posiadaniu Karty Dużej Rodziny czy orzeczenia o niepełnosprawności.

Dziennik informuje, że przedsiębiorstwo energetyczne, będzie mogło zweryfikować dane zawarte w oświadczeniu i zażądać wglądu do dokumentów.

"Fakt" informuje, że wymienione dokumenty należy złożyć niezwłocznie, a termin na dopełnienie tej formalności ma upłynąć ostatecznie 30 czerwca 2023 r. Jeżeli ktoś nie złoży oświadczenia, to będzie mieć zamrożony prąd tylko do zużycia 2000 kWh.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wysokie ceny energii w Niemczech. "Już nie myję rąk pod ciepłą wodą"

Odbiorcy po przekroczeniu określonych limitów zużycia będą rozliczani za każdą kolejną zużytą kWh według stawek, które obowiązują w taryfie danej spółki energetycznej z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.

Z zamrożenia cen wyłączeni będą odbiorcy, którzy skorzystali z prawa do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej i jednocześnie zawarte przez nich oferty sprzedaży lub kompleksowe gwarantują im stałą cenę za obrót energią elektryczną w roku 2023.

Dodatek elektryczny dla gospodarstw

Projekt przewiduje też wprowadzenie dodatku elektrycznego dla gospodarstw domowych, których główne źródło ogrzewania zasilane jest prądem. Warunkiem koniecznym do jego uzyskania ma być wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Wysokość dodatku elektrycznego została zróżnicowana na dwa progi uzależnione od rocznego zużycia energii elektrycznej: 1000 zł w przypadku zużycia prądu w 2022 r. na poziomie do 5000 kWh oraz 1500 zł w przypadku zużycia powyżej tego poziomu.

Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego będzie można, zgodnie z projektem, składać w terminie od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r. Ma być wypłacony do 31 marca 2023 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(82)
mira
rok temu
mysle ze bedziemy swiecic lampami oliwnymi zero pobierania pradu i tauron nam zaplaci aby zuzywac prad bo to co robia to pod sad sie kwalifikuje szkodza rodzinom i polskiemu spoleczenstwu doprowadza do roznych tragedi glodowych mieszkancow beda przyczyna tragedi rodzinnych
mira
rok temu
mam dwa liczniki jeden na dom drugi w budynku gospodarczym gdzie juz nie mam zwierzat i zuzylam 30 kw a rata pierwsz 534zl czy to mozliwechodzi o ten malo uzywany
gtf
2 lata temu
czy osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności zameldowana w mieszkaniu a nie będąca właścicielem mieszkania może taki wniosek złożyć?
Ewa
2 lata temu
W jednym domu posiadam dwa liczniki . Rodzice na dole dzieci na górze razem 5 osób.Czy będę miała tani prąd /2000kwg/ na każdy licznik????
Podatnik
2 lata temu
W UK wszystkie dopłaty idą z automatu. Nie potrzeba składać żadnych wniosków. Przychodzi powiadomienie na maila o tym, że zostało się zakwalifikowanym i odliczenia idą z automatu na rachunkach. U nas liczą na to, że większość nie złoży wniosków. Mlodzi tak, ale seniorzy nie są w temacie.
...
Następna strona