Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Rząd twierdzi, że daje pieniądze samorządom. Prezydent Lublina ma na ten temat inne zdanie

39
Podziel się:

Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, opublikował na Twitterze dosadne podsumowanie rządowego spotu promocyjnego, w którym rozprawia się z twierdzeniami o hojności władz centralnych. Tezy rządu nazwał stekiem półprawd i propagandowych wypocin.

Krzysztof Żuk nazwał rządowy spot "stekiem półprawd i propagandowych wypocin"
Krzysztof Żuk nazwał rządowy spot "stekiem półprawd i propagandowych wypocin" (Wikipedia)

- Samorządy to jedna z najistotniejszych instytucji polskiej demokracji. To tutaj w naszych małych ojczyznach rozstrzygają się sprawy najistotniejsze, dlatego rząd PiS zapewnił samorządom wsparcie, jakiego nie otrzymały nigdy - mówi lektor w nowym spocie opublikowanym przez Kancelarię Premiera.

Dalej idą wyliczenia: Warszawa otrzymała dzięki temu 2 mld 400 mln zł więcej niż w 2015 roku. Kraków – 750 mln, Wrocław – 600 mln złotych więcej.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6514353069623425v">Tarcza dla samorządów. Zdanowska: nie wierzę, że będą pieniądze</a>

Z tezami ze spotu postanowił rozprawić się Krzysztof Żuk, od 2010 roku będący prezydentem Lublina. Przypomniał, że od 2015 roku faktycznie wzrosły dochody samorządów z PIT i CIT, ale jednocześnie w górę poszły wydatki. A te zjadły nie tylko dochody z podatków, znacznie je przekroczyły.

- Sam wzrost kosztów bieżących był prawie 2 razy większy, niż cały wzrost PIT i CIT. KPRM "zapomniał", że w lipcu 2019 roku Sejm zmienił ustawę i cały ten wzrost zabrał... - pisze Żuk na swoim twitterowym profilu.

W Warszawie dochody z podatków wzrosły o 2,4 miliarda złotych, ale koszty bieżące poszły w górę o 3,4 miliarda. W Krakowie było to odpowiednio 750 mln i 1,2 miliarda, we Wrocławiu - 550 mln (a nie 600, jak można usłyszeć w rządowym spocie) i 770 mln złotych.

Przypomniał też o subwencji oświatowej - czyli rekompensacie kosztów, jakie samorządy ponoszą na edukację.

- Dzięki rządowi, szkoły zarządzane przez samorządy otrzymały aż 47 mld zł z subwencji oświatowej. Tylko w Warszawie to o ponad 0,5 mld więcej niż w 2015 roku - słuchamy w rządowym spocie.

Zdaniem Żuka 47 miliardów subwencji nijak nie pokrywa wydatków - bo te w 2019 roku sięgnęły 75 miliardów. Prezydent Lublina pisze, że w 2015 roku samorządy musiały dopłacić 21 miliardów złotych do edukacji, w zeszłym roku ta kwota sięgnęła już 28 miliardów.

Osobną część wpisu Żuk poświęcił drogom.

- Zyskują także mieszkańcy mniejszych miast i gmin w całej Polsce. Z Funduszu Dróg Samorządowych wybudujemy aż 10 tysięcy kilometrów nowych dróg – mówi lektor w rządowym spocie.

- Z powodu opóźnień w rozpatrywaniu wniosków wykonano zadania za 650 mln złotych, to kosztorysowo dało jakieś 150-300 km dróg lokalnych – podsumowuje prezydent Lublina.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(39)
Ludzie
2 lata temu
No jak mogą być niezależne Samorządy to jest dla tej partii nie do pomyślenia -Rządy Centralne no wiecie Komuna wraca.
Inga
2 lata temu
Może powinni sobie lepsze biuro rachunkowe zatrudnić. Ja jestem bardzo zadowolona z mojego Ofi Detal, przynajmniej wiem, że rozliczenia umów są zrobione prawidło.
Ewa
2 lata temu
Tego prezydenta pochodzenie ... zawsze będzie go stawiało na pozycji fałszywych relacji .. typowy PO-wiec nie pasujący do społeczeństwa polskiego .. tyle ..
tylko ten
2 lata temu
Tylko Hołownia sprosta zadaniom prezydenta jest mądry prawdziwy rzetelny pracowity rozsądny jedyny sensowny kandydat z którym bez obaw można patrzyć w przyszłość
wacek
2 lata temu
A teraz ja ostro o prezydencie Lublina.
...
Następna strona