Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zakopane
03.04.2019 11:08

16-piętrowy budynek w Zakopanem. "Nie ma prawa powstać"

16-piętrowy budynek w Zakopanem to utopia. Nie powstanie, bo nie ma możliwości wydania warunków zabudowy. Inwestor nie złożył jeszcze żadnego wniosku w tej sprawie – dowiadujemy się w Urzędzie Miasta Zakopane. Ten zdaje się to ignorować i zapewnia, że wkrótce poda więcej informacji o kontrowersyjnej budowie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Tak ma wyglądać wieżowiec w Zakopanem (Fot: WP.PL)

Przed kilkoma dniami informowaliśmy o tym, że tajemniczy inwestor planuje wybudować w Zakopanem 16-piętrowy budynek, w którym znajdą się mieszkania oraz będą świadczone usługi hotelowe. Internauci i zakopiańscy aktywiści nie kryli oburzenia pomysłem postawienia przeskalowanego budynku, który zdominuje całe otoczenie.

Wizualizacja wieżowca szybko zniknęła ze strony "Inwestuj w górach". Jego krytycy odetchnęli z ulgą: uznali, że negatywne opinie zniechęciły inwestora do budowy.

W Zakopanem może powstać nowy wieżowiec. Projekt wywołał falę krytyki

Okazuje się, że nic bardziej błędnego. W poniedziałek skontaktowaliśmy się z deweloperem, który wyjaśnił, że szum wokół zapowiadanej inwestycji dodatkowo zachęcił pomysłodawcę do działania. W środę ma odbyć się konferencja prasowa, na której być może dowiemy się, kto stoi za przedsięwzięciem.

Obejrzyj: Jak zacząć zarabiać na nieruchomościach. Zapytaliśmy ekspertki

Tyle, gdy chodzi o zapowiedzi. Jak ustaliliśmy, nie ma szans, by 16-piętrowy wieżowiec stanął w Zakopanem. Jak wyjaśnia w rozmowie z money.pl Anna Karpiel-Semberecka, kierownik biura komunikacji społecznej i promocji Urzędu Miasta Zakopanego, zapowiedź to "utopijna wizja", bo przepisy uniemożliwiają postawienie tak wysokiego budynku.

Zgodnie z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, w Zakopanem można wybudować budynek o wysokości do 20 m (6-7 kondygnacji), ale dotyczy to głównie terenów przeznaczonych pod zabudowę usługową.

- W przypadku decyzji o warunkach zabudowy również nie jest możliwa realizacja takiej inwestycji, ponieważ decyzje o warunkach zabudowy są wydawane na podstawie analizy istniejącej zabudowy w sąsiedztwie planowanej inwestycji, a na terenie Zakopanego brak tak wysokiej zabudowy – wyjaśnia Anna Karpiel-Semberecka.

Condohotele powstają w Polsce jak grzyby po deszczu
Ryzykowne condohotele. Inwestorzy mogą siedzieć na minie, która wybuchnie dopiero za kilka lat

Inna sprawa, że całą wiedzę o kontrowersyjnej budowli urzędnicy mają z mediów. Nie dostali też zaproszenia na dzisiejszą konferencję prasową.

- Nie wiemy nawet, czy budynek ma stanąć w Zakopanem, czy np. w Kościelisku – mówi urzędniczka.

Trudno więc mówić o jakichkolwiek konkretach, bo na biurko urzędników nie trafiły jeszcze żadne dokumenty.

- Wniosek na budowę apartamentowca lub budynku o innej funkcji posiadającego 16 kondygnacji nie został złożony, nie została również wydana decyzja WZ – dodaje Karpiel-Semberecka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zakopane, inwestycje, hotel w górach, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-04-2019

KazikTylko można sobie wyobrazić jaka kaska byłaby do "przytulenia" za wydanie takiej zgody.

03-04-2019

EhhPazernym goralom ciagle malo. Niech sobie Manhattan zbudują tyle ze droga do tego zakopanego miejsca faktycznie jest zakopana , koszmar!

03-04-2019

GoodGuyKategoryczne NIE.

Rozwiń komentarze (109)