Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Patryk Skrzat
|

Rząd szykuje nowe przepisy budowlane. Ma być łatwiej w wyjątkowych sytuacjach

40
Podziel się:

Działka zmusza cię, żeby wybudować się nieco bliżej sąsiada niż przewidują to przepisy? Masz problemy z wybudowaniem szamba? Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pracuje nad przepisami, które wykluczą z procesu decyzyjnego ministra. Wystarczy zgoda starosty.

Rząd szykuje nowe przepisy budowlane. Ma być łatwiej w wyjątkowych sytuacjach
(Shutterstock.com, Meryll)

Inwestycja z naruszeniem przepisów być może brzmi groźnie, ale nie jest to rzecz rzadko spotykana. Wystarczy wspomnieć, że w latach 2016-2018 minister zajmował się ok. 9 tys. takich wniosków. Kryją się pod nimi zarówno wielkie budowy, jak i chociażby wykopanie szamba.

Inwestycją z naruszeniem prawa jest bowiem wykopanie zbiornika na nieczystości na terenach zagrożonych powodzią. O specjalne pozwolenie trzeba występować również wtedy, gdy działka zmusza nas do wybudowania domu o metr bliżej sąsiada, niż wynika to z przepisów. Oczywiście zdarzają się też przypadki kluczowych inwestycji w wielkich miastach.

Zobacz także: Mieszkanie+. Do końca 2019 roku decyzja ws. 100 tys. mieszkań

Dziś zdobycie pozwolenia od ministra bywa uciążliwe i czasochłonne. Formalnie należy zwrócić się do starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu, a ci proszą o upoważnienie szefa resortu inwestycji. Według nowych planów, wystarczy zgoda starosty - informuje "Rzeczpospolita". Prace nad zmianami w przepisach są już prowadzone w ministerstwie.

Bogdan Dąbrowski, radca prawny z poznańskiego magistratu - pytany przez gazetę - sugeruje jednak, by zmiana dotyczyła tyko niewielkich inwestycji. W skomplikowanych sprawach sugeruje jednak wciąż bezpośredni nadzór ministerstwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

prawo
inwestycje
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(40)
budynek
4 lata temu
To będzie bałagan i chamstwo. Jak wszystkie pomysły rządu pis.
emerytka
4 lata temu
Niestety deleloper buduje za blisko drugiego domu-nie zgodnie z przepisami budowlanymi.Sasiada zagląda sobie do okien( deleloper napowno tak by nie mieszkał).Ponadto podczas budowy zapomina się o małej architekturze,żłobkach i przedszkolach.Rodzeństwo jest w dwóch rónych odległosciach,bo przedszkola sa pełne.Brak jest także mini parków,placów zabaw oraz podręcznych sklepów.Od mieszkańców wymaga się terminowego opłat za media,lecz dla nich w zamian nic nie robi się.Szkoda!
szambowybiło
4 lata temu
Ciemniactwo i duractwo kolejny raz daje się robic w konia przez kaczyńskiego. Mieszkanie+ ??? Przecież już w 2007 roku towarzysz jarosław obiecał 3 mln. mieszkań. Zbudowano za jego rzadó2 150 tys i to tylko dzieki ciężkiej pracy Polaków
klon
4 lata temu
„Dzisiaj zdecydowana większość myślących Polaków nie ma już wątpliwości, że kasta przywódcza katolicyzmu mówiąca wielkie słowa o Prawdzie, Uczciwości, Wierności Bogu i Ojczyźnie czy Męczeństwie sama ma z nimi niewiele wspólnego. Jeśli przez dziesięciolecia ludzie ci okłamywali naród w kwestiach społeczno-politycznych i osobistych, to czy mówią prawdę w o wiele ważniejszych sprawach duchowych? Wielu ludzi dręczonych tymi pytaniami będzie szukać satysfakcjonujących odpowiedzi. To jest kluczowy moment w naznaczonej duchowym zabobonem historii Polski!”
Zbysio-Pysio
4 lata temu
W Polsce są trzy przekleństwa: !, Bodajbyś cudze dzieci uczył! 2.Bodajbyś dom budował! 3.Bodajbyś miał buraka za sąsiada! Amen!
...
Następna strona